18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Konkurs o Janie Pawle II w ZK w Gębarzewie

Paweł Brzeźniak
Konkurs o Janie Pawle II w ZK w Gębarzewie
Konkurs o Janie Pawle II w ZK w Gębarzewie ZK w Gębarzewie
Udostępnij:
W Zakładzie Karnym w Gębarzewie odbyła się trzecia edycja konkursu literackiego poświęconego postaci papieża Jana Pawła II. Konkursowi towarzyszyła wystawa fotografii poświęcona Papieżowi Polakowi.

Konkurs o Janie Pawle II w ZK w Gębarzewie

Na podsumowanie wyników konkursu oraz zwiedzanie okolicznościowej wystawy oraz spotkanie z skazanymi w Zakładzie Karnym w Gębarzewie w dniu 20.01.2014 r. Przybyli m.in. Prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk, prezydent Gniezna, Jacek Kowalski, wicestarosta gnieźnieński, Robert Andrzejewski, dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu, płk Grzegorz Fedorowicz, a także radny Miasta i Gminy Czerniejewo, Stefan Szymkowiak.

Temat prac literackich więźniów ZK w Gębarzewie odnosił się do wypowiedzi Jana Pawła II: '' (...)autentyczna miłość jest kluczem do rozwiązania wszystkich problemów, nawet najbardziej dramatycznych, jak nieudane małżeństwo, śmierć małżonka lub dziecka, wojna. Drogą wyjścia (...) jest zawsze i tylko miłość; miłość silniejsza niż śmierć". Celem konkursu było: szerzenie pozytywnych wzorców w oparciu o życie Jana Pawła II, kreowanie prawidłowych relacji międzyludzkich, a także określenie roli Kościoła i religii dla poszukiwania własnej tożsamości i motywacji i odnalezienie dobra, które każdy ma w sobie.

Na III Ogólnopolski Konkurs Literacki „Błogosławiony Jan Paweł II. Gębarzewo 2013” wpłynęło 70 prac. Spośród nadesłanych utworów prozatorskich wyróżniają się te, które powstały w oparciu o konkretny pomysł. Posiadają też oryginalne ujęcie tematu, własny, odrębny styl, ciekawie prowadzoną narrację, nierzadko zaskakujące zakończenie. Trzeba tu podkreślić zaangażowanie emocjonalne autorów, pobudzające do refleksji i zamyślenia nad sobą. Najlepsze prace „broniły się” same dzięki temu, że w trakcie lektury wywoływały wzruszenie, odczucie wewnętrznego dotknięcia, co jest istotnym walorem twórczości literackiej. Z kolei, w wierszach ważne jest, by w sposób niebanalny wyrażały uczucia i emocje, a jednocześnie odznaczały się pięknem języka, z zachowaniem komunikatywnego, prostego choć sugestywnego przekazu.

Reasumując, wiele z konkursowych utworów inspirowanych było własnym doświadczeniem, przeżyciem. Inne zawierają w sobie pierwiastek marzenia, który powinien towarzyszyć każdemu człowiekowi, patrzącemu w przyszłość, bez względu na sytuację, w jakiej się znalazł. Zarówno wiersze, jak i proza, świadczą o sporej wrażliwości autorów, a jest ona bezcenna w procesie resocjalizacji, przemiany życia, kreślenia choćby dalszej jego perspektywy.

Nagrody i wyróżnienia w kategorii :
PROZA
Dwa równorzędne I miejsca ZK w Sieradzu za opowiadanie „Plusk” oraz ZK Wierzchowo za sztukę teatralną „Miłość, czyli psychoaktywne wyznania”
II miejsce –ZK w Sztumie za opowiadanie „Przyjdź do mnie”
III miejsce –ZK w Płocku za opowiadanie zaczynające się od słów „Słońce wzeszło dziś…”
IV miejsce –ZK Kraków Nowa Huta za wspomnienie o Błogosławionym Janie Pawle II
Typowano też 5 równorzędnych wyróżnień:
ZK w Kwidzyniu za pracę „Pokolenie JP II” ,ZK we Wronkach za pracę „Wspomnienia Siostry o Janie Pawle II”,
ZK Wejherowo za opowiadanie „Gołąbki” , Areszt Śledczy Kielce za propozycję audycji radiowęzłowej dla osadzonych „Jan Paweł II – człowiek silniejszy od lęku”.

POEZJA
I miejsce –ZK w Łodzi za wiersze „Przemienienie”, „Reumatyzm”, „Słowa”, „Pacierz czarodzieja”
II miejsce –ZK w Sztumie za wiersze „Mój świat”, „Tylko trwać”, „Iluzja nocy”
III miejsce –ZK w Płocku za wiersz bez tytułu, zaczynający się od słów „Przyszła zima…”
oraz pięć wyróżnień:
AŚ Wejherowo za wiersze „Listy”, „Każdej nocy”, ZK Nowogard za wiersze bez tytułu „Nie szukam – przecież wiem”, „To wielka sztuka”, AŚ Koszalin za wiersze „Doświadczenie” i „Znaki”, ZK Dobrowo za wiersze „Wizja”, „Nadzieja”, AŚ Warszawa – Białołęka za wiersz „Nieosiągalna wolność” i „Wiersze”.

Prace zostały ocenione przez Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.

– Wyrażam przekonanie, że podjęte przez naszą jednostkę starania przyniosą wiele dobrych owoców, obudzą wrażliwość, pomogą odnaleźć poczucie własnej wartości ludziom, którym przyszło w odosobnieniu pracować nad poprawą i zmianą dotychczasowego postępowania. Postać Błogosławionego Jana Pawła II jest tu niekwestionowanym autorytetem, prowadzącym z ciemności ku światłu i prostującym poplątane, życiowe drogi – mówi por. Michał Wiśniewski, oficer prasowy ZK w Gębarzewie.

Kotońska o synie i macierzyństwie w młodym wieku

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie