Lato 2022. Fala upałów
Zmiany klimatyczne są coraz dotkliwsze. Połowa czerwca przyniosła w dużej części Europy ekstremalne, czasami rekordowe upały. Jeszcze goręcej jest w części Ameryki Północnej czy na Bliskim Wschodzie. Częstsze i silniejsze fale upałów w różnych częściach świata są związane ze zmianami klimatu. I stanowią śmiertelne zagrożenie.
Lato 2022. Zmiany klimatyczne
Wraz z tym, jak z powodu gazów cieplarnianych podnosi się średnia temperatura planety, okresy z ekstremalnie wysoką temperaturą stają się dłuższe, częstsze i bardziej intensywne. Lato kojarzy nam się najczęściej tylko z wakacjami, odpoczynkiem i ochłodą w wodzie. To tylko część prawdy. Upały mogą być groźne, szczególnie gdy nie będziemy do nich przystosowani. Musimy adaptować się do warunków doby zmian klimatu.
Jedna z najgorszych dotychczas fal upałów w Europie zdarzyła się w 2003 roku. Zmarło ponad 70 tysięcy osób w 12 krajach. Ofiary to w większości żyjący samotnie seniorzy, którzy znajdowani są w "przypominających piekarniki" domach, bez dobrej izolacji i wentylacji.
Lato 2022. Fala upałów już w czerwcu
Falę upałów przyniosła połowa czerwca jeszcze przed rozpoczęciem się kalendarzowego lata. W Polsce na krótko doświadczyliśmy gorąca, które przez wiele dni dotknęło zachodniej Europy. Bardzo wysoką temperaturę odczuwają mieszkańcy części USA, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.