Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła pasja gnieźnianina! Hoduje w mieszkaniu ponad 20 węży! Wśród nich… wąż boa i pyton! [FOTO]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Na kolejnych slajdach zobacz jego "pupilki" ---------->
Na kolejnych slajdach zobacz jego "pupilki" ---------->nadesłane
Choć ma dopiero 22 lat, jest pełną pasji chodzącą encyklopedią wiedzy o gadach. W swojej kolekcji ma dwumetrowego węża boa. Nazywa go zwierzątkiem!

Spis treści

Niezwykła pasja gnieźnianina! Ponad 20 węży w mieszkaniu. To jego pupile

Filip Nowak, to na oko niepozorny młody mężczyzna z Gniezna. NA co dzień pracuje w sklepie zoologicznym i na pierwszy rzut oka nikt nie podejrzewałby jakie „pupile” ma w mieszkaniu, w bloku!

- Od zawsze miałem jakieś niespotykane zwierzęta, np. żółwie, kraby. Węże hoduje prawie od siedmiu lat. Faktycznie, kiedyś takie hobby było niespotykane, ale powoli robi się to normą. W Gnieźnie coraz więcej jest miłośników gadów

– relacjonuje Filip. Gdy kupił swojego pierwszego węża był jeszcze niepełnoletni. Co na to jego rodzice? Jak mówi byli ciekawi, choć przyznaje, że mama miała problem z tym, czym karmi się węże, ale finalnie, to ona dołożyła pieniędzy na zakup pierwszego gada.

Czym się karmi pytona?

Wbrew pozorom karmienie węży to nie wrzucanie żywych słodkich małych myszek, szczurków i kotków do terrariów. Jak podaje młody hodowca, obecnie odpowiedzialni pasjonaci żywią swoje wężowe pupile mrożonkami.

- Istnieją specjalne hodowle myszy czy królików, które dostarczają tzw. mrożonki, czyli np. myszy uśmiercone w sposób humanitarny. Jestem wielkim przeciwnikiem podawania żywego pokarmu wężom. Słyszałem o przypadkach, w których gady nie chciałby jeść takiego pokarmu. Wówczas mogą zostać pokąsane i zakończyć żywot –

dodaje z pełną odpowiedzialnością gnieźnieński hodowca. Na co dzień w specjalnych terrariach i plastikowych pojemnikach w jego mieszkaniu znajduje się ponad 20 osobników! Wśród nich boa piaskowy, pyton krwisty, węże zbożowe, wąż byczy, pyton królewski czy boa tęczowy.

Czy te zwierzęta są niebezpieczne? Czy sąsiedzi mieszkającego w bloku pasjonata mają czego się bać? Absolutnie nie!

- Pytony i inne większe węże nawet jak miałyby uciec z pojemników, to są bardzo głośne, pełzając zwalają wszystko na swojej drodze. Nie ma obaw

– mówi z uśmiechem gnieźnianin, przyznając jednak, że kiedyś z pojemnika uciekł mu wąż zbożowy – całkowicie niegroźny dla człowieka. Kilkunastocentymetrowy młody gad został przez niego znaleziony po dwóch dniach – w kieszeni spodni! Jego największy wąż to ponad pięciokilogramowy boa cesarski.

Czy te węże gryzą?

Wężom z hodowli „Royal Creatures” zdarzało się występować w teledyskach i sesjach. Na pytanie czy boa lub pyton może ugryźć, Filip odpowiada: jasne, że może, ale to niegroźne. Jako przykład podaje ugryzienie modelki podczas sesji. Kobieta miała nawet nie zauważyć śladów ukłucia, a po chwili przyznała, że boli to mniej, niż ukłucie igłą. Jad poszczególnych węży może być groźny dla osób na niego uczulonych. Tak jest np. w przypadku ugryzienia przez żmiję zygzakowatą. Najczęściej, jak podaje gnieźnieński hodowca, kończy się na opuchliźnie, rzadziej na antybiotykoterapii.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Filip Nowak (@royal_creatures)

Węże są specyficzne. Nie okazują uczuć. Nie da się ich głaskać jak psa, czy kota. - Nie mają części mózgu odpowiedzialnej za uczucia. One uczą się akceptować właściciela, a jeśli im się coś nie podoba, to syczą – relacjonuje F. Nowak. Wtedy najprościej jest się wycofać.

Mężczyzna już drugi sezon rozmnaża niektóre swoje pupilki. Jak sam podkreśla, robi to odpowiedzialnie, bo dla samic każdy rozród jest obciążeniem organizmu. W zeszłym roku udało mu się uzyskać 18 pytonów królewskich.W tym roku też czeka na jaja, które mają pojawić się lada dzień.

Zobacz też:

Niezwykła pasja gnieźnianina! Hoduje w mieszkaniu ponad 20 węży! Wśród nich… wąż boa i pyton! [FOTO]

Na kolejnych slajdach zobacz jego "pupilki" ---------->

Niezwykła pasja gnieźnianina! Hoduje w mieszkaniu ponad 20 w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto