Króliki na ulicach Gniezna pojawią się w marcu

Paweł Brzeźniak
Koncepcja Traktu Królewskiego zakłada poprowadzenie trasy łączącej najciekawsze zabytki i miejsca Gniezna, prowadząc turystów również do rzadziej odwiedzanych do tej pory zabytków, takich jak kościoły św. Jana Chrzciciela i św. Wawrzyńca, Park Miejski, czy secesyjne kamienice centrum miasta.

Trasa zostanie wyposażona w system informacji na temat znajdujących się na trasie zabytków, oraz podkreślać stołeczność Gniezna przez prezentowanie najważniejszych piastowskich legend, a także sylwetek pierwszych pięciu polskich królów, koronowanych w miejscowej katedrze.
Koncepcja Traktu Królewskiego zakłada poprowadzenie trasy łączącej najciekawsze zabytki i miejsca Gniezna, prowadząc turystów również do rzadziej odwiedzanych do tej pory zabytków, takich jak kościoły św. Jana Chrzciciela i św. Wawrzyńca, Park Miejski, czy secesyjne kamienice centrum miasta. Trasa zostanie wyposażona w system informacji na temat znajdujących się na trasie zabytków, oraz podkreślać stołeczność Gniezna przez prezentowanie najważniejszych piastowskich legend, a także sylwetek pierwszych pięciu polskich królów, koronowanych w miejscowej katedrze.
Posągi królów, postaci z piastowskich legend, edukacyjne makiety oraz tablice informacyjne czy infokioski już wkrótce zaczną pojawiać się na ulicach Gniezna. „Przewodnikiem” pomiędzy poszczególnymi elementami powstającego Traktu Królewskiego będą skierowane do najmłodszych turystów rzeźby królików, nawiązujące do najważniejszych momentów z historii miasta. Umowy na wykonanie odlewów i infrastruktury towarzyszącej Miasto Gniezno podpisało 5 stycznia 2018. Całość inwestycji ma zostać zrealizowana do końca listopada 2018 r. Kliknij na zdjęcia, aby poznać szczegóły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Pirat drogowy w Lublinie

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W sensie czysto formalnym, można w króliku wyodrębnić przyrostek -ik, dodany do podstawy król. Odpowiedniości semantycznej między tymi wyrazami jednak nie ma, królik zazwyczaj nie jest zdrobnieniem króla, tylko nazwą zwierzęcia. Związek między tym pozbawionym majestatu zwierzęciem a koronowanym władcą został nawiązany dawno temu na gruncie języka niemieckiego, gdzie zapożyczone z łaciny słowo oznaczające królika (zwierzę) mylnie skojarzono z niemieckim, podobnie brzmiącym słowem oznaczającym władcę i odczytano jako zdrobnienie tego ostatniego. Polszczyzna zaś do znanego już w XV w. słowa królik, oznaczającego namiestnika królewskiego lub władcę małego kraju, dopożyczyła nowe znaczenie za językiem niemieckim. Więcej szczegółów tej interesującej pożyczki podają słowniki etymologiczne.
B
BBD
też zaciekawiło mnie dlaczego króliki?
T
TheGuru
dlaczego króliki ?
A
Aroll
W mieście związanym od początku legendami z Orłem przewodnikiem maja być króliki??? Kto to wymyślił? Na litość Boską Panie Budasz zrób coś...
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie