Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Harrego Pottera. Najciekawsze miejsca w Polsce i nie tylko, związane z książką Harry Potter

Natalia Szewczyk
Natalia Szewczyk
Martyna Gabrych-Orzechowska
2 maja to również dzień wszystkich miłośników Harrego Pottera. Tego dnia przypada rocznica ostatecznej walki o Hogwart, w której to główny bohater zwycięża z Lordem Voldemortem. To też świetna okazja, by sprawdzić gdzie można się wybrać, by poczuć prawdziwą magię i przenieść się na korytarze Hogwartu.

Międzynarodowy Dzień Harrego Pottera. Najciekawsze miejsca w Polsce i nie tylko, związane z książką Harry Potter

Harry Potter to najbardziej znany czarodziej świata.

-J.K. Rowling stworzyła nie tylko świetną fabułę, ale również wygenerowała cały czarodziejski świat od Hogwartu po ulice Pokatną. Jednak co najważniejsze, stworzyła bohaterów z którymi mogą utożsamiać się zarówno dorośli jak i dzieci. Dlatego Harry Potter i jego przygody łączą pokolenia czytelników- mówi Marta Józefczyk, autorka książki Nasz Azyl oraz bibliotekarka w Publicznej Bibliotece w Obornikach.

Jest wiele miejsc, które związane są ze światem magii. Zostały tam nakręcone sceny z filmów, albo inspirujące samą autorkę J.K. Rowling podczas pisania książek.

-Ostatnio odwiedziłam kilka ważnych miejsc w Szkocji. Widziałam m. in. wiadukt, po którym przejeżdżał ekspres do Hogwartu, czyli Glenfinnan Viaduct i pędzący po nim parowóz, miejsce gdzie stała w filmie chatka Hagrida w dolinie Glencoe, ulicę Victoria Street, która była inspiracją dla ulicy Pokątnej oraz cmentarz, na ktorym znajduje się grób Toma Riddla, czyli Voldemorta. Tak naprawdę to cmentarz, na którym J.K. Rowling czerpała inspirację co do nazwisk w całej serii, bo na nagrobkach można znaleźć nie tylko nazwidko Riddle, lecz także Moody czy McGonagall- opowiada Martyna Gabrych-Orzechowska, wielka fanka Harrego Pottera, która niedawno wyruszyła szlakiem Harrego Pottera po świecie i której zdjęcia możecie obejrzeć w galerii.

-Warto zobaczyć również szkołę, która kiedyś była sierocińcem, na podstawie której Rowling stworzyła w swojej głowie Hogwart. Do takich miejsc zalicza się również Oxford. Jego jadalnia to wielka sala z Hogwartu. Miejsc jest jeszcze wiele… Marzę o odwiedzeniu zamku w Alnwick, gdzie kręcony był Harry Potter (sceny z Hogwartu) i studia Warner Bross w Londynie, gdzie można poczuć prawdziwą magię i dosłownie wejść w świat Harrego Pottera- dodaje Martyna

A gdzie w Polsce można się przenieść w świat magii i czarodziejstwa?

Będąc w Krakowie, każdy miłośnik Harrego Pottera powinien odwiedzić „Dziórawy Kocioł”. To kawiarnia przy ulicy Grodzkiej 50, w której napijemy się słynnego kremowego piwa, albo soku dyniowego.
Wchodząc do kawiarni przenosimy się do świata magii. Cały wystrój został stworzony tak, by gość czuł się jak w prawdziwym Dziurawym Kotle ze stron książek.

Drugim ważnym miejscem na mapie Polski, oraz w świecie magii jest Pałac w Mosznej. Miejsce to przypomina swoim wyglądem zamek Hogwartu. Nazywany jest Polskim Hogwartem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto