Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ks. Radosław Orchowicz nowym biskupem pomocniczym Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
W sobotę 19 marca - uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP - odbyła się sakra biskupia ks. Radosława Orchowicza, mianowanego przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej.

Ks. Radosław Orchowicz nowym biskupem pomocniczym Archidiece...

Współkonsekratorami nowego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej byli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz ordynariusz włocławski bp Krzysztof Wętkowski, poprzednik ks. Orchowicza w posłudze biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego. Na uroczystość przybyli także m.in.: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP, abp Józef Muszyński i abp Józef Kowalczyk, emerytowani metropolici gnieźnieńscy, bp Viktors Stulpins, przewodniczący Konferencji Episkopatu Łotwy i ordynariusz tamtejszej diecezji Lipawy oraz biskupi z kilku polskich diecezji.

„Możemy powiedzieć, że każdy chrześcijanin jest jak święty Józef – winien strzec. Bycie chrześcijaninem to strzeżenie życia: własnego życia, życia innych, życia Kościoła. Jesteśmy więc wszyscy Ecclesiae custodes! Jesteśmy stróżami Kościoła!” – mówił za papieżem Franciszkiem Prymas dodając, że skoro każdy chrześcijanin jest jak św. Józef, to każdy biskup w szczególny sposób nosi w sobie to Józefowe wezwanie i powołanie.

„Przez ostatnie lata, będąc proboszczem inowrocławskiej parafii pw. św. Józefa, codziennie się uczyłeś na czym polega strzeżenie naszych sióstr i braci tak, jak czyni to św. Józef. Jak strzec? Miłować Dziecię i Jego Matkę; miłować sakramenty i lud Boży; miłować ubogich i naszą parafię. Od teraz ta miłość, poprzez Twoją biskupią posługę, będzie się rozszerzać na cały Kościół gnieźnieński” – mówił abp Polak.

Na zakończenie liturgii nowy biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej wyraził wdzięczność wszystkim za obecność, modlitwę i wszelkie dobro. Ze wzruszeniem dziękował swojej rodzinie – mamie, rodzeństwu i młodszemu pokoleniu wyrażając wiarę, że w tej szczególnej chwili towarzyszą mu także śp. ojciec i siostry, których Pan Bóg powołał już do siebie.

„Dziś proszę Cię Panie o błogosławieństwo na każdy dzień. Maryjo Matko nasza, Tobie zawierzam siebie i całą posługę. Święty Józefie opiekuj się mną i sprawiaj, abym był Ecclesiae custodes. Proszę Cię Panie o koniec wojny, o pokój dla Ukrainy i dla całego świata” – mówił bp Orchowicz.

Dewiza biskupia bp. Radosław Orchowicz: Gaudete in Domino „Radujcie się w Panu” to pierwsze słowa z Listu św. Pawła do Filipian (Flp 4,4): Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Słowa te biskup wybrał na obrazek prymicyjny po święceniach kapłańskich, powtórzył zaś na 25-lecie kapłaństwa. Towarzyszą mu one przez całe kapłańskie życie.

Ks. Radosław Orchowicz został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej 26 stycznia 2022. Nowy biskup pomocniczy urodził się 21 stycznia 1970 r. w Wysokiej (obecnie diecezja bydgoska). W miejscowym kościele pw. NMP Różańcowej otrzymał 8 lutego 1970 r. sakrament chrztu świętego. W Wysokiej ukończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy. W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie.

W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W 2011 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu.

Jako dewizę biskupią biskup nominat przyjął słowa "Radujecie się zawsze w Panu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto