Matura 2023. Harmonogram - dokładne daty, terminy matury 2023 CKE< OKE
Matura co roku odbywa się w maju. Ostatnią szansę na powtórki uczniowie będą mieli w długi weekend majowy — egzamin dojrzałości odbędzie tuż po tej przerwie. Pierwszy egzamin w 2023 roku maturzyści napiszą już 4 maja. Będzie to matura podstawowa z języka polskiego.
Dokładne daty i terminy matur podstawowych 2022:
Matura 2023 - co zrobić, żeby zdać maturę? Punkty, wymagania, procenty CKE, OKE
Aby zdać maturę, uczeń musi uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu, z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej. Ile to punktów?
Język polski
Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części — testu złożonego z pytań zamkniętych i otwartych oraz wypracowania. Za wszystkie zadania można otrzymać łącznie 70 punktów (20 za test i 50 za wypracowanie). Aby zdać, trzeba zdobyć więc minimum 21 punktów.
Matematyka
Arkusz maturalny z matematyki składa się z zadań zamkniętych, otwartych krótkiej odpowiedzi oraz otwartych rozszerzonej odpowiedzi. Za poprawne rozwiązanie całego testu, można zdobyć 45 punktów. Zatem do zdania matury wystarczy ich mieć 13.5.
Język obcy nowożytny
Cały pisemny poziom podstawowy to 50 punktów. Podobnie, jak matura z języka polskiego, ta również składa się z testu i dłuższej wypowiedzi. 30 proc. poprawnych odpowiedzi to 15 punktów.
Matura 2023. Język polski — rozprawka maturalna. Jak napisać rozprawkę na maturze?
Każdy maturzysta musi znać treść lektur obowiązkowych. Te tzw. lektury z gwiazdką na pewno pojawią się w poleceniu, jednak oprócz tego, możecie w nim także przeczytać następujące zdanie:
Omów zagadnienie, odwołując się do przytoczonego fragmentu, wybranego tekstu kultury i własnych doświadczeń komunikacyjnych.
Trzeba odnieść się do co najmniej jednej lektury obowiązkowej (tzw. "z gwiazdką").
Matura 2023. Jakich błędów nie popełniać? Czym jest błąd kardynalny na maturze?
Jak tłumaczy CKE, błąd kardynalny to "błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający, oraz kontekstu interpretacyjnego przywołanego przez zdającego".
Na temat błędu kardynalnego krąży wiele mitów zarówno wśród uczniów, jak i rodziców i nauczycieli. Często mówi się, że jeden błąd kardynalny wystarczy, aby egzaminator przyznał maturzyście zero punktów za całą pracę pisemną na maturze z polskiego.
Jak jest naprawdę?
Matura 2023 - błąd kardynalny. Kiedy jest?
Egzaminatorzy z CKE mówią, że procedury dotyczące błędu kardynalnego są nieprecyzyjne. Nie funkcjonuje oficjalna zasada nakazująca "wyzerowanie" punktacji za całą rozprawkę. Niełatwo jest też stwierdzić, kiedy dany błąd należy uznać za "kardynalny".
Jak mówi egzaminator, Dariusz Chętkowski maturzysta może pomylić:
- epokę,
- autora,
- tytuł,
- wydarzenie historyczne
i inne błędy, które mogłyby zostać uznane za kardynalne. Egzaminatorzy rzadko jednak decydują się wyzerować punktację za całe zadanie tylko ze względu na jeden popełniony błąd, nawet jeśli jest on tak poważny.
Teoretycznie jest to możliwe, ale w praktyce nie - mówi polonista.
Narodowe Czytanie w Płocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Zgodził się na przymusową relokację i zrobi to znowu. Nowe nagranie o Tusku
- Polak ukrywał się od dziewięciu lat. Został złapany w Brazylii
- Papież: Mam nadzieję, że będę miał odwagę powiedzieć wszystko, co chcę powiedzieć
- Torturowana i zgwałcona 29-latka od sierpnia przebywa w śpiączce. Ojciec oskarża sąd