18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi Demokraci pytali, kto jest prezydentem i czy refundować in vitro

IB
Stowarzyszenie Młodzi Demokraci w Gnieźnie zwrócili się do uczniów szkół ponadgimnazjalnych o wypełnienie ankiety. Dotyczyła wiedzy o samorządzie i w dwóch pytaniach kwestii światopoglądowych, jak mówi Rafał Popek, przewodniczący MD w Gnieźnie.

Poproszeni o wymienienie nazwiska prezydenta uczniowie w 88 procentach odpowiedzieli dobrze, nazwisko starosty znało 68 procent. Co dziesiąta osoba wskazała, że starostą jest Zdzisław Kujawa. Wśród najbardziej znanych samorządowców na pierwszym miejscu znalazła się Bogusława Młodzikowska. Pojawiły się też nazwiska: Ostrowski, Kocoń, Gaweł, Glejzer, Naczas, Kujawa, Budasz, Dzziel, Krawczyk, Tarczyńska, Gąsiorek, Niemann, Gotowała, Skrzypkowski, Popek, Dutka i Gościniak.

Najbardziej rozpoznawanymi wśród młodzieży parlamentarzystami są poseł Tadeusz Tomaszewski i senator Piotr Gruszczyński. Paweł Arndt zajmuje miejsce trzecie, a Zbigniew Dolata czwarte. Ponad połowa uczniów wymieniła nazwisko co najmniej jednego parlamentarzysty.

Na pytanie, który samorządowiec obejmuje urząd w skutek bezpośrednich wyborów – chodziło o prezydenta – część uczniów odpowiedziała: Krzysztof Ostrowski.

Problem mieli uczniowie ze wskazaniem, czy zbliżona do budżetu Gniezna jest kwota 500 tys. zł, 50 mln zł, na 284 osoby, które wypełniły ankiety, 81 odpowiedział, że 500 tysięcy, a 117 osób nie odpowiedziało w ogóle.

Młodzi Demokraci w ankiecie pytali też, na co zdaniem młodzieży powinny być zwiększone wydatki z budżetu miasta i budżetu powiatu. Większość stawiała na oświatę, sport, kulturę, infrastrukturę.

Dwa ostatnie pytania dotyczyły poparcia dla legalizacji małżeństw osób tej samej płci – 49 proc. odpowiedziało: nie, 36 proc. tak, 14 proc. nie ma zdania – i refundacji zapłodnienia in vitro – 43 proc. tak, 31 procent nie ma zdania, „nie” odpowiedziało 26 proc.

– Chcieliśmy poznać opinie młodych ludzi, są to ważne wytyczne dla naszego koła, które działa na rzecz osób młodych – mówi Rafa Popek. – Bez wiedzy, co wiedzą i co sądzą trudno nam podejmować jakiekolwiek działania.

Ankiet rozdano ponad 300, wróciło wypełnionych 284. Większość tych, którzy odpowiedzieli na pytania, to młodzież z grupy 15-17 lat, ale było też dużo osób w wieku 18.-20 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto