Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa Pomocy Przedmedycznej w II LO - etap rejonowy

Sona Ishkhanyan
Dziś w II LO w Gnieźnie odbyły się zawody Pierwszej Pomocy Przedmedycznej PCK dla szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem zawodów byli: Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Gnieźnie, Starostwo Powiatowe oraz II Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie.

Mistrzostwa Pomocy Przedmedycznej w II LO - etap rejonowy

Do tegorocznych rozgrywek przystąpiło 7 drużyn reprezentujących: 2 grupy z II LO w Gnieźnie, 2 grupy z III LO w Gnieźnie, 2 grupy z ZSP 1 w Gnieźnie i 1 grupa z ZSP w Witkowie. Zawody sędziowali ratownicy Pogotowia Ratunkowego oraz Straży Pożarnej z naszego powiatu. Celem imprezy jest wzmocnienie procesu edukacji młodzieży z zakresu pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnienie zasad bezpieczeństwa. - Na terenie II LO odbywają się 24. Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Celem zawodów jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jest to bardzo istotna kwestia, a zwłaszcza w naszych czasach, gdy dookoła dzieje się tyle wypadków. Młodzież oprócz teorii ma szansę sprawdzić się w praktyce, to jest przydatne, bo gdy znajdzie się w sytuacji zagrożenia, będzie pewniej działać - mówi Krystyna Król, Członek Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Gnieźnie. - Mistrzostwa rozgrywają się w trzech etapach: rejonowe, okręgowe i centralne. Drużyna, która wygra będzie reprezentowała nasz rejon na etapie okręgowym w Poznaniu - dodaje.

Mistrzostwa składały się z dwóch części : teoretycznej – testu , który zawierał pytania z wiedzy z zakresu pierwszej pomocy oraz prawa humanitarnego, i praktycznej – szeregu scenek zorganizowanych w formie stacji, gdzie zawodnicy mieli za zadanie wykonać czynności ratownicze. - Drużyny mają za zadanie wystąpić w pięciu scenkach. Każda taka scenka jest z innej tematyki, dotyczy różnych dziedzin. Należy wówczas udzielić odpowiedniej pomocy przedmedycznej - informuje Rafał Grzeszkowiak, Koordynator Pomocy Doraźnej w Gnieźnie, który jest głównym sędzią tegorocznych mistrzostw. -Zawody, po pierwsze, dają możliwość sprawdzenia własnych umiejętności oraz zachowań w sytuacjach stresogennych. Druga sprawa to weryfikacja tego, czego się uczymy, a to co możemy zaprezentować i w praktyce stosować - w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Rywalizacja w obliczu zagrożenia daje także możliwość sprawdzenia współdziałanie członków w drużynie. Po każdej scence rozmawiamy z drużynami, omawiamy jak im poszło, zastanawiamy się co było dobrze, co można by było ewentualnie poprawić, więc jeżeli nawet nie uda się wygrać zawody, to na pewno uczestnicy wyjdą stąd bogatsi o nowe doświadczenia - dodaje Rafał Grześkowiak. Jak twierdzi młodzież jest bardzo dobrze przygotowana, prezentuje naprawdę dobry poziom wiedzy, co może tylko cieszyć.
.

Na stacjach sędziowie oceniali bezpieczeństwo zawodników, ratowanie życia, wezwanie kwalifikowanej pomocy, umiejętność samodzielnego i zespołowego działania.

- Zawody te zostały wykrzesane na nowo przy współpracy PCK z naszą szkołą. Od czterech wraz z PCK przygotowujemy i koordynujemy rozgrywki z pomocy przedmedycznej. Chcemy, by nasi uczniowie mieli okazję wykorzystać, wiedzę teoretyczną zdobytą podczas zajęć, w praktyce - podkreśla Anna Słomian - nauczyciel II LO.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto