Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie boją się więzienia

Marcin KĄCKI
Za 0,6 promila można trafić do wiezięnia Fot. T. Rytych
Za 0,6 promila można trafić do wiezięnia Fot. T. Rytych
15 grudnia 2000 roku w życie weszły przepisy zaostrzające kary za jazdę po pijanemu. Nietrzeźwi kierowcy mogą nawet trafić do więzienia Minęły jednak już dwa lata i coraz więcej użytkowników dróg je lekceważy.

15 grudnia 2000 roku w życie weszły przepisy zaostrzające kary za jazdę po pijanemu. Nietrzeźwi kierowcy
mogą nawet trafić do więzienia Minęły jednak już dwa lata i coraz więcej użytkowników dróg je lekceważy.

Mieczysław B. był poznańskim taksówkarzem. Po własnych imieninach na początku tego roku, przespał się i ruszył na postój przy ulicy 3 Maja. O godzinie 7.30 patrol policji kazał mu dmuchnąć w alkomat. Wynik: 0,6 promila alkoholu we krwi.

- Tłumaczyłem, że nie piłem od 6 godzin. Pobrali mi krew na pogotowiu, co dało wynik 0,5 promila. Za miesiąc mam sprawę w sądzie. Szukam roboty, bo prawo jazdy też mi zabrali - Mieczysław B. Żali się, bo jego kolega miał 0,3 promila i przebłagał policję aby go puściła. W jego sprawie Prokuratura Stare Miasto skierowała akt oskarżenia. Grozi mu 2 lata odsiadki.

Przepisy mówią bowiem jasno: jeśli kierowca ma do 0,5 promila, to popełnia wykroczenie. Grozi wówczas grzywna i zabór „prawka”. Jeśli powyżej, to może trafić na 2 lata do więzienia. Jeśli pijany brał udział w groźnym wypadku, to za kółkiem może nie usiąść nawet do końca życia.

Co trzeci pijany

W 2001 roku po zmianie przepisów wielkopolska policja zanotowała nagły - bo 30-procentowy - spadek pijanych kierowców. Jednak już w ubiegłym roku liczba nietrzeźwych znów zaczęła rosnąć - około 10 proc. Średnio co roku w Wielkopolsce zatrzymuje się około 5 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Jak będzie w tym roku?

- Obawiam się, że kierowcy po mału oswoili się z zaostrzonym prawem i niektórzy wrócili do swoich nawyków. Nadal jednak wielu nie ma świadomości, że „nietrzeźwy” znaczy „przestępca” - dodaje Maciej Bednik.
Z tą opinią zgadza się sędzia Jakub Zieliński z Sądu Rejonowego w Poznaniu. Podlegają mu m.in wydziały grodzkie, które rozpatrują sprawy o karanie nietrzeźwych kierowców.

- Nie dotarło jeszcze, że za to można trafić do więzienia. Choć liczba spraw w sądach o karanie pijanych wzrasta, to nie chciałbym jednak kategorycznie twierdzić, że zaostrzenie prawa zawiodło - twierdzi Jakub Zieliński. - Gdy pojawi się kilka spektakularnych spraw, to poskutkuje większym rozsądkiem.
Teraz blisko 30 procent spraw rozpatrywanych w sądach grodzkich w Wielkopolsce dotyczy pijanych kierowców.

Kontrola na kacu

Jeden z policjantów poznańskiej drogówki przyznał nam, że czuje alkohol u kierowcy, ale widzi, że „człowiek jest na kacu”, to nie wyciąga alkomatu. - To zdarza się przy rutynowych kontrolach, gdy wcześniej widać, że kierowca nie miał problemu z prowadzeniem samochodu. Nie zabiorę zatem prawa jazdy, choć mógłbym. Zwłaszcza, gdy oznaczało by to katastrofę życiową - mówił nam policjant.
Maciej Bednik gani jednak takie myślenie: - Nawet mała dawka alkoholu otępia zdolność do rozpoznawania rzeczywistości i ma wpływ na refleks. To grozi wypadkiem i katastrofą dla innego uczestnika ruchu drogowego.

Sezon na alkomaty

Kierowcy bronią się przed wpadką każdymi metodami. Jedna z rzeszowskich firm notuje nagły wzrost sprzedaży alkomatów przed popularnymi świętami. Największym jej odbiorcą są firmy przewozowe.

Kieszonkowy alkomat można już kupić za 100 złotych, a jego obsługa jest prosta: dmuchnąć w ustnik i poczekać kilka sekund.

Publiczny kierowca

Art 178 kodeksu karnego
par. 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.
par. 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w par. 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do jednego roku.
par. 3. W razie skazania za przestępstwo określone w par. 1 lub 2 sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto