Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MOK ogłosił plany na imieniny Świętego Wojciecha

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Na poniedziałkowym briefingu prasowym przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentowali atrakcje, które będą przygotowane na coroczne imieniny patrona Gniezna.

Od wielu lat 23 kwietnia w Pierwszej Stolicy hucznie obchodzone są imieniny Świętego Wojciecha. Tegoroczne plany organizacyjne pokrzyżowały jednak wprowadzone obostrzenia, które zmusiły władze miasta do odwołania po raz drugi z rzędu jarmarku. Pomimo to nie zrezygnowano ze wszystkich inicjatyw, a dwie inne atrakcje zostały ogłoszone w Miejskim Ośrodku Kultury. Imieniny świętego Wojciecha to z pewnością jedno z bardziej rozpoznawalnych wydarzeń w Pierwszej Stolicy Polski. Pomimo konieczności zrezygnowania z części inicjatyw, jakie odbywały się dotychczas, organizatorzy zachęcają do wspólnego świętowania.

Już od kilku lat istnieje w Gnieźnie lokalny słodki przysmak - Wojciacho. Jego autorką jest gnieźnianka, nagrodzona za swój unikatowy przepis w 2016 roku. To właśnie przy okazji imienin św. Wojciecha, cukiernie, piekarnie, kawiarnie, mogą uzyskać darmową licencję na ciacho, wzbogacić swój asortyment i tym samym dołączyć do wspólnego świętowania. Wszelkie szczegóły znaleźć można na stronie mok.gniezno.pl.

- Jesteśmy w kontakcie z piekarniami, cukierniami, kawiarniami. Jeśli zechcą, będą mogły skorzystać z licencji, której im udzielimy na określony czas, aby ,tak jak każdego roku, na terenie Gniezna w punktach, gdzie handel może się odbywać, znalazły się Woj[ciacha[ wykonane według receptury, która w 2016 roku została opracowana przez jedną z gnieźnianek - mówił Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie

Na dobre w kalendarzu obchodów zagościł również przegląd piosenki chrześcijańskiej – Adalbertus. W tym roku odbędzie się on w formule online, w dwóch kategoriach: zespół wokalny oraz zespół wokalno-instrumentalny, a zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie odnośnika (linka) do nagrania do 21 kwietnia. Zespół, składający się z minimum 3 osób, musi przygotować dwa utwory muzyki chrześcijańskiej, a czas prezentacji nie może przekroczyć 10 minut. Dla zdobywców I, II i III miejsca przewidziane są nagrody o wartości 5 tysięcy złotych. Szczegółowy regulamin i niezbędne dokumenty znaleźć można na stronie mok.gniezno.pl.

- Z racji aktualnych, obowiązujących obostrzeń konkurs będzie przeprowadzony w formie online. Zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, bo dla takich dedykowany jest konkurs, muszą zgłosić organizatorowi link do swojego nagrania. Konkurs piosenki chrześcijańskiej Adalbertus swoim patronatem objęli zarówno jego ekscelencja abp. Wojciech Polak (metropolita gnieźnieński, prymas Polski), jak i Tomasz Budasz, prezydent miasta Gniezna

- tłumaczył Grzegorz Buczkowski.

To drugi rok z rzędu, kiedy w kwietniu nie będzie Jarmarku św. Wojciecha. Pamiętamy stragany poustawiane wzdłuż ulicy Chrobrego czy Mickiewicza. Była to ciekawa okazja na spędzenie wolnego czasu dla rodzin. Niestety, ponownie odpust św. Wojciecha ograniczy się do części religijnej, która i tak będzie okrojona przez przepisy sanitarne. Uroczystości odbędą się tylko w kościele, nie będzie procesji, spotkania na placu św. Wojciecha i zaproszonych gości.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto