Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gnieźnie

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy nie chcieli pogodzić się z narzuconym porządkiem. Uroczystości w naszym mieście odbyły się przy pamiątkowej tablicy na terenie kościoła farnego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gnieźnie

Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. O święto Żołnierzy Wyklętych zabiegał też prezes IPN Janusz Kurtyka.

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny

– napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r.

- To byli ludzie naprawdę niezłomni, którzy mieli poczucie wartości, w jakich zostali wychowani, a także mieli osobiste doświadczenia wojenne, tradycję, z której najbardziej cenili ojczyznę, w której żyli i chcieli żyć. Dzisiejsze święto jest szczególnie bolesne w świetle tego, co dzieje się na wschodzie Europy. Dzisiaj, po wielu latach, Polacy, a szczególnie ci, którzy po wojnie służyli ówczesnej Rosji i jej władcom, ślepo wykonując polecenia tych odwiecznych wrogów Polski, może otwierają oczy na tych, których przez dziesiątki lat kazano nas nazywać przyjaciółmi, a nawet braćmi? Niech ten dzień, to święto będzie ostrzeżeniem, szczególnie dla tych, którzy nadal tęsknią za minionymi czasami, którzy nadal fałszują historię lub przemilczają te fakty jako nauczyciele w polskich szkołach

- powiedziała Maria Wichniewicz, organizatorka spotkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto