Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Wdzięczności dla Jana Pawła II w Gnieźnie. WIDEO

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
od 12 lat
Marsz Wdzięczności dla Jana Pawła II w Gnieźnie odbył się we wtorek, 2 kwietnia 202r roku. Wydarzenie po raz drugi zorganizował Gnieźnieński Komitet Pamięci. Komitet tworzą osoby niezależne, którym na sercu leży pamięć o naszych przodkach, polskiej historii oraz lokalnych bohaterach i wydarzeniach.

Marsz Wdzięczności dla Jana Pawła II w Gnieźnie

Marsz rozpoczął się przy pomniku św. Wojciecha przy kościele garnizonowym i zakończył przy pomniku Bolesława Chrobrego pod gnieźnieńską katedrą. Organizatorzy prosili uczestników o zabranie flag papieskich, narodowych lub wizerunków naszego świętego. Przemarsz zabezpieczała policja, całość przebiegła spokojnie. Zgromadzeni śpiewali pieśni religijne, w tym "Barkę" związaną z postacią Jana Pawła II; wsłuchiwali się także w nauczanie papieża Polaka.

Marsz Wdzięczności dla Jana Pawła II w Gnieźnie

- Jan Paweł II był wielkim człowiekiem dialogu i pokoju na świecie. Podkreślał nadrzędność człowieka wobec kapitalizmu, kapitału oraz że główną wartością jest godność człowieka. Ze szczególną troską pochylał się nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i upośledzonymi. Wielki Polak i patriota. Jan Paweł II to jeden z największych bohaterów w polskiej historii, która w ciemnych czasach komunizmu pomogła Polakom ocalić wolność, tożsamość i suwerenność. Dzisiaj spotykają się ludzie, którzy pamiętają papieża w Gnieźnie, przy oknie rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich; pamiętają nieudany zamach, dzień jego śmierci, łączący się w bólu i płaczący naród; pamiętają jego wielkie słowa. Idziemy, aby dać świadectwo, by bronić naszego autorytetu; by okazać mu wdzięczność za to, co zrobił dla naszej ukochanej ojczyzny

- powiedział przed rozpoczęciem marsz Jakub Wawrzyniak z Gnieźnieńskiego Komitetu Pamięci

We wtorek przypada 19. rocznica śmierci Jana Pawła II, który zmarł 2 kwietnia 2005 roku o 21:37 po ponad 26 latach niezwykłego pontyfikatu. Był pierwszym Polakiem, a jednocześnie pierwszym od 445 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch. Patriotyczna postawa i wsparcie Polaków żyjących w komunistycznym kraju przyczyniło się jeszcze bardziej do wzrostu jego autorytetu. Do Polski pielgrzymował jeszcze sześć razy.

Marsz Wdzięczności dla Jana Pawła II w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto