Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus Gniezno. Czy przez epidemię mamy więcej pogrzebów?

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Koronawirus Gniezno. Czy przez epidemię mamy więcej pogrzebów?
Koronawirus Gniezno. Czy przez epidemię mamy więcej pogrzebów? Paweł Brzeźniak
Koronawirus Gniezno. Czy przez epidemię mamy więcej pogrzebów? W ostatnim czasie w Polsce drastycznie rośnie liczba zgonów na skutek Covid-19 lub z powodu połączenia wirusa z choroba współistniejącymi. Czy w Gnieźnie i powiecie ten problem także jest zauważalny?

Koronawirus Gniezno. Czy przez epidemię mamy więcej pogrzebów?

Z informacji przekazanej przez Urząd Stanu Cywilnego w Gnieźnie wynika, że tylko do połowy listopada tego roku zmarło więcej osób (89) niż w całym listopadzie 2019 roku (79). Łącznie w zeszłym roku USC odnotował 1272 zgony, a do połowy listopada za cały 2020 rok - 1188. Wyraźnie większe liczby zgonów w odniesieniu do miesięcy są widoczne w październiku - 112 w 2019 roku, 144 w 2020 roku czy w czerwcu - 96 w 2019 roku, 121 w 2020 roku. Widoczne są także spadki, np. 98 zgonów w maju 2019 roku i 73 w maju 2020 roku.

Od początku epidemii koronawirusa zmarło w naszym powiecie 75 osób (37 - kobiety, 38 - mężczyźni). Najwięcej zgonów, bo 53, pochodzi z grupy wiekowej od 70 do 89 roku życia. Trudna sytuację daje się odczuć w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski. Od 16 listopada (poniedziałek) zmarło 12 kolejnych osób na oddziale zakaźnym. Wcześniej informowaliśmy, że na Covid-19 zmarła pielęgniarka z jednego z oddziałów szpitala "Dziekanka". Najwięcej zgonów przypada na okres listopada. 20 listopada poinformowano aż o 11 zgonach w naszym powiecie, co było największym wynikiem w Wielkopolsce. Z pewnością do punktów zapalnych należą domy pomocy społecznej, szpital czy zakład opiekuńczo-leczniczy.

Postanowiliśmy dowiedzieć się, czy w gnieźnieńskich zakładach pogrzebowych daje się odczuć większą ilość pracy związanej z liczbą zgonów na koronawirusa w powiecie gnieźnieńskim. Czy bliscy osoby zmarłej na koronawirusa mają możliwość się z nią pożegnać? Poznańskie zakłady pogrzebowe informują, że nie ma takiej możliwości. Nie można także ubrać ciała ani otworzyć trumny. Mowa nawet o konieczności złożenia ciała do trumny w worku. - Nasz zakład w trudnym okresie światowych trudności związanych ze zwiększoną ilością zachorowań i zgonów wdrożył specjalne procedury sanitarne dotyczące postępowania ze zwłokami i stosuje niezwykle ostry reżim w postępowaniu ze zwłokami osób zmarłych na Covid-19 - informuje Izabela Wichniewicz z firmy Rosiński. - W naszej firmie są respektowane wszystkie wymienione przepisy oraz zachowuje się obowiązujące środki ostrożności. Nie ma także problemów z przechowywaniem większej liczby zmarłych w odpowiednich warunkach. Personel firmy jest przeszkolony odpowiednio do wyników oceny ryzyka zawodowego i posiada wiedzę z zakresu zagrożeń dla życia i jest wyposażony w odpowiednie środki ochrony indywidualnej - dodaje.

Zmarli z rozpoznaniem choroby zakaźnej są umieszczani w trumnach z zachowaniem wszelkiej godności i firma na tę okoliczność każdorazowo wykonuje dokumentację fotograficzną, ponieważ nie ma możliwości pożegnania zmarłego w otwartej trumnie. - Nie zauważa się zwiększenia ilości kremacji związanej wyłącznie z przyczyną zgonu, jaką jest koronawirus. Natomiast większa liczba kremacji, którą faktycznie obserwuje się w ostatnich latach wynika ze zmian zachodzących w powolnym odchodzeniu od tradycji w sprawowaniu pogrzebów konwencjonalnych - podkreśla I. Wichniewicz.

W środę Grzegorz Sieńczewski, dyrektor szpitala poinformował, że sytuacja związana z brakiem miejsc w szpitalnej chłodni została rozwiązana, a ich brak miał charakter incydentalny. W maju szpital zawarł umowę z jedną z firm pogrzebowych. Jej przedmiotem był najem pomieszczeń w szpitalu przy ul. 3 maja na minimum 10 miejsc z przeznaczeniem na mycie, okrycie i przechowywanie zwłok osób zmarłych w budynkach szpitalnych oraz transport zwłok z oddziałów szpitalnych we wszystkie dni tygodnia, całodobowo. - W związku z rosnącą liczbą zgonów szpital wygospodarował dodatkowe pomieszczenie w budynku szpitalnym przy ul. św. Jana 9 - oświadczył G. Sieńczewski. Przygotowany został także aneks do umowy, który przewiduje, że w skrajnych przypadkach - w razie braku miejsc w przyszpitalnej chłodni - w porozumieniu z dyrekcją szpitala zwłoki osób będą przewożone do firmowej chłodni. - Sytuacja, która miała miejsce, była krótkotrwała i została rozwiązana - zapewnił dyrektor.

- Na razie nie mamy przepełnienia czy sytuacji, że nie mielibyśmy, gdzie przechowywać zwłok. Większy problem mogą mieć z tym szpitale. Z jednej strony mają one więcej zgonów, a do tego dochodzą także problemy z odbiorem zwłok - opowiada prof. Czesław Żaba, kierownik poznańskiego Zakładu Medycyny Sądowej. Jak wskazuje prof. Żaba, niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których najbliższa rodzina nie może odebrać zwłok ze szpitala, bo sama przebywa na kwarantannie. – Prawo do odbioru zwłok mają najbliżsi. Ale jeśli oni sami mieli kontakt z zakażonym zmarłym i przebywają na kwarantannie, to nie mają, jak odebrać ciała – opisuje prof. Żaba.

Praca ze zwłokami osób, które zmarły na koronariwusa, wymusiła też stosowanie niezwykłych środków bezpieczeństwa. – Mamy takie same zabezpieczenia jak lekarze w szpitalach. Nosimy identyczne kombinezony, maski itp. - mówi Czesław Żaba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus Gniezno. Czy przez epidemię mamy więcej pogrzebów? - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto