Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowe Dni Średniowiecza: Jak postrzegamy Mieszka I?

Redakcja
Młodzieżowe Dni Średniowiecza w roku 2012 odbędą się już po raz trzeci. Jak co roku mają one na celu rozpowszechnianie tradycji średniowiecznej kultury i historii, przypomnienie początków państwa polskiego tworzącego się na Ziemi Gnieźnieńskiej wokół ówczesnego centrum osadniczego, kulturowego i gospodarczego jakim było Gniezno.

25 maja 2012 roku przypada 1020 rocznica pierwszej daty dziennej naszej historii – jest to data śmierci Mieszka I. Mówiąc o początkach Polski bazujemy głównie na źródłach archeologicznych. Źródeł pisanych z tego okresu jest bardzo mało, a jeśli już są to powstały niejednokrotnie dużo później niż wydarzenia, których dotyczą.

Jest w naszych dziejach wydarzenie, będące zarazem pierwszą pisaną wzmianką dotycząca naszej historii, które odnosi się do konkretnej daty dziennej – to dzień śmierci Mieszka I, pierwszego historycznego władcy państwa polskiego.

Organizatorzy Młodzieżowych Dni Średniowiecza pragną przypomnieć postać księcia Mieszka i jego czasy, kiedy na ziemi gnieźnieńskiej dochodziło do najważniejszych procesów kształtujących naszą polskość. W ramach trzeciej już edycji Młodzieżowych Dni Średniowiecza planowana jest dwuczęściowa impreza historyczna, która odbędzie się 23 maja 2012 r. pod hasłem „Mieszko, Mieszko nasz koleżko”. Docelowym miejscem działań będzie sala widowiskowa gnieźnieńskiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Pierwsza część imprezy to Międzygimnazjalny Konkurs Historyczny, w którym startować będą indywidualnie uczniowie szkół gimnazjalnych Miasta Gniezna (każde gimnazjum wystawić może trzech reprezentantów szkoły). Konkurs odbędzie się w formie pisemnej z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi z zakresu historii obejmującej okres od czasów plemiennych po okres uformowania się państwa polskiego przez Mieszka I. W konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe i wydawnictwa historyczne.

Druga część tej imprezy kulturalnej to Historyczny Przegląd Teatralno-Kabaretowy, gdzie zostaną wystawiane widowiska (przedstawienia) przygotowane przez szkoły podstawowe z terenu Miasta Gniezna. Przegląd jest konkursowy – nagradzany przygotowanymi statuetkami i dyplomami. Tematyka przygotowanych przedstawień musi dotyczyć czasów historycznych – okresu tworzenia się państwa polskiego od momentu, gdy plemiona rozpoczęły transformację w kierunku tworzenia nowego organizmu ustrojowego, a w konsekwencji na jego czele stanął książę Mieszko I. Autorskie scenariusze grup walczących o miano najlepszego zespołu teatralnego mogą opierać się na powieściach Józefa Ignacego Kraszewskiego, literaturze popularno – naukowej oraz inwencji własnej. Nagradzane będą nie tylko scenariusze, ale też podejście do tematu, forma zaznaczenia (wyróżnienia) czasów historycznych, a także sama treść i forma przedstawienia – nawiązania historyczne, pomysł prezentacji.

Współorganizatorami Młodzieżowych Dni Średniowiecza będą Gimnazjum nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego w Gnieźnie, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”, Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Edukacyjno – Kulturalne Sollers, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna oraz doradca metodyczny historii i wiedzy o społeczeństwie Małgorzata Stefańska.

Harmonogram imprezy:
9:00 – Międzygimnazjalny Konkurs Historyczny dla szkół gimnazjalnych,
10:00 – uroczyste rozpoczęcie Młodzieżowych Dni Średniowiecza dla szkół podstawowych i gimnazjalnych,
10:10 – słowo wstępne na temat 1020 rocznicy pierwszej daty dziennej naszej historii – śmierci Mieszka I – Jacek Wrzesiński,
10:30 – rozpoczęcie Historycznego Przeglądu Teatralno-Kabaretowego dla szkół Podstawowych,
12:00 – poczęstunek dla wszystkich uczestników,
12:30 – zakończenie i podsumowanie zmagań konkursowych oraz nagrodzenie zwycięzców w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych,
13:00 – Zakończenie Młodzieżowych Dni Średniowiecza w Miejskim Ośrodku Kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto