Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naczelna Rada Lekarska obradowała w Gnieźnie

Paweł Brzeźniak
Od piątku do soboty w Gnieźnie trwają obrady Naczelnej Rady Lekarskiej. Mają one związek z obchodzoną w tym roku 1050. rocznicą Chrztu Polski.

Naczelna Izba Lekarska, zapraszając wszystkich polskich lekarzy i lekarzy dentystów, włącza się w obchody 1050 lecia Chrztu Polski. Włącza się przede wszystkim dyskusją o symbolu stanu lekarskiego - Kodeksie Etyki Lekarskiej, o konieczności modyfikacji zasad sprawowania misji zawodu zaufania publicznego, o tajemnicy lekarskiej i jej ponadczasowości oraz skutkach wynikających z jej niestosowania, o potrzebie, o konieczności dzielenia się sobą z innymi - bliskimi i nieznanymi - czyli o zmianach w przepisach dotyczących transplantacji narządów.

Jak podkreślają organizatorzy, nie sposób włączać się w uroczystości obchodów 1050 lecia Państwa Polskiego bez deklaracji - odnoszącej się do przeszłości ale mówiącej o przyszłości. To dlatego uroczystości Obchodów rozpoczną się od przyjęcia przez organy Naczelnej Izby Lekarskiej Deklaracji.

Naczelna Izba Lekarska i Wielkopolska Izba Lekarska zorganizowały konferencję pt.:„Kodeks Etyki Lekarskiej wobec wyzwań współczesności”, która odbyła się w piątek Auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

- Zasady etyki lekarskiej obowiązujące obecnie w Europie i w wielu innych krajach na świecie wywodzą się od praw spisanych przez greckiego lekarza Hipokratesa w V w. p.n.e. Obowiązkiem każdego lekarza i lekarza dentysty jest stosowanie zasad zawartych w Kodeksie Etyki Lekarskiej, ustanowionych przez Krajowy Zjazd Lekarzy. Kodeks Etyki Lekarskiej przyjęto w 1991 roku, i znowelizowano dwa razy w 1993 roku oraz w 2003 roku. Na Konferencji mowa będzie o poszczególnych zapisach i wyzwaniach jakie przed twórcami Kodeksu stawia współczesność - mówi lek. Grzegorz Wrona, naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej z Naczelnwj Izby Lekarskiej.

W konferencji udział wzięli:
- dr n. med. Konstanty Radziwiłł (NRL) - Związki lekarzy z przemysłem, MINISTER ZDROWIA
- dr hab. med. Andrzej Wojnar prof. WSF (Naczelna Izba Lekarska), dr hab. Jędrzej Skrzypczak prof. UAM (Wielkopolska Izba Lekarska) - prowadzenie i podsumowanie;
- dr n. med. Maciej Hamankiewicz (Prezes NRL) - Kodeks Etyki Lekarskiej wobec wyzwań współczesności;
- dr Bartosz Hordecki (prawnik, filozof, politolog, WNPiD UAM) - Preambuła do KEL;
- prof. dr hab. med. Krzysztof Linke (UMP, Medyczna Wokanda) - Część ogólna KEL;
- prof. dr hab. Jacek Sobczak (Prodziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS, Sędzia Sądu Najwyższego) - Tajemnica lekarska;
- dr hab. Teresa Gardocka prof. Uniwersytetu SWPS (Prorektor Uniwersytetu SWPS) - Ochrona genomu ludzkiego;
- dr hab. Joanna Haberko prof. UAM (Prodziekan Wydziału Prawa UAM) - Prokreacja (art. 38-39a);
- dr hab. Monika Urbaniak (UMP), dr hab. med. Szczepan Cofta (UMP) - Postępowanie lekarza wobec pacjenta.

Konferencja została poprzedzona uroczystym posiedzeniem organów Naczelnej Izby Lekarskiej i przyjęciem Deklaracji na cześć 1050-lecia Chrztu Polski oraz Mszą Św. celebrowaną przez Jego Eminencję Arcybiskupa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski.

W sobotę w sali konferencyjnej hotelu „IBIS” w Gnieźnie ul. Chrobrego 20 planowane są dwa wykłady:
1) Tajemnica lekarska – istotne aspekty prawne w kontekście ostatnich zmian w ustawach – wykład prof. dr hab. Jacek Sobczak – Sędzia Sądu Najwyższego;
2) Dawstwo narządów – wybrane aspekty prawne w obliczu wprowadzonych i planowych zmian ustawodawstwa – wykład prof. dr hab. Teresa Gardocka – Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto