Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Listopad w Gnieźnie to miesiąc... czytania

Iza Budzyńska
Dwa, zupełnie różne, przedsięwzięcia zachęcające do spotkań z książką będą się odbywać w tym miesiącu na terenie Gniezna.

Pomysły zrodziły się zupełnie niezależnie, a inicjatorzy akcji jeszcze kilka dni temu nie wiedzieli nawzajem o swoich planach. Podczas gdy Klub Dyskusji o Książce z miejskiej biblioteki zachęca do czytania w ogóle, Teatr "G@j" z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych sięga po utwory Czesława Miłosza.

- Powołując teatr w założeniu szkoła chce wyjść także poza działania teatralne, również wszelkie związane z kulturą, sztuką z literaturą. Dlatego też powstała taka idea wśród uczniów i prowadzących grupę, aby przybliżyć gnieźnianom poezję naszego noblisty - mówi Łukasz Muciok, wspólnie z Joanną Arndt-Młodzikowską opiekuje się szkolnym teatrem.

Akcja potrwa przez tydzień roboczy, między 14 a 18 listopada. W tym czasie poezję Miłosza będzie można poczytać na przystankach i w autobusach, jak również spotkać się z nią bardziej "na żywo".

- Cały tydzień plakaty, na których będą fragmenty poezji, będą wisiały w autobusach MPK oraz na przystankach - mówi Ł. Muciok. - Oprócz tego planujemy w poniedziałek rozpocząć tą akcję happeningiem przy ulicy Czesława Miłosza. Zapraszamy na godzinę 11.00. Tam będzie pewna niespodzianka przygotowana, nie będziemy zdradzać jaka. We wtorek przez cały dzień naszymi uczniami będziemy recytować w autobusach, natomiast w czwartek chcemy w Gnieźnie na Rynku rozstawić nagłośnienie i mamy przygotowaną już audycję z recytacją naszych gnieźnieńskich parlamentarzystów, osób związanych z kulturą, jak i z samorządem. Będzie to między godziną 12.00 a 14.00 i 16.00 a 18.00, aby też osoby pracujące mogły posłuchać.

Gnieźnieńskiemi "celebrytami" nie posiłkują się, ale sami przygotowali nagrania fragmentów swoich ulubionych dzieł uczestnicy spotkań Klubu Dyskusji o Książce przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Przygotowana przez klub akcja rozpoczęła się już w tym tygodniu i potrwa do końca listopada. Oprócz czytanych fragmentów, które ze względów technicznych znalazły się w tylko dwóch autobusach, pozostałe, jak i przystankowe wiaty, zdobią zabawne rysunku.

- Istnieją nieliczne dzieła, które dosłownie wywłaszczają nas z samych siebie, od pierwszych stron sprawiają, że dopadamy, rozszarpujemy książkę i wyłuskujemy z niej to, co najcenniejsze, miąższ książki. Właśnie tym postanowiliśmy podzielić się z gnieźnianami, promując przy okazji czytelnictwo - mówi Irmina Kosmala, członkini klubu i redaktor naczelna portalu internetowego Kuźnia Literacka. - Będzie można zapoznać się z autorami dziecięcych pozycji, jak "Kubuś Puchatek", czy też "Mikołajek", ale też są to książki z gatunku fantastyki jak "Wiedźmin" Andrzeja Sapkowskiego, "Wiedźmikołaj" Terry'ego Pratchetta. Znajdują się wśród nich pozycje z literatury filozoficznej, jak na przykład "Żywoty i poglądy słynnych filozofów" Diogenesa Laertiosa, oraz taką perełką gnieźnieńską jest książka Krzysztofa Szymoniaka "Epizody" - wymienia.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto