Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MOK Gniezno: teatralne stroje i Tomasz Stockinger na rozpoczęcie sezonu

Paweł Brzeźniak
Wystawa kostiumów teatralnych „Inspirowane słowem” oraz recital Tomasza Stockingera - takie były propozycje Miejskiego Ośrodka Kultury na otwarcie 64. sezonu kulturalnego,

MOK Gniezno: teatralne stroje i Tomasz Stockinger na rozpoczęcie sezonu

Na początek otwarta została wystawa strojów artystycznych, na której można zobaczyć 36 kostiumów teatralnych z pracowni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autorami prac są studenci, których dzieła w ciekawej i różnorodnej formie będziemy mogli obejrzeć, a nawet doświadczyć poprzez możliwość przymierzenia dwóch specjalnie do tego celu przygotowanych kostiumów. Inspiracją do tworzenia dla kostiumografów są teksty dramatów, oper, wierszy, scenariuszy a nawet pojedyncze zdania. Bogactwo konstrukcji i form – od rytualnych, seksownych poprzez motywowane barokiem z pewnością zachwyci i zachęci do odwiedzenia Dużej Galerii MOK w dniu wernisażu. Wystawa jest czynna do 4 października, a trafiła do Gniezna dzięki prof. Ireneuszowi Domagale, który kieruje Katedrą Kostiumu Teatralnego na Uniwersytecie Artystycznym oraz dzięki Izabeli Rybackiej, asystentce profesora, a wcześniej wykładowczyni Uniwersytetu Artystycznego.

- Tytuł wystawy "Inspirowane słowem" odnosi się do tego, że najpierw jest tekst sztuki i trzeba się z nim zmierzyć w kontekście strojów. Można tutaj zobaczyć m.in. Rachelę czy Chochoła z "Wesela" czy też motywy operowe jak Królowa Nocy z "Zaczarowanego fletu" Mozarta - mówił prof. Ireneusz Domagała. - Są też kostiumy realizowane w oparciu o hasło, takie jak ogień czy wiatr. Na okoliczność tej wystawy przygotowaliśmy dwa kostiumy do użycia przez widza - dodaje.

Drugim wydarzeniem wieczoru był koncert Tomasza Stockingera. Aktora kojarzymy nie tylko z małego ekranu i znanej telenoweli „Klan”, ale także z ról filmowych. Grał m.in. w produkcjach „Lata 20., Lata 30.”, „Znachor”, „Godzina W”. Recital zatytułowany „Już nie zapomnisz mnie”, przypomnił piosenki z okresu międzywojennego. - Jestem z rodziny aktorsko-wokalnej. Moja mama na początku swojej kariery, zanim mnie urodziła, była piosenkarką, śpiewała w Filharmonii Narodowej. Ojciec był jednym z lepiej śpiewających aktorów w Polsce. Te piosenki kodowałem w wieku dziecięcym. Lubię ten repertuar, jest naprawdę dobry i sprawdzony, to się zawsze podoba, to są świetne piosenki, na których następne pokolenia mogą uczyć się, jak komponować, pisać tekst i śpiewać - przyznaje Tomasz Stockinger. - Zagraliśmy już parędziesiąt tych recitali i widzę, że wszędzie się to podoba. Te piosenki, nawet jeśli są słyszane pierwszy raz, to one od razu trafiają tam, gdzie trzeba, czyli do umysłu i serca - dodaje artysta, który przyznaje, że jego ulubionym utworem z tamtego okresu jest "Całuję twoją dłoń". Artyście akompaniował na fortepianie znakomity kompozytor oraz muzyk jazzowy Stefan Gąsieniec.

W tym roku obchodzimy także 110. rocznicę urodzin Klemensa Waberskiego, człowieka niezwykle zasłużonego dla kultury w naszym mieście i całym regionie, naszego patrona. Aby przypomnieć postać Pana Klemensa zachęcamy do odwiedzenia strony poświęconej jego życiu i działalności. Można ją zobaczyć TUTAJ.

Kilka tysięcy rowerzystów na ulicach Poznania

Źrodło: tvn24/x-news

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto