Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ks. Radosław Orchowicz biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej - znamy termin święceń

Paweł Brzeźniak opr.
W środę 26 stycznia 2022 Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła decyzję papieża Franciszka o mianowaniu ks. dr. Radosława Orchowicza, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu, nowym biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej.

Biskup nominat Radosław Orchowicz przyjmie święcenia biskupie w uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, 19 marca, o godzinie 11.00 w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Głównym konsekratorem będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Dziękując za nominację biskup nominat Radosław Orchowicz przyznał, że czuje się tak, jak celnik Mateusz z obrazu Caravaggia, który wskazany przez Jezusa z niedowierzaniem pyta: „ja?” Z niedowierzaniem „On?” pytają też ci, którzy są wokół Mateusza zgromadzeni.

„Tak dokładnie się teraz czuję, ale jeśli taka jest wola Boża to wierzę, że Pan Bóg tego chce i doda łaski” – mówił ks. Orchowicz dziękując raz jeszcze wszystkim, przepraszając tych, którym nie dał wystarczającego świadectwa i prosząc o modlitwę, „by to kruche naczynie jakim jest, dało się Panu Bogu poprowadzić”.

Nowy biskup pomocniczy zna język niemiecki. Nie obca jest mu rzeczywistość wirtualna współprowadzi bowiem stronę i fanpage swojej dotychczasowej inowrocławskiej parafii. Ma liczną rodzinę – siostrę, brata (dwie siostry nie żyją), wielu bratanków i siostrzeńców. Jeździ na motorze, wędkuje, lubi muzykę klasyczną i religijną, a także historię, szczególnie okres II wojny światowej. Pytany, co w posłudze biskupa uważa za najważniejsze, odpowiada, że głoszenie Ewangelii i obecność.

„Biskup musi być obecny pośród ludzi i dla ludzi. Na gorąco przychodzą mi do głowy słowa św. Augustyna: dla was jestem biskupem, ale z wami jestem chrześcijaninem . I jeszcze, by nie zapomnieć o swoim zbawieniu, mieć bliską więź z Bogiem, by jeszcze bardziej być wśród ludzi i dla ludzi” – mówi nowi biskup pomocniczy gnieźnieński.

Ks. Radosław Orchowicz urodził się 21 stycznia 1970 r. w Wysokiej (obecnie diecezja bydgoska). W miejscowym kościele pw. NMP Różańcowej otrzymał 8 lutego 1970 r. sakrament chrztu świętego. W Wysokiej skończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy.

W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. W latach 1998-2002 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie teologii patrystycznej. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie pracy przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Częsza pt. Opatrzność Boża wobec człowieka w ujęciu św. Bazylego Wielkiego. W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W 2011 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu. W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił funkcję wicedziekana dekanatu inowrocławskiego II, członka Rady Programowej Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów, rady ekonomicznej Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, wizytatora katechetycznego oraz kapelana zakładu karnego w Inowrocławiu.

Prymas nałożył nowemu biskupowi pomocniczemu piuskę oraz wręczył krzyż pektoralny pobłogosławiony przez papieża Franciszka – taki sam, jaki nosi Ojciec Święty – podkreślając, że wyraża on doskonale misję pasterską biskupa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto