Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Rybniku w piątek 20 września. "Nie chcemy obudzić się w świecie niezdolnym do życia"

Redakcja
Aleksander Król
W piątek 20 września o godzinie 14.30 uczniowie rybnickich szkół pójdą na rynek, aby w ramach Protestu Tysiąca Miast zawalczyć przeciw bierności rządzących wobec największego zagrożenia, z jakim przyszło nam się zmierzyć- kryzysu klimatycznego. Tego dnia na rynku odbędzie się Rybnicki Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Rybniku w piątek 20 września. "Nie chcemy obudzić się w świecie niezdolnym do życia"

W piątek 20 września o godzinie 14.30 uczniowie rybnickich szkół pójdą na rynek, aby w ramach Protestu Tysiąca Miast zawalczyć przeciw bierności rządzących wobec największego zagrożenia, z jakim przyszło nam się zmierzyć- kryzysu klimatycznego.

Staniemy, ponieważ nie chcemy za 30 lat obudzić się w świecie niezdolnym do życia, nie chcemy, by nasze dzieci i wnuki nie miały jak żyć - mówi Stanisław Mroszczak, jeden z organizatorów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Rybniku.

Najważniejsze postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.
Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem
ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji,
przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.
Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

5.
Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia
neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.

Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów
cieplarnianych.
Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki,
rolnictwa, przemysłu i transportu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto