Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KORONACJA KRÓLEWSKA: Warsztaty robienia wianków, tworzenia z gliny oraz spektakl dla dzieci [FOTO, VIDEO]

Sona Ishkhanyan, Magdalena Smolarek
Sona Ishkhanyan, Magdalena Smolarek
Koronacja Królewska to wydarzenie angażujące zarówno dorosłych, jak i dzieci. Te drugie mogą w żywy sposób poznać historię, a w jej ramach np. dowiedzieć się tworzy się z gliny, jak plecie się wianki czy poznać "Tajemnicę nocy świętojańskiej". Zobacz naszą fotorelację.

KORONACJA KRÓLEWSKA: Warsztaty robienia wianków, tworzenia z gliny oraz spektakle dla dzieci

Strefa dla Dzieci to takie miejsce podczas Koronacji Królewskiej, gdzie nieprzerwanie dzieje się bardzo, bardzo dużo. Już wczoraj dzieci i młodzież mogły nauczyć się i dowiedzieć ciekawych faktów, a także samemu spróbować zrobić kartonowe zbroje czy średniowieczne zabawki.

ZOBACZ TEŻ: Jak wyglądała Strefa dla Dzieci w sobotę.

Dziś, w specjalnej Strefie dla Dzieci, można było robić przepiękne wianki z Miejskim Ośrodkiem Kultury, a także z TEB Edukacja, tworzyć z gliny z Drużyną „Krąg Szarego Żurawia”, robić biżuterię z Drużyną Wojów Słowiańskich „Dąb Pomorza”.

- Głównie nastawiliśmy się na przygotowywanie wianków z kwiatów polnych, naturalnie robionych, a nie na drutach czy paskach. Chodziło nam o dostosowanie się do epoki. Robienie tych wianków, muszę przyznać, robi tutaj na Koronacji furorę, bo nie jest to trudne i każdy może je zrobić. Dodatkowo przygotowaliśmy takie zadania, jak malowanie figurek gipsowych. Wczoraj też uczennice od nas, z technikum sztuk fryzjerskich, robiły na włosach warkocze, wplatały w nie rzemyki, a także nasi wolontariusze byli w małym stopniu zaangażowanie w organizację całego wydarzenia, jakim jest Koronacja - opowiadała Katarzyna Sobocińska, z centrum TEB Edukacja.

Ponadto wszystkie chętne dzieci wraz z dorosłymi mogły obejrzeć spektakl pt. „Tajemnica Nocy Świętojańskiej” w wykonaniu Teatrzyku „Kamishibai” Biblioteki Pedagogicznej i Centrum oraz Aktywności Społecznej „Largo” w Gnieźnie.

- Nasze dzisiejsze przedstawienie jest w formie teatrzyku "Kamishibai", czyli ilustracje są prezentowane publiczności, a tekst opowieści czyta lektor. Forma ta została zapożyczona ze sztuki japońskiej, gdzie tam mnisi bodajże w XII wieku nauczali osoby niepiśmienne, nieczytające, przekazywali im różne mądrości - mówi Katarzyna Wilczkowska, Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie.

- Zdecydowaliśmy się akurat na opowieść o Nocy świętojańskiej, ponieważ jest to nawiązanie do obchodów właśnie Nocy Świętojańskiej, jakie odbyły się przed miesiącem na Lednicy. Zostaliśmy tam zaproszeni i wraz z całą grupę Stowarzyszenia Largo przygotowaliśmy całą bajkę samemu (oczywiście inspirowaną prawdziwą historią o kwiecie paproci), wraz z ilustracjami. Jesteśmy dumni z tego, co zrobiliśmy, ponieważ każdy element wykonaliśmy tam samemu. Wszystko powstawało kilka tygodni. Zaczęliśmy od tekstu, które podzieliliśmy na karty, slajdy. Potem zaczęliśmy przygotowywać ilustracje przy użyciu szablonów internetowych i wydzieranych gazet - dopowiada Katarzyna Wilczkowska.

Odbywały się także warsztaty z kaligrafii z Drużyną Wojów Słowiańskich „Dąb Pomorza" oraz żywa lekcja historii z Drużyną Wojów Słowiańskich „Dąb Pomorza” - "Podróż przez Polskę pierwszych Piastów".

Zobacz co działo się dzisiaj w Strefie dla Dzieci:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto