Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda Izabella: Marszałek wyróżnił wielkopolskie muzea

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
od 16 lat
Grand Prix i statuetka Izabelli dla Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz nagrody za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach dla Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. W. Stachowiaka w Trzciance. To wyniki Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce IZABELLA 2022.

Nagroda Izabella: Marszałek wyróżnił wielkopolskie muzea

Nagrody i wyróżnienia trafiły także do Jarocina, Piły, Kępna, Leszna, Gniezna, Żabikowa, na Lednicę i do muzeów ze stolicy regionu. Laureatów, podczas gali 22 maja 2023 roku w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, uhonorował Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, patron honorowy konkursu.

od 16 lat

Nagroda specjalna została przyznana pośmiertnie prof. Andrzejowi M. Wyrwie, zmarłemu w zeszłym roku dyrektorowi lednickiego muzeum, a także historykowi dziejów średniowiecza i archeologowi. Wyróżnienie odebrała córka Profesora.

Marszałek wspominając Andrzeja Wyrwę podkreślił, że przyczynił się on m.in. do kształtu muzeum, w którym odbyła się poniedziałkowa uroczystość. „To pięknie zlokalizowany obiekt, pozwalający dostrzec niezwykłość krajobrazu, który otacza to szczególne miejsce” – mówił Marszałek Woźniak o oddanej do użytku w zeszłym roku siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, położonej tuż obok wód Jeziora Lednickiego.

- Spotkaliśmy się, by uhonorować tych, którzy - zdaniem Kapituły Konkursu – odnieśli sukces poprzez swoją działalność muzealną. Cieszy to, że wśród laureatów znalazły się nie tylko te placówki z największym potencjałem, ale również te, które działają w lokalnych społecznościach i także mają interesującą ofertę. To jest pełny obraz wielkopolskiego muzealnictwa

- podkreślił Marszałek Woźniak. Marszałek nawiązał także do włączenia od tego roku do grona muzeów Samorządu Województwa Wielkopolskiego dwóch placówek - Muzeum Archeologicznego oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

- Izabela Czartoryska, kiedy zakładała swoje pierwsze muzeum, na jego budynku napisała przeszłość przyszłości, warto zwłaszcza o tym drugim członie pamiętać. To ważne, aby w naszej działalności, posługując się zabytkami i mówiąc o przeszłości, myśleć również o tym, co będzie. Tym bardziej, że jako muzealnicy w naszej pracy mamy ogromną rolę do spełnienia, w tym kształtowania postaw obywatelskich

- zaznaczył Jan Maćkowiak, prezes Fundacji Muzeów Wielkopolskich.

Nagroda Izabella – inspirowana postacią Izabeli Czartoryskiej - jest wyrazem uznania dla najważniejszych wydarzeń muzealnych roku w Wielkopolsce oraz ich twórców. Od początku jej patronem jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Pomysłodawcą nagrody był w 2007 r. Mieczysław Nadolski, wieloletni pracownik Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Nagroda jest honorowa. Laureaci otrzymują statuetki Izabelli oraz dyplomy.

Muzea oceniane są w pięciu kategoriach: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, działalność naukowa i wydawnicza, działalność promocyjna i popularyzatorska oraz opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje, inwestycje.

Organizatorami konkursu o nagrodę Izabelli są Fundacja Muzeów Wielkopolskich oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który wspiera przedsięwzięcie także finansowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto