Nasza Loteria

Las w Czerniejewie w obiektywie naszego fotoreportera

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Czerniejewo otoczone jest od zachodu i południa dużym kompleksem leśnym. Na jego terenie mamy kilka cennych rezerwatów:"Modrzew Polski w Noskowie” (pow. ok. 1 ha)",Wiązy w Nowym Lesie” (ok. 1,5 ha). W sąsiedztwie"Wiązów” leży rezerwat"Bielawy”, który chroni las dębowo-grabowy. Również nie brak tu ciekawych i rzadkich roślin (np. tojeść bulwiasta i czyściec leśny). Zachęcamy do obejrzenia zdjęć lasu w Czerniejewie autorstwa Mikołaja Szymkowiaka.

Rezerwat „Modrzew Polski w Noskowie” – celem ochrony jest modrzew polski (larix polonica), który występuje na wyspowym stanowisku niżowym w drzewostanie sosnowym typu boru świeżego. Poza modrzewiem i sosną występuje grab, brzoza i dąb. W ubogim runie obok dominującej borówki czarnej występują: konwalijka dwulistna, konwalia majowa i poziomka pospolita.

Rezerwat „Wiązy w Nowym Lesie” – bogate siedlisko stworzyło sprzyjające warunki rozwoju roślinności. Wszystkie jej warstwy charakteryzują się rozmaitością gatunków, a w warstwie nalotów i podrostów wybitną dynamikę wykazuje wiąz, który w piętrze górnym drzewostanu osiąga w pojedynczych egzemplarzach imponujące rozmiary. Ogólnie rezerwat można scharakteryzować jako las liściasty wielogatunkowy, o wielowarstwowej różnowiekowej strukturze, w którym głównym przedmiotem ochrony jest wiąż (Ulmus laevis). Oprócz wiązu drzewostan budują: dąb, grab, olcha, brzoza, pojedynczo lub sporadycznie występują: klon polny, osika, wierzba, jarzębina, a z krzewów leszczyna, kruszyna, szakłak głóg.

Las w Czerniejewie w obiektywie naszego fotoreportera

Rezerwat „Bielawy” położony na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej chroni naturalne zbiorowiska roślinne, określone jako las dębowo-grabowy. Drzewostan jest wyraźnie dwupiętrowy. W piętrze górnym dominuje dąb, a w dolnym – grab. Ogółem w rezerwacie można znaleźć 20 gatunków drzew. Drzewostan budują: dąb szypułkowy, grab zwyczajny i wiąz pospolity. W domieszce występują: brzoza brodawkowata i omszona, klon polny, jesion wyniosły, olsza czarna, topola osika, sosna zwyczajna, grusza pospolita, klon jawor, lipa drobnolistna, jarząb pospolity, buk zwyczajny, klon zwyczajny oraz sztucznie wprowadzone gatunki niepożądane, jak: świerk i kasztanowiec.

Oprócz rezerwatów możemy spotkać okazałe drzewa pomnikowe: dęby szypułkowe, olsze czarne czy jesiony wyniosłe, można obejrzeć w parkach przy dworskich w Głożynie, Goraninku i Rakowie. Spośród przedstawicieli fauny spotyka się sarny, dziki, borsuki, lisy, kuny, niekiedy jelenie a na polach hodowlane bażanty. Środowisko wodne to głównie płynąca na południe rzeka Wrześnica wraz z wpadającymi do niej strumieniami. Tworzy ona stawy i płytkie rozlewiska między innymi w parku przy pałacu. Ponad połowę powierzchni lasów stanowią tereny masowego wypoczynku udostępnione przebiegającymi przez najciekawsze fragmenty szlakami turystycznymi oraz ścieżkami rowerowymi. Wspaniałe miejsce wypoczynku stanowi 13 hektarowy park. W bogatym drzewostanie zachowało się sporo modrzewi, dębów, lip itp. Na szczególną uwagę zasługują piękne aleje lipowe, grabowe oraz dorodny okaz cisa.

za www.czerniejewo.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto