Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowa lekcja z przewodnikiem psa w gnieźnieńskiej Szkole Technicznej Mundurowej

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Nietypowa lekcja z przewodnikiem psa w gnieźnieńskiej Szkole Technicznej Mundurowej
Nietypowa lekcja z przewodnikiem psa w gnieźnieńskiej Szkole Technicznej Mundurowej mn
W Szkole Technicznej Mundurowej w Gnieźnie odbyły się zajęcia edukacyjne. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w rolę prowadzącego wcielił się przewodnik psa specjalnego ze swoim czworonogiem Nagarem.

Gnieźnieńska Szkoła Techniczna Mundurowa trzeci rok kształci uczniów w 4-letnim technikum logistycznym, oferując naukę poszerzoną o innowację pedagogiczną o nazwie „klasa mundurowa o profilach: strażackim, wojskowym i Służby Więziennej. Młodzież ma możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji branżowych, potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami, przydatnych do pracy w służbach. Zajęcia dodatkowe odbywają się na strzelnicach oraz w centrach i ośrodkach szkoleniowych Wojska Polskiego, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej. Gębarzewskie więzienie, na podstawie porozumienia z placówką, współdziała w kształtowaniu patriotycznych i obywatelskich postaw uczniów Szkoły Technicznej Mundurowej o profilu Służby Więziennej.

Dzięki spotkaniom młodzieży z funkcjonariuszami utrwala się pozytywny wizerunek Służby Więziennej, co sprzyja zainteresowaniu uczniów służbą. Wizyta w murach szkoły była doskonałą okazją do przedstawienia aktualnej oferty zatrudnienia i przybliżenia młodym ludziom warunków rekrutacji. Zajęcia w klasie o profilu penitencjarnym cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży, która deklarują chęć związania się ze Służbą Więzienną po ukończeniu szkoły.

Co robi pies w zakładzie karnym?
Czym zajmuje się przewodnik psa i do jakich celów jest wykorzystywany pies specjalny w więzieniu? Na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedź uczniowie, dla których lekcja z udziałem czworonoga okazała się dużą niespodzianką. Zadaniem psów w Służbie Więziennej jest przede wszystkim prewencja, czyli kontrola osób, przesyłek z zewnątrz, a także kontrola cel, pomieszczeń oraz terenu jednostki. O tym, że nie każdy pies nadaje się do służby i jak duże znaczenie mają jego naturalne predyspozycje oraz dobry stan zdrowia opowiadał uczniom sierż. Mateusz Greser. Każdy pies, zanim rozpocznie pracę za kratami, odbywa wspólnie ze swoim przewodnikiem szkolenie w Zakładzie Karnym w Czarnem. Podczas kursu psy są szkolone m.in. z zakresu wyszukiwania narkotyków i substancji psychotropowych w pomieszczeniach, pojazdach, paczkach oraz nieprzyjmowania pokarmów znalezionych i podawanych przez osoby obce. Jest to przede wszystkim doskonały czas na integrację ze swoim opiekunem. W trakcie lekcji młodzież miała niepowtarzalną okazję przekonać się, jak w praktyce radzi sobie Nagar i jak szybko potrafi wykryć niedozwoloną substancję ukrytą np. w radioodbiorniku.

Owocna współpraca
Dzięki zawartemu porozumieniu i zaangażowaniu mjr Karoliny Mantey-Sekulskiej kierownik działu penitencjarnego, uczniowie Szkoły Technicznej Mundurowej mają możliwość poznania specyfiki pracy w Służbie Więziennej, do której chcą wstąpić po ukończeniu szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czerniejewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto