Matce Bożej Pocieszenia - Pani Gniezna ofiarowano wota dziękczynne za odzyskaną niepodległość

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Matce Bożej Pocieszenia - Pani Gniezna ofiarowano wota dziękczynne za odzyskaną niepodległość
Matce Bożej Pocieszenia - Pani Gniezna ofiarowano wota dziękczynne za odzyskaną niepodległość mn
Udostępnij:
W niedzielę, 10 listopada w kościele Ojców Franciszkanów w Gnieźnie odbyła się msza święta z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie uroczystości zostały przekazane i poświęcone ordery, odznaczenia oraz medale okolicznościowe, ofiarowane jako wotum wdzięczności Matce Bożej Pocieszenia - Pani Gniezna przez społeczeństwo miasta Gniezna, mieszkańców regionu oraz organizacje społeczne.

Podziękowanie płk. Związku Strzeleckiego, Waldemara Serockiego, dowódcy Okręgu Wielkopolskiego Związku Strzeleckiego „Strzelec” Rzeczypospolitej Polskiej w Gnieźnie:

"Eminencjo, Ks. Arcybiskupie - Prymasie Polski,
W imieniu własnym oraz Społecznego Komitetu Organizacyjnego, pragnę serdecznie podziękować za przyjęcie zaproszenia do udziału w Komitecie Honorowym oraz objęcie Honorowym Patronatem uroczystości przekazania i poświęcenia wotów wdzięczności Matce Bożej Pocieszenia - Pani Gniezna , ofiarowanych przez społeczność miasta Gniezna, regionu oraz organizacje społeczne w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Serdecznie dziękuję za przewodniczenie dzisiejszej uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej oraz poświęcenie zgromadzonych w gablotach wotów.
Słowa podziękowania pragnę również skierować do władz województwa wielkopolskiego do Pana Zbigniewa Hoffmanna – wojewody Wielkopolskiego oraz do Pana Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego, za przyjęcie zaproszenia do udziału w Komitecie Honorowym oraz objęcie dzisiejszej uroczystości Honorowym Patronatem.
Dziękuję też władzom miasta i powiatu gnieźnieńskiego Panu Piotrowi Gruszczyńskiemu – Staroście Powiatowemu oraz Panu Tomaszowi Budaszowi – Prezydentowi Miasta Gniezna, za udział w Komitecie Honorowym, za objęcie uroczystości Patronatem Honorowym oraz za przekazanie medali umieszczonych w gablotach wotywnych.
Dziękuję serdecznie Panu Tadeuszowi Lechowi Krepsowi, przewodniczącemu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Misja Pojednania”, Stowarzyszenia „Westerplatczyków i Hubalczyków” za osobiste zaangażowanie i dostarczenie czterech medali i odznaczeń stowarzyszenia oraz przekazanie ich do gablot wotywnych.
Dziękuję również Pani Marlenie Przybyłowicz MiejskiemuKonserwatorowi Zabytków w Gnieźnie za wsparcie naszej inicjatywy oraz wyrażenie zgody na umieszczenie gablot w świątyni. Serdeczne słowa podziękowania kieruję do Pana Andrzeja Mikołajczaka – właściciela stolarni w Niechanowie za okazane nam wsparcie oraz profesjonalne wykonanie gablot.
W sposób szczególny i osobisty pragnę serdecznie podziękować Ojcu Zenonowi Garusowi – Proboszczowi Parafii Wniebowzięcia N.M.P. i Kustoszowi Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna, za wyrażenie zgody na umieszczenie wspomnianych wyżej gablot z wotami w tej wspaniałej Świątyni, ale również za ogromne zaangażowanie i wspaniałą współpracę w przygotowaniu dzisiejszej uroczystości. Ojcze Zenonie, chylę czoła i raz jeszcze dziękuję.
Dziękuję również Pani Zofii Gąsiorek za zaszczepienie we mnie tej jakże szlachetnej i historycznej inicjatywy oraz nieocenioną pomoc w jej realizacji dla potomnych.
Dziękuję również Panu Robertowi Gawłowi, za przedstawienie krótkiego rocznicowego rysu historycznego.
Również w sposób szczególny serdecznie dziękuję osobom prywatnym, wdowom, żołnierzom oraz organizacjom społecznym, które wspierając naszą inicjatywę, przekazały swoje lub współmałżonków odznaczenia i medale oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszej uroczystości, a nie wymienionych w moim wystąpieniu".

Z okazji uroczystości w przeddzień obchodów 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Komendant Związku Strzeleckiego „Strzelec” Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił kilku strzelców aktami nominacyjnymi i mianował: na stopień kapitana Związku Strzeleckiego - por. mgr inż. Zbigniewa Czarneckiego, na stopień porucznika ZS ppor. mgr Iwonę Kniaś, na pierwszy stopień oficerski podporucznika: sierżanta ZS Barbarę Krupę, sierżanta ZS Macieja Zielenowa, sierżanta ZS Mikołaja Woźniaka.

Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Abp Wojciech Polak - Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski, Zbigniew Hoffman - Wojewoda Wielkopolski, a obecnie poseł, Marek Woźniak - marszałek województwa wielkopolskiego, Piotr Gruszczyński - starosta powiatu gnieźnieńskiego, a także Tomasz Budasz - prezydent miasta Gniezna

Komitet organizacyjny uroczystości: o. Zenon Garus – Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP i Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - Pani Gniezna i Błogosławionej Jolenty przy Kościele Franciszkanów w Gnieźnie, ks. kan. Jan Kasprowicz - Proboszcz i Kustosz Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie, Płk. ZS Waldemar Serocki - Dowódca Okręgu Wielkopolskiego Związku Strzeleckiego „Strzelec RP” w Gnieźnie, Zofia Gąsiorek - społecznik, Robert Gaweł - historyk, Rafał Stańczak - dyrektor Szkoły Muzycznej w Gnieźnie, Bogdan Górczyński - mecenas kultury.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie