Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPK Gniezno szykuje się na największe zakupy w historii

Paweł Brzeźniak
Dawid Stube/Fotostube
11,5 miliona złotych z Unii będzie przeznaczone na zakup 12 nowych autobusów dla MPK w Gnieźnie.

MPK Gniezno szykuje się na największe zakupy w historii

Planowana dla MPK dotacja ze środków WRPO w wysokości 11,5 mln zł jest niezbędnym elementem projektu oszacowanego na 16,8 mln zł. Opisane we wniosku działania zakładają m.in. zakup 12 autobusów i modernizację zaplecza technicznego (budowa myjni portalowej dla autobusów, przebudowa warsztatu naprawczego). – W mojej ocenie projekt jest znaczący – nigdy wcześniej w historii spółki nie były realizowane jednorazowo tak duże zadania – podkreśla Piotr Stasiak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Gnieźnie.

Planowane działania koncentrują się przede wszystkim na poprawie jakości usługi przewozowej: na ulice Gniezna wyjeżdżać będzie więcej nowoczesnego i komfortowego taboru. – Przy tak dużym udziale w taborze autobusów nowych spodziewamy się zwiększenia niezawodności taboru, co pozwoli na uruchamianie nowych połączeń bez konieczności utrzymywania nadmiernych rezerw – dodaje Stasiak. – Realizację zadania planujemy rozpocząć niezwłocznie po podpisaniu umowy o dotację (na chwilę obecną kończymy procedurę związaną z przygotowaniem umowy), liczymy, że pierwsze zamówienia ogłaszane zostaną na przełomie czerwca/lipca tego roku – mówi prezes MPK.

Kilkanaście miesięcy temu przedsiębiorstwo odświeżyło swój tabor, kupując autobusy używane. Do zajezdni przy ulicy Wesołej wjechało 6 takich autobusów, dwa marki Man i cztery marki Mercedes.– Mercedesy Citaro są dwunastometrowe, z mocnymi silnikami spełniającymi normy emisji spalin Euro 2, doposażonymi w katalizatory – przedstawiał w zeszłym roku zakupy spółki prezes Piotr Stasiak. – Pojemność wynosi 100 osób w każdym pojeździe. Planujemy, że posłużą gnieźnianom przez około 6 do 8 lat. Koszt jednego pojazdu to 10 000 euro – dodaje.

W ramach tego samego zadania w Obszarze Strategicznej Interwencji zostaną zrealizowane ścieżki rowerowe oraz punkty przesiadkowe w kilku gminach powiatu gnieźnieńskiego.

Przypomnijmy, że na głównej liście OSI znajdują się jeszcze takie projekty, jak: . Obwodnica Południowa Miasta Gniezna stanowiąca połączenie drogi wojewódzkiej nr 260 poprzez drogę krajową nr 15 z drogą ekspresową S5; uzbrojenie terenów inwestycyjnych na terenie Gminy Łubowo przeznaczonych do włączenia do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” – Podstrefa Łubowo; poprawa jakości edukacji zawodowej w powiecie gnieźnieńskim - dostosowanie infrastruktury edukacyjnej do potrzeb regionalnego rynku pracy; usługi elektroniczne ZOZ Gniezno dla zwiększenia efektywności i dostępności realizowanych świadczeń medycznych; infrastruktura informacji przestrzennej dla powiatu gnieźnieńskiego; modernizacja drogi wojewódzkiej w granicach Miasta Witkowa – projekt realizowany przez Gminę i Miasto Witkowo.


Jasmin Burić z polskim obywatelstwem:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto