Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert jubileuszowy z okazji 35-lecia zespołu Mali Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Magdalena Smolarek
Zespół Folklorystyczny Mali Poligrodzianie obchodzi w tym roku 35 lat istnienia. Z tej okazji w niedzielę odbył się koncert jubileuszowy w auli I LO. Zobaczcie jak wyglądał ten występ!

Koncert jubileuszowy z okazji 35-lecia zespołu Mali Poligrodzianie z Politechniki Poznańskiej

Zespół Folklorystyczny Mali Poligrodzianie powstał w 1985 roku przy Zespole Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej "Poligrodzianie". Obecnie skład liczy ok. 80 osób, w tym tancerek i tancerzy w wieku od 6 do 14 lat.

- Sama nie wiem jak to się udaje od tylu lat, ale mamy 80 zaangażowanych w zespół dzieci, więc jakoś to się udaje. Przychodzą do nas z ciekawości, a potem już zostają. Nasz repertuar wszystko, co bierzemy na warsztat jest dopasowane do wieku dzieci i tak ci najmłodsi mają ten folklor prezentowany w formie zabawy. To ich bawi, bo są przebierańcy, można pogonić kozę, pośpiewać - mówi Marzena Biegała-Howorska, dyrektor Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej.

- Różne są losy naszych małych Poligrodzian. Jedni wyjeżdżają na studia i po prostu odchodzą z zespołu, ale wielu kontynuuje śpiewanie i tańczenie w dorosłym zespole Poligrodzianie - dodaje Marzena Biegała-Howorska.

Przez ostatnie 35 lat istnienia zespołowi Mali Poligrodzianie udało się odwiedzić ze swoim repertuarem wiele krajów na trzech kontynentach, m.in. w Belgii, Danii, Kanadzie, Grecji, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Włoszech, Korei Południowej. W programie zespołu obok tańców narodowych: krakowiak, oberek znalazły się też tańce regionalne: wielkopolskie, śląskie, żywieckie, mazowieckie, łowickie i szczyrzyckie.

Zobaczcie fragmenty dzisiejszego koncertu jubileuszowego:

W swoich występach zespół ten prezentuje widzom polski folklor wyrażony w śpiewie, muzyce i pieczołowicie wykonanych strojach. Co ciekawe, jak możemy przeczytać na stronie Politechniki Poznańskiej "w przygotowaniu tańców i przyśpiewek wykorzystuje się autentyczne źródła, możliwie najbardziej zbliżone do „korzeni” polskiego folkloru. Wydobywa się charakter, sposób zachowania i wykonania właściwy dla przedstawianego regionu, zachowuje typowy skład instrumentalny. Pretekstem do przekazania tańców czy przyśpiewek jest wielokrotnie konkretny zwyczaj ludowy np. w regionie żywieckim - kolędowanie".

Mali Poligrodzianie za swoją twórczość są doceniani na wielu konkursach i festiwalach; m.in. są zdobywcami takich nagród, jak: nagroda specjalna wojewody lubuskiego na XI Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Gorzowie Wielkopolskim.

ZOBACZ TEŻ: Kołysanki dla maluszków rozbrzmiewały w Starym Ratuszu w Gnieźnie.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto