Nie żyje ks. Ryszard Figiel, założyciel Studium Organistowskiego, długoletni dyrygent i dyrektor Chór Prymasowskiego

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Udostępnij:
W niedzielę 21 listopada zmarł ks. Ryszard Figiel, założyciel Studium Organistowskiego Archidiecezji Gnieźnieńskiej, długoletni dyrygent i dyrektor Chóru Prymasowskiego.

Ksiądz Ryszard Figiel urodził się 15 stycznia 1940 roku. Został wyświęcony w 1963 roku. Studium organistowskie powstało w archidiecezji gnieźnieńskiej w 1972 roku.

Nie żyje ks. Ryszard Figiel, założyciel Studium Organistowsk...

- Kochany, dobry człowiek. Czy to przypadek, że odszedł w wigilię patronki muzyki kościelnej św. Cecylii. Wiara nie ma przypadków....Św. Cecylio - wyproś mu niebo. Amen

- napisał ks. Sebastian Huebner, proboszcz parafii w Jankowie Dolnym i Strzyżewie Kościelnym.

- Wspaniały muzyk, wychowawca wielu pokoleń organistów. Nie pozostaje nic innego jak powiedzieć „dziękuję” i prosić o Boże Miłosierdzie. Z dumą dziś spoglądam w rękopisy nutowe księdza profesora i jego dedykacje w literaturze jaką miałem przyjemność otrzymać. Jestem wdzięczny, że mogłem być uczniem Studium Organistowskiego, gdy ten wspaniały człowiek przekazywał nam wiedzę jako dyrektor. Spoczywaj w pokoju

- przekazał Kamil Trzebiński, nauczyciel muzyki i organista wywodzący się z Goranina w gminie Czerniejewo.

- Bardzo trudno jest nam dzielić się z Wami tą smutną wiadomością. Przez 38 lat prowadził Chór, wspierał rozwój śpiewaków, uczył i śmiał się z nami. Przemiły człowiek, cierpliwy nauczyciel o złotym sercu Znany był wielu muzykom z całego regionu, ksiądz Ryszard założył bowiem Studium Organistowskie Archidiecezji Gnieźnieńskiej w 1972 roku. Lista jego zasług jest długa. Nie tylko w latach działalności, ale i będąc księdzem seniorem, ksiądz Figiel swoim spokojem i uśmiechem dzielił się ze wszystkimi. Na zawsze pozostanie w naszych sercach
- oświadczyli przedstawiciele Chóru Prymasowskiego z Gniezna.

Śp. ks. Ryszard Figiel urodził się 15 stycznia 1940 roku we Wrześni, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej. Przez cztery lata uczył się gry na skrzypcach. W 1957 roku wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego i w latach formacji seminaryjnej pełnił funkcję organisty i kantora. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1963 roku z rąk bp. Lucjana Bernackiego. Kapłańską posługę rozpoczynał jako wikariusz w Pobiedziskach (1963-1965). Następnie, z woli Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, podjął studia w Instytucie Muzykologii Kościelnej na KUL ukończone obroną magisterium. Po powrocie do Gniezna w 1970 roku rozpoczął pracę jako wykładowca muzyki kościelnej w seminarium duchownym, gdzie do 2008 roku kierował też scholą seminaryjną. Jednocześnie był dyrektorem i dyrygentem Chóru Prymasowskiego przy Bazylice Archikatedralnej. W 1972 roku, wychodząc naprzeciw potrzebom kształcenia muzyków kościelnych, założył Studium Muzyczne dla Organistów Archidiecezji Gnieźnieńskiej, którym kierował do 2008 roku. Prowadził też filię studium w Bydgoszczy. Ponadto opracował regulamin dla organistów archidiecezji gnieźnieńskiej zatwierdzony przez kard. Józefa Glempa. W 1994 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim.

Przez szereg lat śp. ks. Figiel pełnił również funkcję referenta Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ds. muzyki kościelnej co wiązało się m.in. z odbiorami dzwonów i organów nowo budowanych bądź po remontach. Organizował też rekolekcje i szkolenia dla organistów, zjazdy chórów działających na terenie archidiecezji, współpracował z zespołami świeckimi.

Ks. Ryszard Figiel piastował funkcję dyrektora muzyki kościelnej w archidiecezji gnieźnieńskiej przez 38 lat nieustająco dążąc do podnoszenia kultury muzycznej wśród kleryków, uczniów studium organistowskiego, chórzystów, a także lokalnej społeczności i zyskując sobie powszechną sympatię, szacunek i autorytet. W czasie jego kadencji Chór Prymasowski śpiewał podczas najważniejszych wydarzeń i uroczystości w archidiecezji gnieźnieńskiej jak choćby pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Gniezna.

Msza św. w intencji zmarłego śp. ks. kan. Ryszarda Figla odbyła się w środę 24 listopada o godz. 16.00 w katedrze gnieźnieńskiej. Msza św. pogrzebowa sprawowana była w czwartek 25 listopada o godz. 13.00 w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława we Wrześni pod przewodnictwem Abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Następnie o godz. 15.00 nastąpiło złożenie do grobu na cmentarzu komunalnym we Wrześni.

Liturgiczne wspomnienie św. Cecylii jest okazją do zwrócenia uwagi na piękno i wartość muzyki sakralnej w naszym życiu. Człowiek obcujący z pięknem zyskuje nową jakość przeżywania ziemskiej drogi. Piękno uszlachetnia, uwrażliwia, podnosi ducha, porusza serce, wzbudza radość. To wielka łaska i wielka odpowiedzialność, tak tworzyć i wykonywać muzykę, by ułatwiać innym odnajdywanie Boga i właściwą drogę prowadzącą do Niego.

"Szanowni Muzycy Kościelni
Kapłani, Organiści, Dyrygenci, Chórzyści, Psałterzyści, Kantorzy, Scholiści,
Wszyscy zaangażowani w troskę o piękno muzyki kościelnej

Liturgiczne wspomnienie św. Cecylii każdego roku jest okazją do zwrócenia uwagi na piękno i wartość muzyki sakralnej w naszym życiu. Człowiek obcujący z pięknem zyskuje nową jakość przeżywania ziemskiej drogi. Piękno uszlachetnia, uwrażliwia, podnosi ducha, porusza serce, wzbudza radość.

Natchniony autor Psalmu 96., rozpoczynającego się od słów: „Śpiewajcie Panu pieśń nową” zauważa, że „Przed Nim kroczą majestat i piękno, potęga i jasność w Jego przybytku”. Tam, gdzie jest Bóg, tam pojawia się majestat i piękno, a tam, gdzie człowiek otwiera się na prawdziwe piękno, z większą łatwością odnajduje Boga.

To wielka łaska i wielka odpowiedzialność, tak tworzyć i wykonywać muzykę, by ułatwiać innym odnajdywanie Boga i właściwą drogę prowadzącą do Niego.

W tym roku wielu z nas inaczej przeżywa liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, gdyż w przededniu jej święta, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata odszedł do Pana Ksiądz Kanonik Ryszard Figiel, który przez 38 lat był dyrektorem Chóru Prymasowskiego oraz Szkoły Organistowskiej, wskrzeszając ją po wojnie w 1970 r., jak również wykładowcą muzyki kościelnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Wychowywał i starał się przekazać iskrę piękna muzyki kościelnej wielu pokoleniom.

Niech Dobry Bóg Ojciec okaże śp. Ks. Ryszardowi swoje nieskończone Miłosierdzie, by oczyszczony z wszelkich grzechów i słabości mógł śpiewać na wieki Sanctus, Sanctus, Sanctus Deus Sabaoth! Niech Aniołowie zawiodą Go do raju i wprowadzą do krainy życia wiecznego.

Z okazji święta muzyki kościelnej życzmy sobie wzajemnie wrażliwości serca i umysłu na piękno muzyki oraz czerpania z niej obfitości dóbr duchowych.

Z wyrazami uznania i szacunku oraz braterskim pozdrowieniem"

Ks. Dariusz Sobczak
Przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Śpiewu, Muzyki Kościelnej i Służby Liturgicznej

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie