Mity i fakty o leczeniu zębów w ciąży. Które zabiegi u dentysty są bezpieczne w ciąży?

Materiał informacyjny Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna Nowak-Przybylska Irena

O zęby trzeba dbać, a w ciąży jest to niezwykle istotne. Choroby i zapalenia dziąseł mają negatywny wpływ na płód. Nie należy obawiać się wizyty u dentysty, nosząc w brzuchu małego człowieka. Jest to całkowicie bezpieczne, a wręcz wskazane. Dlatego wspólnie z Dr Ireną Przybylską z Kliniki Stomatolgicznej Implant Medical w Gnieźnie, prezentujemy mity i fakty na temat leczenia zębów w ciąży.

Ciąża to czas, podczas którego kobiety szczególnie dbają o swój stan zdrowia. Częste wizyty u lekarza, większa ilość badań, oraz dbałość o swój organizm, a w tym zęby jest koniecznością. Wokół zębów kobiet w ciąży krąży wiele „mądrości”, które są zakorzenione w naszym społeczeństwie od dawna i niekoniecznie są one prawdziwe.

W trakcie ciąży kobiety boją się wykonywania pewnych zabiegów, które mogą mieć wpływ na zdrowie swojego maleństwa. W związku z tym przyszłe mamy stronią od wizyt u dentysty, co może być spowodowane przesądami, które od dawna krążą w naszym społeczeństwie. Jednak leczenie zębów w ciąży jest często niezbędne i istnieje kilka bardzo ważnych zasad, których należy przestrzegać. Pomimo rosnącej świadomości, w dalszym ciągu można usłyszeć „dobre rady” odwodzące przyszłą mamę od kontrolowania stanu uzębienia w gabinecie dentystycznym. Niestety, ale zaprzestanie chodzenia do stomatologa może przynieść wiele złego. Co prawda wiele kobiet zdaje sobie sprawę, że stan uzębienia ma wpływ na dziecko, ale niektóre błędne przekonania i wierzenia w dalszym ciągu funkcjonują.

Ciąża niszczy zęby – to jest MIT

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest to, że dziecko w brzuchu zabiera matce wapń, przez co zęby częściej się psują. To nie ciąża niszczy zęby! Słaba higieny jamy ustnej w połączeniu z częstym podjadaniem oraz problemami dotyczącymi nudności, a także zmiany hormonalne powodują problemy z dziąsłami, powstawanie ubytków próchnicowych, a niewyleczone przed ciążą zęby mogą rozboleć w trakcie trwania ciąży. Nieodpowiednie szczotkowanie zębów powoduje odkładanie się kamienia, który powoduje rozpulchnienie i krwawienie dziąseł, czego skutkiem mogą być nawet chwiejące się zęby.

Wszyscy ci, którzy twierdzą, że w ciąży nie można leczyć zębów, są w wielkim błędzie. W tym czasie konieczne są regularne kontrole, a w razie konieczności podjęcie odpowiedniego leczenia. Wizyta u lekarza nie ma wpływu na stan zdrowia matki i dziecka, natomiast nieleczone i chore zęby oraz dziąsła - już tak. Jeżeli u ciężarnej pojawiła się próchnica, zapalenie miazgi zęba czy paradontoza musi podjąć leczenie. Zignorowanie tych chorób może prowadzić do ostrych stanów zapalnych, które mogą być niebezpieczne, a w ostatnim trymestrze mogą zagrażać przedwczesnym porodem.

Leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jedynie poinformować lekarza, że kobieta spodziewa się dziecka, wówczas dobierane są odpowiednie ilości i rodzaje środków znieczulających. Dobrze dobrane leki, które uśmierzają ból u dentysty, nie mają negatywnego wpływu na dziecko. Dodatkowo ograniczają stres matki, który jest w tym stanie niewskazany.

Podczas ciąży należy odpowiednio dbać o zęby i dziąsła. Niedostateczna higiena jamy ustnej może doprowadzić do zapalenia dziąseł i przyzębia. Typowymi objawami są bolesne i rozpulchnione dziąsła, które są zaczerwienione i mogą krwawić. Warto wówczas wybrać się do stomatologa, gdyż nieleczone stany zapalne mogą skutkować niską masą urodzeniową dziecka.

Nowoczesne aparaty rentgenowskie emitują minimalną dawkę promieniowania. W przypadku konieczności wykonania zdjęcia RTG, może być to całkowicie bezpieczna procedura przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, jakimi są założenie specjalnego fartucha z warstwą ołowiu, zasłaniającym brzuch oraz z osłoną na szyję chroniącą tarczycę. Jednak wszelkiego rodzaju prześwietlenia należy wykonywać w ostateczności, najlepiej w II lub w III trymestrze ciąży. Prawidłowo należy wykonać pełną diagnostykę radiologiczną (pantomogram lub zdjęcia zębowe) na etapie planowania ciąży i wówczas wyleczyć zęby.

Wiele kobiet w ciąży obawia się także przeprowadzenia niektórych zabiegów higienizacyjnych np. usuwania kamienia nazębnego, który wykonywany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego, który wywołuje intensywne drgania. Tak naprawdę zabieg ten jest całkowicie BEZPIECZNY.

Mitem jest również, że leczenie kanałowe jest niewskazane w czasie ciąży. Nowoczesny sprzęt, odpowiednio dobrane środki znieczulające i preparaty lecznicze to gwarancja bezpiecznego dla matki i dziecka leczenia kanałowego. NAJWIĘKSZYM zagrożeniem jest nieleczony stan zapalny, który jest szczególnie niebezpieczny dla płodu i naraża kobietę ciężarna na dolegliwości bólowe.

Zabieg wybielania zębów nie jest zabiegiem leczniczym, a poprawiającym estetykę, dlatego najlepiej zaplanować go również na czas po zakończeniu ciąży. Jeśli kobieta ciężarna ma osad nazębny, który je przebarwia, bezpiecznym rozwiązaniem jest piaskowanie.

Drogie przyszłe Mamy - intensywna higiena jamy ustnej, czyli szczotkowanie, nitkowanie zębów oraz regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym to podstawa. Dodatkowo wyleczenie wszystkich ubytków przed ciążą pozwala uniknąć stresu oraz obawy o bezpieczeństwo dziecka. Jeśli jednak leczenie w trakcie ciąży jest konieczne – bez obaw - jest to całkowicie BEZPIECZNE, jednak wymaga wykorzystania odpowiednich metod leczenia przez wyspecjalizowanych lekarzy, skutecznych środków leczniczych i nowoczesnego sprzętu.

Dodaj ogłoszenie