Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leczenie uzależnienia od opiatów w krakowskim Rydygierze

Redakcja
W Krakowie istnieje wiele poradni leczenia uzależnień. Czy jest coś co wyróżnia Państwa Poradnię przy Szpitalu im. Ludwika Rydygiera w Krakowie od innych tego typu? (Odpowiedź – lek. med. Krzysztof Łabuz, Specjalista Psychiatra, Kierownik Poradni Leczenia Uzależnień Szpitala im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o.)

Myślę, że najważniejszą rzeczą jaką oferujemy w odróżnieniu od innych poradni jest fakt, że zajmujemy się leczeniem wszelkiego typu uzależnień, a więc nie tylko od alkoholu czy leków psychotropowych, ale także od hazardu, nikotyny, narkotyków i dopalaczy. A jako jedyni na terenie województwa małopolskiego prowadzimy program substytucyjnego leczenia uzależnienia od opiatów, który jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czym jest leczenie substytucyjne uzależnienia od opiatów?

Uzależnienie od opiatów (m.in. heroiny czy „kompotu” – tzw. polskiej heroiny) jest jednym z najsilniejszych uzależnień. Osoby chcące się leczyć mają trudność w powstrzymywaniu się od przyjmowania narkotyku, a tym samym związanych z tym zachowań ryzykownych. Mamy tu na myśli zachowania zmierzające do pozyskania środków na zakup narkotyku i jego zdobycie, a także używanie go drogą iniekcji dożylnych i związanym z tym ryzykiem infekcji HIV, HCV, HBV czy gruźlicy.

Dlatego u części osób uzależnionych oprócz psychoterapii stosuje się podawanie leku, substytutu narkotyku (metadon), który hamuje głód narkotyczny, a równocześnie nie powoduje odurzenia. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby być leczonym substytucyjnie i jak to wygląda w praktyce?

Leczenie substytucyjne jest adresowane do osób uzależnionych od opiatów, które zobowiążą się do przestrzegania wymogów tego leczenia, a więc codziennego zgłaszania się do Poradni celem przyjęcia na miejscu dziennej dawki substytutu, regularnego uczestnictwa w psychoterapii, oraz przestrzegania abstynencji od innych niż stosowane w leczeniu, środków odurzających lub substancji psychotropowych. Realizowanie tego ostatniego warunku odbywa się na drodze klinicznej obserwacji pacjenta oraz toksykologicznego badania moczu co najmniej raz w miesiącu.

Co ma zrobić osoba uzależniona, która chciałaby się leczyć w ten sposób?

Powinna po prostu umówić się na wizytę w naszej Poradni – osobiście lub telefonicznie. Proces kwalifikacji składa się z wizyty u lekarza psychiatry i specjalisty terapii uzależnień. Podczas tych wizyt pacjent jest diagnozowany wielowymiarowo i podejmowana jest decyzja o ew. objęciu leczeniem substytucyjnym. Z pacjentem zakwalifikowanym do takiej formy leczenia ustalany jest termin i sposób rozpoczęcia terapii. W dniu gdy po raz pierwszy ma otrzymać dawkę leku substytucyjnego, pacjent podpisuje zgodę na leczenie oraz tzw. kontrakt terapeutyczny.
Czy osoba zgłaszająca się do Państwa celem podjęcia takiego leczenia musi mieć skierowanie lub wcześniej musi przejść terapię lub konsultację w innych specjalistycznych ośrodkach czy poradniach?

Od pacjenta chcącego podjąć leczenie metadonem nie wymagamy skierowań. Niepotrzebne są również kwalifikacje przez inne ośrodki, poradnie lub też punkty konsultacyjne.

Poradnia Leczenia Uzależnień
Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o.
Kraków, os. Złotej Jesieni 1.
Telefon do rejestracji 12 64-68-317, czynny w godzinach od 8.00 do 17.00 (Pn.-Pt.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto