Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MOK Gniezno. Dyrekcja podsumowała projekty kulturalne minionego roku

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Miejski Ośrodek Kultury
Ze względu na pandemię w 2020 roku w Gnieźnie nie odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych. Część z nich Miejskiemu Ośrodkowi Kultury udało się jednak zrealizować, co podsumowano na wtorkowej konferencji prasowej.

Organizowanie wydarzeń kulturalnych w 2020 roku dla wielu instytucji było problematyczne. Miejskiemu Ośrodkowi Kultury udało się jednak doprowadzić do realizacji wiele z nich, na które udało się pozyskać 213 tysięcy złotych, co jest rekordową kwotą środków zewnętrznych. Większość z nich pochodziła z instytucji publicznych: Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (89 650 zł), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (43 750 zł) oraz Narodowego Centrum Kultury (73 000 zł). W budżecie pojawiła się także dotacja Fundacji Santander (7 000 złotych).

- Te projekty realizowaliśmy do różnych grup społecznych i udało się nam przez 6 miesięcy prowadzić formułę otwartą, oczywiście przy obostrzeniach, które zostały na nas nałożone przez sanepid, żebyśmy w sposób bezpieczny mogli przeprowadzić warsztaty, prezentacje, koncerty i wszystkie wydarzenia, które mieliśmy założone w tych projektach - mówił Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Dziękował także mediom za wsparcie przy nagłaśnianiu i relacjonowaniu organizowanych wydarzeń.

W 2020 roku zrealizowano łącznie 6 projektów, z których 5 odbyło się "w realu", a 2 z nich będą kontynuowane także w 2021 roku. Odbyło się około 220 wydarzeń, w tym liczne warsztaty, koncerty, gra miejska, seminarium, wystawy. Wzięło w nich udział ponad 8200 uczestników.

- Szczególne były te, które były realizowane dla osób z niepełnosprawnościami. W tej chwili mamy nową siedzibę – Stary Ratusz, który jest dostosowany dla osób ze specjalnymi potrzebami. Takim projektem był projekt „Młodzi razem”, skierowany do trzydziestu osób, podnoszący kompetencje społeczne. W ramach tego projektu odbyło się ponad 140 różnych warsztatów, udało się zrealizować spektakl sensoryczny online. Uczestnicy pod naszym okiem przygotowali przygotowali koncert, odbyła się także sesja fotograficzna oraz wystawa, która była efektem tej sesji - mówiła Marta Pacak, Zastępczyni Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury.

Innymi inicjatywami, które pojawiły się w ramach sześciu projektów, był "Ogródek", łączący w sobie ekologię i funkcję terapeutyczną. Z kolei do młodych fanów literatury skierowany był projekt "Mądrości ukryte w cudzych słowach", który powstał w 120. rocznicę urodzin A. Saint-Exupery'ego, autora "Małego Księcia".

- Przede wszystkim projekt dotyczył promocji czytelnictwa. Chodziło w nim o to, aby móc za pomocą „Małego księcia” spojrzeć na książkę zupełnie inaczej, aby chwycić tę książkę, zainteresować się nią. Wykorzystaliśmy różne narzędzia, aby zachęcić czytelników do skierowania się w kierunku nie tylko „Małego Księcia”, ale również innych pozycji, innych książek. Była to między innymi gra miejska, zorganizowaliśmy seminarium „Mądre książki”, mieliśmy także warsztaty z tworzenia komiksu. Różnymi środkami dla różnych grup wiekowych próbowaliśmy w trudnym czasie, ale też w czasie, kiedy większość z państwa siedziała w domu i faktycznie dzięki temu udało nam się zrealizować ten projekt w całości, podsumowując go koncertem w wersji online, który można oglądać nadal na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury - tłumaczyła Kamila Kozłowska.

Kreatywność najmłodszych pobudzały wydarzenia związane z projektem "nieMożliwe - I dziecięcy festiwal kreatywny". Jego efekty można poznać dzięki publikacji, która trafiła do wszystkich gnieźnieńskich szkół i przedszkoli, a także w formie elektronicznej na stronę MOK. Przybliżono także historię drugiej połowy XX wieku za sprawą "Wielkopolskiego Festiwalu Miejskiego", w ramach którego odbyły się warsztaty z majsterkowania nawiązujące do Adama Słodowego, koncert Mai Kleszcz wraz z zespołem Osiecka De Lux oraz wystawa poświęcona sprzętom i przedmiotom epoki PRL-u. Festiwal zwieńczono utworzeniem nowego muralu na jednej z gnieźnieńskich ulic.

- W przestrzeni miasta, na ul. Orzeszkowej pojawiła się niesamowita ilustracja odzwierciedlająca tegoroczną edycję Wielkopolskiego Festiwalu Miejskiego. Na muralu widzimy trzy postacie, które były dla nas mentorami w rozpatrywaniu tego, czego chcemy od festiwalu. Były to postacie związane z obrazem, majsterkowaniem oraz ze słowem - opowiadała Dominika Sochacka-Drzewiecka.

Informacje o kolejnych planowanych projektach będą publikowane na profilach społecznościowych MOK oraz na stronie www.mok.gniezno.pl

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto