Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert jubileuszowy grupy Lady Pank

ab
Lady Pank
Lady Pank fot. Grzegorz Mehring
Na ich muzyce wychowały się już dwa pokolenia Polaków. Ich największe przeboje nie zmieściłby się na jednej płycie. Tylko pierwszy album przyniósł aż 6 singlowych hitów, w tym „Mniej niż zero”. Drugiego dnia festiwalu (26 maja) zobaczymy koncert jubileuszowy 30-lecia jednego z najważniejszych zespołów polskiej sceny rockowej Lady Pank. Koncert poprowadzi Maciek Dowbor.

Lady Pank powstał we wrześniu 1981 roku w najlepszym muzycznym okresie kształtowania się muzycznej sceny polskiego rocka i dziś trudno wyobrazić sobie tamten okres bez ich muzyki. Założycielami zespołu byli gitarzysta Jan Borysewicz i autor tekstów Andrzej Mogielnicki. Już pierwszy singiel, zawierający dwa utwory „Mała Lady Punk” i „Minus 10 w Rio”, nagrany podczas sesji nagraniowej płyty „Układy” Izabeli Trojanowskiej w Teatrze STU w Krakowie okazał się hitem.

Ostatecznie pierwszy skład zespołu pojawił się na scenie w połowie 1982 roku, już z Januszem Panasewiczem w roli wokalisty, a także Pawłem Mścisławskm na basie, Edmundem Stasiakiem na gitarze oraz Jarosławem Szlagowskim na perkusji. To właśnie w tym składzie Lady Pank odnosił pierwszy wielki sukces jakim było zagranie ponad 360 koncertów w niespełna 18 miesięcy. To również okres w historii zespołu, który fani określają mianem „złotego”. Debiut płytowy grupy pt. „Lady Pank” wydany w 1983 roku to rockowa klasyka pełna singlowych przebojów: „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona”, „Fabryka małp”, „Zamki na piasku”, „Vademecum skauta”, „Moje Kilimandżaro”.

Dziś Lady Pank ma na koncie 19 płyt studyjnych, nie licząc licznych składanek i kompilacji, 16 piosenek było numerem jeden Listy Przebojów PR III. Lady Pank koncertował w USA, Kanadzie, Japonii, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii i krajach bloku wschodniego Czechosłowacji, NRD czy ZSRR. Jest jednym z najważniejszych wciąż istniejących zespołów polskiej sceny rockowej.

Od marca 2008 Lady Pank jako pierwszy polski zespół, posiada własne oficjalne internetowe radio „RMF Lady Pank” nadające jego muzykę 24 godziny na dobę.
Jak w jednym z wywiadów powiedział Jan Borysewicz: - „Nigdy nie rozwiążę tego zespołu”, więc o kolejne przeboje i następny jubileusz możemy być spokojni.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto