Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MPPP Gniezno. Rodzinna niedziela w Muzeum w leśnym stylu

Paweł Brzeźniak, Basia Kęsowska
Za nami kolejna Rodzinna niedziela w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ta listopadowa przebiegła pt. "Co słyszał i widział Piast w lesie?" No właśnie... bo co takiego działo się w lesie 1000 lat temu?

MPPP Gniezno. Rodzinna niedziela w Muzeum w leśnym stylu

Rodzinna Niedziela w Muzeum Początków Państwa Polskiego ponownie gromadzi tłumy. Pracownia Edukacji Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przyzwyczaiła nas do niezwykle dynamicznych lekcji muzealnych nie tylko pokazujących polskie wczesne średniowiecze. Jeszcze przed pandemią Covid-19 edukatorzy tej placówki organizowali oblegane Rodzinne Niedziele w Muzeum. Tym razem kuratorka wystawy Piast Surwiwal Magda Robaszkiewicz (Kierowniczka Działu) przygotowała niezwykle bogatą ofertę.

Przyznajmy jednak, że po raz pierwszy od dawna “Rodzinną Niedzielę” muzeum promowało. To przyniosło pożądany efekt. O ile oferta poprzedniej imprezy z cyklu była także interesująca, to niestety brak promocji odbił się wówczas na frekwencji. Dziś jednak zarówno sala wystawy Piast Surwiwal - człowiek i las, jak sala edukacyjna na części warsztatowej spotkania tętniły życiem.

- Przychodziliśmy kiedyś regularnie z synem, teraz trochę podrósł, ale dziś weszliśmy z ciekawości po dłuższej nieobecności i myślę, że dobrze, że Muzeum wróciło do tej formy. Świetne połączenie wiedzy na temat, z aktywnością i fajnie przygotowana część malowania miniatury na skórze

- powiedziała nam pani Agata.

Trzeba przyznać, że początkowo widać było, że organizatorów przerosło zainteresowanie, ale też niezwykle sprawnie poradzili sobie z okiełznaniem ponad 40 dzieciaków. Zapewne spore znaczenie miał fakt, że dziś zajęcia prowadziła najbardziej doświadczona ekipa muzealnych edukatorów. Magdalena Robaszkiewicz jako historyk sztuki podeszła do zajęć z niezwykle mocnym osadzeniem w mediewistyce lasu. oraz sztuce średniowiecza. Dostosowując technikę wykonania miniatury na skórze do umiejętności dzieci i obecnych technologii nakreśliła wyraźnie jak to wykonywano kiedyś. Dodatkowym walorem był związek malowanego obrazu z logotypem wystawy.

Edukatorzy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przed laty wyznaczali w kraju kierunek muzealnych działań adresowanych do rodzin. Po postawieniu na jakość i dynamikę lekcji muzealnych dla grup zorganizowanych oraz oprowadzań, ponownie postawiono tym razem na sprawne łączenie edukacji i popularyzacji w formach otwartych. Tu wydaje się że przez moment muzeum podnosząc jakość w innych kierunkach trochę zaniedbało gnieźnian. Zwłaszcza najmłodszych i ich rodziców, o ile niektóre z działań Interaktywnego Muzeum Gniezna mogły zadowolić dorosłych, zwłaszcza spacery, (które przyjęły się już na dobre jako 100 metrów historii) czy artykuły popularyzatorskie (między innymi na naszych łamach), o tyle przez krótki czas brakowało oferty niedzielnej dla rodzin.

Zdecydowanie to dobry ruch muzeum, które, wprawdzie, żyje z turystów jednak egzystuje w Gnieźnie. Doświadczony zespół edukatorów, wsparty przez nowych pracowników, może ponownie być ważnym ogniwem oferty edukacji kulturalnej i historycznej. Dziś pokazała to jednoznacznie Rodzinna Niedziela w Muzeum, a jednak w Lesie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto