„Nie studiuj pedagogiki!” - obalamy mity na ten temat

mat. nadesłany
Udostępnij:
Co można robić po pedagogice, czy to zawód przyszłości i dlaczego „nie warto” jej studiować – mity „obala” dr Aneta Kokot, doradca zawodowy, pedagog, terapeuta i wykładowca w Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej Milenium www.studia.milenium.edu.pl

W Internecie, po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „Czego nie warto studiować”, pedagogika najczęściej pojawia się na 1. miejscu. Zatem – dlaczego nie warto jej studiować?

MIT 1
Pedagogika powszechnie uważana jest za przestarzały kierunek studiów, po którym nie ma pracy. To mit. Często słyszę to zdanie od młodych ludzi, którzy z pasją w oczach zastanawiają się, czy podążać za marzeniami, czy też wybrać zawód, który w oczach rodziny będzie użyteczny i dobrze opłacany. Zatem dobrze, że pierwszy mit został uwypuklony, bo stwarza to możliwość jego podważenia.

Pedagogika obrosła w stereotypy. Wiele osób kojarzy ją z posadą kiepsko zarabiającego pedagoga szkolnego, a przecież po tych studiach można robić wiele fascynujących rzeczy. Można uczyć w klasach I-III, w przedszkolu (lub samemu otworzyć prywatne przedszkole lub żłobek, dlaczego nie?), pracować w klubach dla dzieci. Można prowadzić terapię dla dzieci z zaburzeniami w rozwoju, pracować z dziećmi z autyzmem, czy zespołem Aspergera. Można jako pedagog specjalny pracować z dziećmi z niepełnosprawnościami w specjalistycznych placówkach lub podczas zajęć indywidualnych. Po resocjalizacji posiada się wiedzę i kompetencje, by pomagać dzieciom w świetlicach socjoterapeutycznych lub innych placówkach opiekuńczych albo w zakładach poprawczych. Z drugiej strony nie ma przeszkód, by kształcić się dalej i specjalizować się w nowoczesnych specjalnościach i nurtach pedagogicznych jak np. neurodydaktyka itp., prowadzić warsztaty rozwojowe dla dzieci, szkolenia dla rodziców albo zajęcia z modnego ostatnio nurtu M. Montessori. Otworzyć własną firmę. Mogę wymieniać w nieskończoność – możliwości jest bardzo, bardzo dużo. Podsumowując. Po pedagogice można pracować z człowiekiem na każdym etapie rozwoju: od dziecka po dorosłość będących w różnych sytuacjach życiowych.


Pedagogika to po pierwsze - kierunek, który daje konkretny,
stabilny i poszukiwany obecnie zawód, po drugie - brama do
realizacji własnych pasji, podejmowania własnych inicjatyw
i solidny fundament do dalszego kształcenia specjalistycznego.


Dla kogo są te studia?

Dla ludzi z pasją, którzy czują „powołanie” do pracy z dziećmi i chcą realizować swoje marzenia. Którzy cechują się empatią. Którzy mają w sobie to coś, co uwrażliwia ich na krzywdę innych ludzi. To zawód trudny i wymagający – dlatego studenci pedagogiki to ludzie z wrażliwością, której nie doświadczymy w innych zawodach. Jednocześnie trzeba mieć w sobie energię, radość i nadal czuć w sobie dziecko.
MIT 2
Panuje powszechne przekonanie, że pedagogika to fabryka bezrobotnych. Jak wygląda dzisiaj sytuacja na rynku pracy?

Zawody w obszarze społecznym, do których niewątpliwie zaliczają się zawody opiekuńczo-wychowawcze, nauczycielskie, czy też z zakresu terapii w szeroko rozumianym jej znaczeniu stanowią realny kalejdoskop współczesnych przemian - to zdecydowanie odpowiedź na zapotrzebowanie dzisiejszego rynku pracy. Można łatwo sprawdzić na portalach z ogłoszeniami o pracę. Bardzo dużo ogłoszeń dotyczy zapotrzebowania na specjalistów edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – rzeczywiście zawód nauczycielski jest jednym z najbardziej stabilnych zawodów na kolejne lata. Ale też należy wspomnieć o rozwijającym się doradztwie zawodowym, po którym nie tylko dyrektor szkoły zatrudnia. Wymienić należy m.in. urzędy pracy, instytucje zatrudnienia, ochotnicze hufce pracy, czy też praca przy projektach dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

Poza tym wzrasta – i będzie wzrastać – zapotrzebowanie na prywatne usługi opiekuńcze. Z powodu zmian społecznych kobiety pracują więcej i są dłużej aktywne zawodowo. Otwierają się kolejne niepubliczne przedszkola i żłobki. Ta tendencja będzie się utrzymywać.

Według barometru zawodów www.barometrzawodow.pl
pedagodzy specjalni oraz nauczyciele przedszkolni
to w całej Polsce zawody deficytowe.

MIT 3
Pedagog specjalny i terapeuta dziecięcy to zawody przyszłości – fakt czy mit?

Zdecydowanie fakt. W Polsce prężnie rozwija się rynek usług terapeutycznych. U coraz większej liczby dzieci i dorosłych diagnozuje się trudności (również w obszarze niepełnosprawności), które wymagają specjalistycznego wsparcia. Zmienia się też społeczne postrzeganie problemu i wzrasta świadomość - rodzice przestają się wstydzić, wychodzą z dzieckiem z przysłowiowych „ czterech ścian” i o wiele częściej niż kiedyś szukają specjalistycznej pomocy, wsparcia opiekuńczego i terapii. To dobrze. Człowiek w trudnych momentach nie powinien być sam!

Popyt na specjalistów z zakresu pedagogiki specjalnej wzrasta, ponieważ powstaje coraz więcej przedszkoli z ofertą dla dzieci ze spektrum autyzmu, ze specjalnymi potrzebami, czy też z inną niepełnosprawnością. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi i coraz więcej jesteśmy skłonni za takie usługi zapłacić. Widać to w ofertach pracy. Istnieje ogromna luka na rynku – w Polsce brakuje kompetentnych osób, które mogłyby w tych przedszkolach pracować.

MIT 4
Pani jest m.in. doradcą zawodowym – czy, studiując pedagogikę, warto wybrać tę specjalność?

Tak. Zwiększyła się liczba miejsc pracy dla doradców zawodowych, ponieważ od zeszłego roku istnieje obowiązek prowadzenia zajęć z doradztwa w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Co ciekawe, doradztwo zawodowe to nie tylko praca w szkole. To jeden z nielicznych zawodów pedagogicznych, który uprawnia do pracy z dorosłymi – np. w działach personalnych dużych firm, podczas rekrutacji pracowników, w urzędach pracy, agencjach pośrednictwa pracy, agencjach HR. Wiązanie doradztwa zawodowego tylko z pracą w szkole to kolejny mit, który dobrze, że został uwypuklony.

Jakie nowe możliwości rozwoju daje ten kierunek?
Trzeba podkreślić, że pedagogika pokazuje bardzo wiele różnych dróg rozwoju zawodowego. Tylko od studenta zależy, którą z nich pójdzie. Jak mówiłam, coraz większą popularnością cieszą się usługi terapeutyczne. To nie tylko praca z dziećmi, ale często z całymi rodzinami. Pedagodzy mogą rozwijać się w kierunku psychologii i psychoterapii. Ja jestem takim przykładem - skończyłam pedagogikę i teraz kończę szkolenie psychoterapeutyczne, co da mi uprawnienia do prowadzeni terapii z rodzinami.

Sama na co dzień obserwuję zwiększoną potrzebę tego typu działań. Do Akademickiego Centrum Informacji i Wsparcia Pedagogiczno-Psychologicznego AUXILIUM, które prowadzę przy Uczelni Milenium w Gnieźnie, zgłasza się coraz więcej świadomych rodziców z trudnościami edukacyjnymi i wychowawczymi w wychowaniu dzieci. Przychodzą po poradę, po informację czy po terapię – zarówno z dziećmi, jak i z samymi sobą jako rodzicami. Cieszy mnie bowiem fakt, gdy ludzie pragną dbać o siebie i to robią.

Pedagogika stanowi trampolinę – tak jak w innych zawodach, warto się dokształcać i specjalizować. Warto korzystać z szerokiej oferty studiów podyplomowych w Milenium. Popularne specjalności takie jak: oligofrenopedagogika, integracja sensoryczna, surdopedagogika, tyflopedagogika, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka czy diagnoza i terapia pedagogiczna, pozwalają poszerzyć swoje kompetencje i zostać cenionym specjalistą. Warto wybrać te specjalności, które są dla każdego użyteczne i potrzebne. Na pewno gama zaproponowanych kierunków jest adekwatna do zapotrzebowania rynku pracy, ale i do pasji i marzeń Naszych studentów. Coroczna wysoka liczba żaków jest tego najlepszym dowodem.

MIT 5
Zapytam o jedną z ważniejszych kwestii przy planowaniu kariery zawodowej – czy można w tej branży dobrze zarabiać?

Tak. Pensje w zawodzie nauczyciela pracującego w ramach Karty Nauczyciela są jawne. Praktyka prywatna daje właściwie nieograniczone możliwości zarobków.


Słabo opłacany pedagog to kolejny mit. Gabinety terapeutyczne prowadzące terapie indywidualne, grupowe, prywatne przedszkola, warsztaty kreatywne dla dzieci i rodziców – biznes „dziecięcy” staje się jedną z najbardziej dochodowych branż.

Rodzice chcą dla swoich dzieci wszystkiego, co najlepsze, a dzięki rosnącym wynagrodzeniom są w stanie za to płacić. Proszę chociażby sprawdzić, ile kosztuje godzina terapii SI (integracji sensorycznej) w prywatnym gabinecie.

Dlaczego warto studiować w Milenium?

Przede wszystkim kładziemy nacisk na jakość kształcenia. Bardzo mocno akcentujemy wymiar akademickości i dbamy o poziom edukacji, co nas odróżnia od innych „szkółek wyższych”. Jesteśmy Uczelnią Wyższą nie tylko z nazwy, ale przede wszystkim z idei i tradycji akademickich. Mamy ogromny szacunek do nauki.

Jak to wygląda w życiu codziennym?
Studenci w Milenium nie mają lekko… Ostatnimi czasy standardy uległy obniżeniu, co jest niewątpliwie problemem współczesnej edukacji wyższej. Standardy od zawsze były takie, że wykładowca i student na zajęcia przychodzą przygotowani, są punktualni, student oddaje prace na czas, na egzamin przychodzi przygotowany i w białej koszuli. My tych standardów przestrzegamy. Dla nas są niezmieniane.


Dziś to nie problem, by iść na studia i otrzymać dyplom.
Problemem jest, by podjąć pełną odpowiedzialność za
studiowanie i na tych studiach się czegoś nauczyć.
Niech ta jakość będzie zapewniona.

Po drugie, nasi wykładowcy są praktykami. Jeśli wykładowca prowadzi zajęcia z terapii, to on sam, w swoim życiu zawodowym, musi tę terapię prowadzić. Studia w Milenium to nie tylko akademickie rozważania, idee, paradygmaty, ale również praktyka edukacyjna.

Studia w Milenium mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Podam przykład. W ramach tutoringu uniwersyteckiego proponujemy studentom wspólne badania i pisanie artykułów naukowych.
Ostatnio razem z Uniwersytetem Warszawskim prowadziliśmy projekt na temat handlu ludźmi na terenie Gniezna. Studenci przeprowadzali własne badania z prostytutkami i klientami, z instytucjami pomocowymi oraz organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tym tematem. Rozmawialiśmy, badaliśmy, zbieraliśmy dane przy użyciu odpowiednich narzędzi, stosując się do metodologii – wszystko po to, by nauczyć prowadzenia badań.
Dzięki temu student, który opuści mury naszej Uczelni, doskonale potrafi prowadzić własne badania – czy to będzie diagnoza przemocy w szkole, czy badania dotyczące przemocy w grupie rówieśniczej.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Martyna Drągowska
Więcej na www.studia.milenium.edu.pl

Absolwenci i studenci GSW Milenium – zobacz, co robią zawodowo!
Beata Biegała – terapeuta
Absolwentka Psychopedagogiki i Pedagogiki opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną w GSW Milenium. Prowadzi własną firmę – Centrum Terapii i Mediacji FRENO www.beatabiegala.pl , www.facebook.com/poszczescie , założycielka Fundacji Neuronietypowi www.neuronietypowi.org

„Wcześniej nie miałam wyższego wykształcenia, więc praca, jaką wykonuję nie byłaby możliwa. Dzięki studiom w GSW Milenium mogę więc być terapeutą. Pracuję z dziećmi niepełnosprawnymi, głównie z autyzmem, zespołem Aspergera, zespołem Downa, niepełnosprawnościami intelektualnymi i mutyzmem wybiórczym. Oprócz tego rozwijam swoje własne warsztaty rozwojowe „W drodze po sukces”, w ramach których wspieram kobiety w zmianie ich dotychczasowego życia. Stworzyłam Fundację NEURONIETYPOWI www.neuronietypowi.org, której celem jest wspieranie całej rodziny, w której pojawiło się dziecko z niepełnosprawnością. Zbyt często zapomina się o rodzicach i rodzeństwie - z prywatnego doświadczenia życiowego wiem, jak ważne jest takie wsparcie, by możliwy był dalszy rozwój. Sama takie wsparcie otrzymałam w Kole Naukowo-Samokształceniowym „Pasjonat”, do którego należałam podczas studiów w GSW Milenium. Od tego wszystko się zaczęło i dzięki studiom mogę być tam, gdzie jestem teraz, rozwijać się i jednocześnie pomagać innym.”

Jowita Łechtańska
- audiofonolog, trener języka migowego. Studentka edukacji elementarnej z terapią pedagogiczną w GSW Milenium. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Prowadzi zajęcia z języka migowego dla przedszkolaków w ramach projektu edukacyjnego MiguMig. Jej pasją oraz celem zawodowym jest pokazanie dzieciom słyszącym świata osób Głuchych poprzez naukę języka migowego.  Efekty jej pracy można zobaczyć na stronie www.migumig.wordpress.com i www.facebook.com/MiguMigPL

„Swoją przyszłość wiążę z pracą z dziećmi. Chcę rozwijać swoją pasję, poszerzając spojrzenie na świat przez najmłodszych. Studia na tym kierunku pozwolą mi zdobyć niezbędną wiedzę oraz przygotują mnie do pracy pedagoga”

Marta Bogucka – nauczyciel wychowania przedszkolnego, kierownik przedszkola Milenium „Mali Odkrywcy”
Absolwentka studiów licencjackich w GSW Milenium w Gnieźnie na kierunku EDUKACJA ELEMENTARNA Z TERAPIĄ PEDAGOGICZNĄ oraz studiów mgr na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunku EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA. Absolwentka studiów podyplomowych w GSW Milenium o specjalizacji LOGOPEDIA. Ma za sobą wiele szkoleń, kursów i konferencji.
„Stale podnoszę swoje kwalifikacje i umiejętności. Od 11 lat jestem czynnym nauczycielem wychowania przedszkolnego i logopedą. Pełnię również funkcję kierownika przedszkola. Praca z dziećmi to nie tylko moja praca, ale przede wszystkim pasja, dlatego w to co robię angażuję się całą sobą. Największym osiągnięciem na stopie zawodowej jest dla mnie zadowolenie i uśmiech moich podopiecznych, ich osiągnięcia i sukcesy, jak również współpraca z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Moje zainteresowania związane są z pedagogiką, prawem oświatowym i logopedią".

Wykładowcy GSW Milenium: akademicy-praktycy

Dr Paulina Gołaska
Z wykształcenia psycholog i pedagog specjalny. Z zamiłowania terapeuta dziecięcy. Na co dzień pracuje klinicznie oraz prowadzi zajęcia z zakresu pedagogiki specjalnej i psychologii. Gdy nie ma wokół niej dzieci, pisze i realizuje aplikacyjno-badawcze projekty naukowe oraz popularyzuje nurt relacyjny publikując artykuły popularno-naukowe oraz organizując spotkania dla rodziców. Autorka projektu „Autyzm relacyjnie” www.inkubatorwins.pl/autyzm-relacyjnie/, www.autyzmrelacyjnie.pl,

Piotr Wiliński
Pedagog. Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Poznaniu od 1996r. Ma wieloletnie doświadczenia w diagnostyce pedagogicznej trudności szkolnych i trudności wychowawczych dzieci i młodzieży. Specjalizuje się w budowaniu programów pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci i młodzieży z trudnościami szkolnymi i zagrożonymi niedostosowaniem społecznym oraz profilaktyce zachowań problemowych dzieci i młodzieży. Od wielu lat zajmuje się teoretycznymi, praktycznymi i prawnymi aspektami pomocy psychologiczno-pedagogicznej w systemie oświaty. Współpracuje z GSW Milenium, z Uniwersytetem A. Mickiewicza w Poznaniu, z Uniwersytetem SWPS w zakresie kształcenia nauczycieli, psychologów i pedagogów, prowadząc zajęcia na studiach licencjackich, magisterskich oraz studiach podyplomowych. W GSW Milenium od lat prowadzi wykłady w zakresie diagnozy psychologiczno-pedagogicznej oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jest autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych z pogranicza psychologii i pedagogiki.

Dr n.hum. Agata Woźniak - pedagog specjalny, terapeutka. Zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi pomocy psychologiczno-pedagogicznej: poradnictwem rodzinnym, coachingiem rodzicielskim, interwencją kryzysową, a także szeroko rozumianą terapią pedagogiczną. Prowadzi własną pracownię psychologiczno-pedagogiczną w Poznaniu. Zajmuje się konsultacjami i poradnictwem oraz terapią dla osób z trudnościami adaptacyjnymi; w kryzysach emocjonalnych, po urazach i doświadczeniach traumatycznych. Pracuje także z klientami potrzebującymi wsparcia w rozwoju osobistym. Od ponad 6 lat współpracuje z publicznym przedszkolem w Poznaniu jako specjalista w zakresie porad i konsultacji dla rodziców. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, w tym Sekcji Psychoterapii oraz Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Jest opiekunką i współorganizatorką Koła Naukowo-Samokształceniowego „Pasjonat” GSW Milenium, które  między innymi wspiera  rozwój rodziców i dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sikora M.

caly czas są poszukiwani specjalisci z pedagogiki specjalnej...ja postawilem na podyplomowki na WSKZ-ecie (koncze dwie w tym roku).

M
Marcin
Dla osób, które jednak nie mogą znaleźć w tym zawodzie pracy zapraszamy do przekwalifikowania i szkoleń informatycznych.
Dodaj ogłoszenie