Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPPP Gniezno: historia miasta w witrynach sklepowych

Sona Ishkhanyan
Nasze muzeum znów wychodzi w przestrzeń ulicy, by zachęcić przechodnia swoją ekspozycją i przyciągnąć jego uwagę. Nową propozycją MPPP jest wystawa zawierająca 9 wielkoformatowych zdjęć umieszczonych w witrynach sklepowych w centrum miasta.

MPPP Gniezno: historia miasta w witrynach sklepowych
"Szlakiem dawnych pochodów, wieców i marszów" - taki tytuł nosi najnowsza ekspozycja Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. To wystawa obejmująca 9 wielkoformatowych zdjęć, na których przedstawione są najistotniejsze wydarzenia historyczne odbywające się w Gnieźnie na przestrzeni lat od 20. do 90. XX wieku. Wystawa jest kontynuacją zeszłorocznego projektu "Szlakiem nieistniejącej architektury". - Kontynuując ubiegłoroczną tradycję, która się cieszyła ogromnym sukcesem. W tym roku rozszerzamy, nieco, zakres naszych zainteresowań. Nie tyle interesują nas, tym razem, budynki i zabytki już nie istniejące, ale ludzie, którzy jeszcze są wśród na, albo już odeszli oraz wydarzenia, w których oni uczestniczyli. Niewątpliwie liczymy także na nostalgię mieszkańców. Ludzie, którzy uczestniczyli w tych wydarzeniach mogą rozpoznać siebie na tych fotografiach - mówi Michał Bogacki, dyrektor MPPP w Gnieźnie.

Pomysłodawczynią zarówno zeszłorocznej, jak i tegorocznej wystawy jest Magdalena Robaszkiewicz, natomiast kuratorem wystawy jest Anna Lubczyńska z pracowni edukacyjnej MPPP w Gnieźnie. W przygotowaniach wspomagał także Jakub Magrian z działu naukowego. - Muzeum nie musi się zamykać tylko w budynku, nie musimy tylko i wyłącznie oglądać przedmioty zamknięte w gablotach. Muzeum w dzisiejszych czasach może równie ciekawie może funkcjonować w przestrzeni miejskiej. Taka forma jest o tyle ciekawa,że jest dostępne dla wszystkich, nie ma żadnych ograniczeń. Będąc na spacerze będzie można oglądać część naszej muzealnej kolekcji - mówi kuratorka wystawy. - W tym roku postanowiliśmy się zająć wydarzeniami. Nas interesują konkrety związane z naszym miastem, centrum miasta i ulicą. Wszystkie te wydarzenia dzieją się w centrum miasta na konkretnej przestrzeni ulic, jako miejsca pewnego spektaklu. Przychodzi publiczność, która ma pewne oczekiwania i uczestniczy w tym co się dzieje. Są to wydarzenia w głównej mierze związane z historia i polityka, natomiast my odstawiamy na bok kwestie tego typu. Na pierwszy plan wystawiamy ludzi - uczestników i publiczność tych wszystkich wydarzeń - podkreśla A. Lubczyńska. Jak twierdzi kuratorka została zebrana ogromna kolekcja i selekcja tych zdjęć, które miały się ukazać w przestrzeni miejskiej, była ciężka i czasochłonna. - Warto przyjrzeć się tym twarzą zobaczyć tych ludzi, gdyż jest jeszcze coś na co bardzo liczymy. Być może wystawa obudzi pewne wspomnienia i wyjawi historie rodzinne, które warto by było poznać - dodaje kuratorka.

Wystawę można obejrzeć do 29 sierpnia. MPPP zaprasza także na wspólne zwiedzanie i spacer po centrum, które odbędzie się 25 sierpnia. Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 17:00 przy księgarni archidiecezjalnej przy ulicy Tumskiej 17. Dodatkowo należy wspomnieć, że MPPP przygotowało specjalną aplikację na smartphony, która poprowadzi nas szlakiem dawnych pochodów, wieców i marszów. Należy telefonem zeskanować przez specjalną aplikację kod QR, a ona pokaże dalej się poruszać po punktach wystawy znajdującej się w centrum.

Podajemy lokalizację witryn:
Księgarnia „Adalbertus”, ul. Tumska 7
Restauracja Cechowa, ul. Tumska
Pasmanteria, ul. Farna 2
Polanex, ul. Chrobrego 1
Apteka pod Lwem, ul. Dąbrówki 1
Biblioteka Miasta Gniezna, ul. Mieszka I 15
Zakład optyczny Troszak, ul. Chrobrego 15

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto