Nasza Loteria

Niezwykła kamienica w Gnieźnie trafiła na sprzedaż. Budowali ją masoni! [FOTO, FILM]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Ewa Modrzejewska/Hanna Komorowska
Unikat, perełka, świetna inwestycja. Kamienica przy ul. Warszawskiej 26a w Gnieźnie została wystawiona na sprzedaż. Odkrywamy jej zakamarki.

Spis treści

Wyjątkowa kamienica w Gnieźnie na sprzedaż. Budowali ją wolnomularze!

Cztery wysokie piętra, metalowe ażurowe schody, szklany sufit, liczne zdobienia. Kamienica, która znajduje się przy ul. Warszawskiej w Gnieźnie kryje wiele wspomnień, tajemnic a wiele lat temu zbudowali ją… wolnomularze, o czym świadczą masońskie insygnia wyrzeźbione na fasadzie. Jest to cyrkiel (oznaczający mądrość, rozum i wiedzę), węgielnica (symbol równowagi i szczerości) i łopata. Na kamienicy odnajdziemy także czarno-białą szachownicę, nawiązującą do posadzki świątyni Salomona.

od 16 lat

Wolnomularstwo, nazywane też masonerią, obrosło szeregiem legend i teorii spiskowych. Można je określić jako powstały w XVIII wieku tajny ruch społeczny, o strukturze hierarchicznej i wielu stopniach wtajemniczenia. Wolnomularze za swój główny cel uważali stworzenie świata bez wojen i przemocy. Ponadto stawiali na doskonalenie duchowe człowieka i społeczeństw oraz doprowadzenie do braterstwa wszystkich narodów i religii poprzez stworzenie religii powszechnej. Miała być bez dogmatów, z bogiem jako budowniczym wszechświata.

Masońska perełka w Gnieźnie

Kamienica obecnie jest w posiadaniu prywatnych właścicieli, a właściwie właścicielek.

- Po swojej mamie odziedziczyła ją moja żona z domu Malinger. Przeszła z racji prawa na córk

i – mówi Andrzej Bronisławski. Przed jego teściową budynek był w rękach jeszcze jednego, nieznanego z nazwiska właściciela. Nie wiadomo także kto ją dokładnie zbudował. Nie zachowały się żadne kapsuły czasu ani podpisy budowniczych, ale jedno jest pewne: budowla z 1860 roku z klinkierowej cegły jest solidna. Kilka lat temu, na kamienicy obok, całkiem podobnej do masońskiej perełki miasto założyło pamiątkową tablicę o szlaku wolnomularskim. Jak podaje jednak współwłaściciel budynku tylko numer 26 a ma być masońską budowlą.

Po wejściu przez drewniane drzwi korytarz prowadzi nas do klatki schodowej. Schody prowadzące na niskie piętro są kamienne, a towarzyszą im wspaniałe rzeźbione poręcze. Prowadzą tdo pierwszego mieszkania, które obecnie nie jest zamieszkane, ale oryginalne zajmowało cały parter – aż 140 metrów! Schody prowadzące do wyższych pięter są rarytasem. Wykonane z ażurowego metalu, z drewnianymi stopniami. Wchodząc po nich ma się wrażenie wchodzenia w kierunku światła w niezwykłej bajce – nad klatką schodową bowiem nie ma sufitu. Niegdyś szklany, a teraz wykonany z pleksi sufit i wpadające przezeń światło słoneczne daje fantastyczną grę świateł pomiędzy ażurowymi schodami i rzeźbionymi poręczami.

Wyjątkowe schody, wyjątkowe historie

Schody jak z bajki nie są jedynymi w tym budynku. Na lewo od wejścia, w wąskim korytarzu znajdują się mieszkania, kwatery… dla służby! W minionym stuleciu w tego typu kamienicach mieszkali bogaci mieszkanie, którzy żyjąc na całym piętrze potrzebowali obsługi. Głównymi schodami mogli chodzić tylko mieszkańcy bogatych mieszkań. Klatka dla służących jest stroma i wąska. Znajdują się tam nieduże mieszkania, ale i pokoiki dla niegdysiejszych sprzątaczek i praczek, które teraz służą za pomieszczenia do przechowywania. Na najwyższym piętrze, przy klatce schodowej dla służby znajduje się zlewozmywak rodem ze „Zbrodni i Kary”. Pomieszczenie obok niegdyś służyć musiało jako pralnia. To tam praczki opierały ubrania swoich pracodawców. Jak podaje A. Bronisławski, niegdyś była tu też winda, z której korzystała służba przy pracach higienicznych. Niestety, została ona zdemontowana. W jednym z mieszkań na wysokim parterze znajduje się oryginalna toaleta - z 1900 roku. Żeby spłukać wodę, trzeba ciągnąć szunurek.

Cała kamienica nie licząc byłych kwater dla służby ma siedemnaście dużych mieszkań. Każde z nich ma od 3,50 do nawet 4,20 cm wysokości! Budynek jest w dobrym stanie, wymaga jedynie modernizacji i podziału niektórych mieszkań, wedle zapotrzebowania. Łącznie ma 1250 metrów kwadratowych, a powierzchnia działki wynosi 530 metrów.

Link do oferty sprzedaży

Niezwykła kamienica w Gnieźnie trafiła na sprzedaż. Budowali ją masoni!

Niezwykła kamienica w Gnieźnie trafiła na sprzedaż. Budowali...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto