Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto i szpital dołączą do uczestników projektu Miasto Zdrowia. Uruchomiony zostaje program Teleopieki

Sona Ishkhanyan
Miasto Gniezno oraz Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie dołączą do uczestników projektu Miasto Zdrowia, realizowanego przez firmę Comarch. W ramach przedsięwzięcia samorząd Gniezna zapewni 30 mieszkańcom usługę teleopieki przez 24 h. Pacjenci szpitala z kolei będą mogli skorzystać z 20 urządzeń telemetrycznych w ramach usług monitoringu kardiologicznego podczas pobytu w szpitalu oraz 10 rejestratorów EKG podczas pobytu w domu.

Miasto i szpital dołączą do uczestników projektu Miasto Zdrowia. Uruchomiony zostaje program Teleopieki
Program Miasto Zdrowia ruszył w roku 2015 i obejmuje już kilka miast w Polsce. Projekt ma na celu dostarczenie mieszkańcom usług opiekuńczych i medycznych opartych o innowacyjne rozwiązania technologiczne. Do grona takich miast dołączyło Gniezno oraz nasz szpital. Co w ofercie zyskują nasi mieszkańcy?

-W Gnieźnie bardzo prężnie działa Rada Seniorów. Ma ona dużo ciekawych pomysłów i wspiera mnie w prowadzeniu polityki senioralnej.Jednym z takich ciekawych pomysłów okazała się być teleopieka, która już niebawem zostanie uruchomiona. Poszukaliśmy grupę 30 osób, które spełniają pewne kryteria: są powyżej 65. roku życia, mają problemy ze zdrowiem, są osobami samotnymi lub mieszkają z inną osobą w wieku senioralnym, po to by zapobiec ewentualnej tragedii w przypadku pogorszenia się sytuacji zdrowotnej i braku kontaktu z innymi osobami -mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Miasto już podpisało umowę z firma i otrzymało urządzenia. W sumie jest ich 30, w tym 20 sfinansowało Miasto Gniezno, a 10 bezpłatnie przekazała firma Comarch. -Tym samym 30. seniorom w Gnieźnie poprawi się komfort życia, którzy będą mogli liczyć na pomoc w przypadku, gdy ich stan zdrowia nagle się pogorszy - dodał prezydent.

Zestaw narzędzi jakie otrzyma Miasto zawiera 2 rodzaje urządzenia, które wyglądają jak zegarek monitorują parametry życiowe użytkownika. Działania są podobne, w krytycznych sytuacjach, senior za pomocą jednego przycisku uruchamia alarm, który wzywa najbliższe pogotowie. W momencie, gdy dojdzie do upadku, spowodowanego nagłym pogorszeniem się stanu, kiedy to użytkownik nie jest w stanie nadusić guzik, urządzenie samo wysyła taki sygnał. Co jest istotne, w systemie urządzenia znajduje się cała historię choroby pacjenta, co pozwala na szybką reakcję osobie udzielającej pomoc (Działanie urządzeń ilustruje film poniżej).

To nie wszystko, bo w ramach projektu gnieźnieński szpital również otrzymał zestaw narzędzie, który pozwoli na efektywniejszą diagnostykę i leczenie pacjentów.

- Przede wszystkim chcieliśmy podziękować za zaproszenie do tego projektu, dzięki któremu możliwości diagnostyczne i terapeutyczne pacjentów naszego szpitala znacznie się poprawią. Poprzez możliwości zwielokrotnione do tych, które mamy teraz. Otrzymamy 20 rejestratorów, które służą do diagnostyki w czasie rzeczywistym. Kolejne 10 rejestratorów, które w ramach projektu otrzymamy, będziemy mogli wykorzystywać do zdalnego monitorowania parametrów życiowych pacjentów poza szpitalem - mówi dyrektor ds. lecznictwa doktor Ewa Jachimczyk.

Możliwość zdalnego monitoringu skróci czas pobytu pacjenta w szpitalu

Więcej o możliwościach, jakie daje nowy sprzęt dodaje Przemysław Błaszak, ordynator Oddziału wewnętrznego B. -Cieszymy się, że nasz odział został włączony w ten projekt. Wskazania do tego typu diagnostyki, są coraz szersze. Wobec tego, daje to nam możliwość poszerzenia tego, co jesteśmy w stanie zaoferować naszym pacjentom -zaznacza na wstępie. -Mamy więc dwa rodzaje urządzeń. Pierwszy z nich służy do diagnostyki wewnątrzodziałowej, czyli chory, który trafia na nasz odział będzie podłączony do takiego aparatu, który monitorować będzie czynności jego serca przez 24 godziny na dobę. Konstrukcja aparatu umożliwia to, że chory może cały czas z tym chodzić. Jednak to co jest najistotniejsze dla nas, to możliwość rejestracji czynności organizmu w czasie rzeczywistym. Podnosi to efektywność naszej diagnostyki i procesu leczenia chorego. Drugi z kolei rodzaj aparatu służy do monitoringu pozaszpitalnego, jego zasięg nie łączy się z koniecznością przebywania chorego na oddziale, co daje możliwość wcześniejszego wypisu i monitoringu jego stanu zdrowia podczas przebywania w domu - wyjaśnia Przemysław Błaszak.

Oddziału Wewnętrzny B, to kolejny oddział w naszym szpitalu, gdzie takie możliwości się pojawią, bo wcześniej podobny sprzęt otrzymał Odział Wewnętrzny A (Zobacz: Miasto przekazało nowy sprzęt medyczny dla kardiologii)

Zobacz jak działają urządzenia, które będą służyć 30. seniorom naszego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto