Niecodzienny trening w Markach. Kolejny przystanek kampanii Hooop Sport

Materiał informacyjny PKN Orlen
Marki to kolejny przystanek na trasie kampanii Hooop Sport, promującej uprawianie lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży. W zajęciach sportowych prowadzonych przez dwóch polskich olimpijczyków - Sebastiana Chmarę i Pawła Januszewskiego, wzięło udział kilkuset uczniów z pobliskich szkół.

Celem tego wyjątkowego projektu jest promowanie aktywności ruchowej przy wykorzystaniu dyscyplin lekkoatletycznych - zarówno treningów, jak i historycznych materiałów wideo czy nawet spotkań z polskimi olimpijczykami.

W wydarzeniu wzięło udział 250 uczniów z czterech różnych szkół podstawowych w gminie Marki. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać gwiazdy polskiego sportu: Sebastiana Chmarę i Pawła Januszewskiego. Pierwszy jest halowym mistrzem świata w siedmioboju (1998) i mistrzem Europy (1998) w tej konkurencji oraz olimpijczykiem z Atlanty (1996). Drugi 21-krotnym mistrzem Polski w biegu przez płotki, mistrzem Europy z Budapesztu (1998) oraz olimpijczykiem z Atlanty (1996) i Sydney (2000).

Trening i historia z legendami sportu

W pierwszej części wydarzenia dzieci wzięły udział w prezentacji, podczas której mogły obejrzeć archiwalne filmy z najważniejszymi momentami w historii lekkoatletyki oraz konkursach wiedzy. Uczniowie wykazywali się nie tylko wiedzą sportową, ale przede wszystkim mieli mnóstwo pytań do swoich wyjątkowych gości.

- Akcja Orlen Hooop Sport to oryginalna formuła, która łączy edukację ze sportem. Całe zajęcia trwają trzy godziny. Zaczyny od przypomnienia historii olimpizmu i bieżących sukcesów polskich olimpijczyków, a potem przechodzimy już do zajęć stricte sportowych - mówił Sebastian Chmara.

Pomysł chwalił także jego kolega.

-To co wyróżnia nasz projekt to fakt, że pokazujemy historię polskiej lekkoatletyki. Dzieci są zaskoczone, że polscy sportowcy osiągali takie sukcesy - oceniał Paweł Januszewski.

Niecodzienny trening w Markach. Kolejny przystanek kampanii Hooop Sport

Część sportową rozpoczęło zapalenie znicza olimpijskiego, tą samą pochodnią, którą zapalany był znicz podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku.

W drugiej części wydarzenia dzieci miały okazję uczyć się od najlepszych. Sebastian Chmara prowadził warsztaty skoku wzwyż, natomiast Paweł Januszewski zajęcia płotkarskie. Poza tym uczestnicy wzięli udział w biegach sytuacyjnych, zabawach na refleksomierzu oraz próbowali swoich sił ze ścianką do rzutów.

Niecodzienny trening w Markach. Kolejny przystanek kampanii Hooop Sport

W ostatniej części sportowcy podzielili dzieci na reprezentacje szkół, które następnie wzięły udział w sztafecie. Ta część budziła najwięcej emocji wśród kibiców, a dodatkową atrakcją był komentarz Sebastiana Chmary, który wzorem najlepszych dziennikarzy sportowych relacjonował zmagania młodych biegaczy. Dzieci mogły się poczuć, jak na międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych.

Niecodzienny trening w Markach. Kolejny przystanek kampanii Hooop Sport

- Lekkoatletyka to sport pierwszego wyboru: skoki, rzuty, biegi. To coś, co dziecko robi niemalże od urodzenia. Jak zaczyna chodzić to przyśpiesza, rzuca zabawkami czy podskakuje – tłumaczył Chmara.

- W tym wieku to jest dla dzieci naturalne, że ścigają i lubią rywalizację. Właściwie tylko potrzebują do tego pretekstu i my tę potrzebę ułożyliśmy w taką lekkoatletyczną pigułkę – dodał Januszewski

Na koniec każdy uczestnik odebrał pamiątkowy medal, natomiast trzy najlepsze sztafety otrzymały statuetki oraz nagrody rzeczowe.

Niecodzienny trening w Markach. Kolejny przystanek kampanii Hooop Sport

Program jedyny w swoim rodzaju

Hooop Spoort to projekt edukacyjno-sportowy, którego uczestnikami są dzieci ze szkół podstawowych klas IV-VI. Głównym celem projektu jest promocja aktywności ruchowej przy wykorzystaniu form lekkoatletycznych. Zajęcia odbywają się w halach sportowych lub na innych obiektach sportowych.

- Odwiedzamy małe miejscowości, ponieważ tamten sport i możliwości z wielkich miast tak nie docierają. Taki pomysł i taka formuła tej akcji – tłumaczył Sebastian Chmara.

Podczas wydarzenia dzieci spotykają się z gwiazdami lekkiej atletyki, które podczas warsztatów przedstawiają najważniejsze osiągnięcia największych polskich lekkoatletów, jak i własne. W przeszłości były to takie gwiazdy jak m.in. Kamila Lićwinko, Artur Partyka, Marek Plawgo czy Marcin Nowak.

- Pamiętamy, jak sami byliśmy w tym wieku i to nasi idole zachęcali nas do uprawiania sportu. Liczymy na to, że nam też to się uda – mówił Paweł Januszewski.

Niecodzienny trening w Markach. Kolejny przystanek kampanii Hooop Sport

Sponsorem głównym wydarzenia jest PKN Orlen, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niecodzienny trening w Markach. Kolejny przystanek kampanii Hooop Sport - Portal i.pl

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie