Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mariusz Błaszczak w Lednogórze. Wicepremier odsłonił tablicę upamiętniającą pierwszego polskiego żołnierza, który zginął w Afganistanie

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
W czwartek, 1 września w Szkole Podstawowej w Lednogórze odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w hołdzie por. Łukaszowi Kurowskiemu, pierwszemu polskiemu żołnierzowi, który zginął w Afganistanie. Wziął w niej udział wicepremier Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 1 września przypada rocznica wybuchu II wojny światowej oraz Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej.

14 sierpnia 2007 roku patrol polsko-afgański dowodzony przez ppor. Łukasza Kurowskiego został ostrzelany przez talibów. Ppor. Kurowski został ciężko ranny i mimo natychmiastowej pomocy, zmarł w szpitalu polowym w bazie Wilderness. Decyzją śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oficer 10 Brygady Kawalerii Pancernej za wybitne zasługi w działaniach prowadzonych podczas operacji wojskowych a także za odwagę i męstwo został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego i awansowany do stopnia porucznika.

Mariusz Błaszczak w Lednogórze. Wicepremier odsłonił tablicę...

- Chciałbym podziękować społeczności lokalnej za upamiętnienie śp. pana porucznika Łukasza Kurowskiego. Szczególne słowa podziękowania kieruję do pana posła Zbigniewa Dolaty. Chciałbym, żeby ten fakt był wyrazem zarówno patriotyzmu, jak i szacunku dla munduru żołnierza polskiego. To bardzo ważne, żeby pamięć o takiej postawie trwała. Pan porucznik niewątpliwie był bohaterem, był żołnierzem, który spełniał swój obowiązek. Jego służba służyła bezpieczeństwu Polski. Nasza siła w sojuszach polega na tym, że jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników, bo oczekujemy ich solidarności wtedy, kiedy takie wsparcie byłoby konieczne

- podkreślił wicepremier Mariusz Błaszczak, który do Lednogóry przyjechał z Westerplatte, gdzie odbyły się uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Minister obrony narodowej podkreślił fakt, że Łukasz Kurowski spoczywa na cmentarzu w Lusowie, gdzie znajdują się szczątki gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

Łukasz Kurowski urodził się 14 lutego 1979 roku w Rybitwach w gminie Łubowo. Łukasz Kurowski był absolwentem politechniki w Poznaniu. Swoją karierę związał z służbą w Wojsku Polskim rozpoczynając naukę w Studium Oficerskim Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2004 roku jako podporucznik, został dowódcą plutonu czołgów w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Wojsko było także jego pasją.

Poseł Zbigniew Dolata podkreślił, że w małej, wiejskiej szkole w Lednogórze panowała rodzinna i przyjazna atmosfera.

- Myślę, że potwierdzą to jego koleżanki i koledzy, którzy tak licznie się tutaj zgromadzili wraz z jego wychowawcą, Jarkiem Łabuzem. Łukasz w takich okolicznościach dorastał, na tej ziemi, w kolebce państwa polskiego. Jego drogę kontynuuje żona, pani ppor. Aneta Kurowska i tysiące polskich żołnierzy, dla których służba dla ojczyzny jest rzeczą najdroższą

- dodał Z. Dolata.

***
Polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat do 2021 roku. To była jedna z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego. Wzięło w niej udział ponad 33 tys. żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Podczas misji zginęło 43 żołnierzy Wojska Polskiego, a ponad 200 zostało rannych.

Polska obecność wojskowa w Afganistanie była następstwem utworzenia międzynarodowej koalicji po ataku terrorystycznym na World Trade Center 11 września 2001 roku. Od 2002 roku Wojsko Polskie, jako Polski Kontyngent Wojskowy, uczestniczyło w 3 operacjach na terytorium Afganistanu – Enduring Freedom (2002-2007), International Security Assistance Force-ISAF (2003-2014), Resolute Support (2015-2021).

Mariusz Błaszczak w Lednogórze. Wicepremier był obecny na inauguracji roku szkolnego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto