18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Korty w Gnieźnie - historia

Paweł Brzeźniak
Początkowo, tenis ziemny był sportem zarezerwowanym dla lokalnej arystokracji
Początkowo, tenis ziemny był sportem zarezerwowanym dla lokalnej arystokracji Archiwum GKT
Korty w Gnieźnie od zawsze kojarzone były ze sportem amatorskim. Mimo to, na przestrzeni lat, popularność tenisa ziemnego systematycznie rosła, dzięki czemu dziś jego pozycja jest całkiem niezła

Początki Gnieźnieńskich Kortów Tenisowych to rok 1907, kiedy w tenisa ziemnego w Gnieźnie pod zaborem pruskim grali zarówno Niemcy, jak i Polacy. Początkowo był to sport zarezerwowany wyłącznie dla wyższych sfer społecznych. W latach 20-30 ubiegłego wieku na kortach w Gnieźnie do najlepszych graczy należeli: mec. Zaleski i dr. Weigel. – W tenisa grała lokalna arystokracja, a także osoby, które piastowały ważne funkcje w tym mieście – przyznaje Maciej Ciesielski, gnieźnieński miłośnik tenisa zimnego. –

Powszechnie używano drewnianych rakiet, panowie grali w długich spodniach, a panie w białych spódniczkach. Była to elegancja znana z współczesnych kortów Wimbledonu, ten konserwatyzm tam pozostał

– ocenia nasz rozmówca.

Początkowo, znajdowały się dwa korty tenisowe w Gnieźnie, które obecnie są zlokalizowane między dwoma nowymi, które świadczą o nowoczesnym standardzie GKT. W okresie I i II wojny światowej korty tenisowe w Gnieźnie nie były użytkowane. Po największej wojennej zawierusze, jaką widział świat, tenis ziemny zdecydowanie zmienił swoje oblicze. Stał się bardziej dostępny dla szerszych mas społecznych, choć z pewnością nie cieszył się estymą wśród komunistycznych władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej ze względu na swój burżuazyjny charakter.

Sport dla wszystkich

Po wojnie na kortach w Gnieźnie mecze pokazowe rozegrała m.in. Jadwiga Jerdzejowska, Wiesław Gąsiorek, a także Jerzy Skoniecki. W latach 60 i 70 najlepiej w Gnieźnie, a nawet w Wielkopolsce grali: Jan Sekulski i Ryszard Zabłocki. Prawdziwa fala popularności tenisa w Gnieźnie to czas, kiedy na kortach zaczął pojawiać się Wojciech Fibak. Mowa więc o latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Warto pamiętać o tym, iż Wojciech Fibak gościł na kortach w Gnieźnie podczas rozgrywanych spotkań. Korty w Gnieźnie noszą imię najsłynniejszego polskiego tenisisty od 2007 roku. W tym czasie obchodzono w Pierwszej Stolicy Polski 100-lecie istnienia kortów w Gnieźnie z udziałem władz samorządowych i postaci związanych z polskim tenisem, zarówno tym amatorskim jak i zawodowym.

Wracając do okresu powojennego, warto zaznaczyć, iż infrastruktura sportowa kortów w Gnieźnie zaczęła się znacząco rozbudowywać. Największy rozkwit tego miejsca nastąpił jednak w latach 90. Co ważne, z czasem, zaczęło rosnąć również zainteresowanie tenisem ziemnym wśród dzieci. – To bardzo dobrze świadczy o tej dyscyplinie. Ważne jest to, aby jak najwięcej tych młodych adeptów funkcjonowało dalej w tym sporcie w roli seniora – podkreśla Maciej Ciesielski, dodając, iż często bywa tak, iż młode talenty “znikają” w sytuacji, kiedy na rozwój młodego sportowca trzeba wydać większe środki finansowe.

Od końca lat 90 powstała lista rankingowa (piramidka) gnieźnieńskich graczy tenisa zimnego. Liderem rankingu tenisistów od 2002 (ponad 10 lat z krótkimi przerwami) jest Maciej Ciesielski.Wśród obecnej czołówki tenisistów w Gnieźnie należy zaliczyć również Jakuba Gewerta (obecnie studiuje w USA i rozgrywa turnieje seniorskie) oraz Dariusza Dzięcioła, Jakuba Ernsta i Michała Wiśniewskiego oraz Jakuba Sawę i Pawła Polcyna.

Korty w Gnieźnie - współcześnie

Obecnie, gnieźnieński tenis ziemny ma formę tylko i wyłącznie amatorską. Mimo to, zainteresowanie tym sportem jest bardzo wyraźne, co można zobaczyć na dostępnych kortach. I mimo tego, że tenis ziemny w Gnieźnie chyba nigdy nie dorówna w popularności takim sportom jak piłka nożna czy żużel, to wciąż ma swoją silną pozycję, która przez lata była pielęgnowana przez amatorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto