Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy będzie współpracowało z podwodnymi archeologami z Chorwacji

Inf. prasowa (P. Stankiewicz)
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy będzie współpracowało z podwodnymi archeologami z Chorwacji
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy będzie współpracowało z podwodnymi archeologami z Chorwacji mat. nadesłany
W siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy 17. lipca 2018 r. odbyła się uroczysta wymiana listów intencyjnych rozpoczynająca współpracę pomiędzy Muzeum i Międzynarodowym Centrum Archeologii Podwodnej w Zadarze (Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u Zadru - International centre for underwater archaeology in Zadar). Instytucje reprezentowali dr. sc. Luka Bekić (dyrektor Centrum) oraz prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa (dyrektor Muzeum). W uroczystości uczestniczył również Jerzy Jacek Domicz – Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Polsce.

Międzynarodowe Centrum Archeologii Podwodnej w Zadarze jest chorwacką instytucją badawczą, jednocześnie działającą w sieci tak zwanych centrów II kategorii UNESCO – jednostką skupiającą ekspertów i zajmującą się bieżącymi problemami dóbr światowego podwodnego dziedzictwa kulturowego, a także pracującą nad doskonaleniem metod ich analizy i ochrony.

Celem współpracy są działania zmierzające do jak najszerszego rozpoznania początków historii obydwóch krajów oraz ochrona i promocja podwodnego dziedzictwa archeologicznego Polski i Chorwacji. Zamierzamy to osiągnąć realizując wspólne projekty naukowe, konserwatorskie i ekspozycyjne.

Podstawowym obszarem wspólnych działań Muzeum i Centrum jest podwodne dziedzictwo archeologiczne i kwestie znaczenia środowiska wodnego w historii. Wieloaspektowe, interdyscyplinarne badania naukowe pozwolą na dokładniejsze poznanie przeszłości, a także roli środowiska wodnego w procesie kształtowania państwowości Chorwacji i Polski. Planujemy przygotowanie wspólnych projektów badawczych, konferencji naukowych oraz publikację wyników badań. Niebagatelne znaczenie ma również wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z problematyką konserwatorską, w szczególności z trudnościami wynikającymi z konserwacji drewnianych przedmiotów zabytkowych pochodzących z podwodnych badań archeologicznych. Doświadczenia obu zespołów są w tej tematyce znaczne, a współpraca wpłynie korzystnie na zachowanie wydobytych podczas badań archeologicznych reliktów przeszłości. Planujemy również przygotowanie ekspozycji plenerowych promujących zabytki znajdujące się pod opieką Muzeum i Centrum.

Liczymy na to, że nasze działania doprowadzą do poszerzenia wiedzy o przeszłości, a także przyczynią się do wzrostu zainteresowania dziedzictwem kulturowym Polski i Chorwacji.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto