Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2016 Gniezno: Interesująca oferta bliższego poznania historii Polski i naszego miasta

Magdalena Smolarek
Mnóstwo wyjątkowych atrakcji, rozmowy z ciekawymi ludźmi, kontakt z kulturą dla młodszych i starszych zwiedzających, bliższe poznanie historii. To wszystko i o wiele więcej sobotę w nocy działo się w Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Noc Muzeów 2016 Gniezno

– W Gnieźnie warto organizować takie imprezy, bo muzeum w tę szczególną noc prezentuje wszystko, co ma w swoich zbiorach najlepszego. Jest tak wiele pomysłów do zrealizowania i w tę noc nam się to udaje – przekonuje Aleksandra Dudczak, specjalistka ds. promocji i informacji MPPP w Gnieźnie.

Mimo że taka noc odbywa się co roku, to jednak za każdym razem muzeum stara się wyjść do gnieźnian z jakąś ciekawą inicjatywą, z czymś „jedynym”, jak czytamy na stronie internetowej muzeum. W tym roku szczególnie dwa wydarzenia były wyjątkowe. Pierwsze z nich to „Koronacja po raz pierwszy, po raz drugi – sprzedane!”, czyli malowanie części wielkiego obrazu przez artystów i amatorów w każdym wieku. Wydarzenie to połączone jest z akcją charytatywną, współorganizowaną przez muzeum i Stowarzyszenie Żyrafa, mającą na celu zebranie funduszy na dalsze leczenie Marty Dobskiej. Drugim z takich interesujących wydarzeń były konfrontacje muzealne „Historyk kontra historyk sztuki. Archeolog kontra historyk”, podczas których odbiorcy mogli zobaczyć jak ścierają się te odmienne podejścia do zabytków, dzieł sztuki.

– Największym zainteresowaniem podczas zwiedzania cieszą się przeróżne rodzaje przedmiotów prezentowane na wystawie, a w szczególności rekonstrukcja drewnianego wału z początku XI wieku – zauważa dr Michał Bogacki, dyrektor MPPP w Gnieźnie, podczas specjalnego oprowadzania po wystawie stałej „Początki państwa polskiego”.
Jednak eksponatem szczególnie ważnym w muzeum w ostatnich dniach jest, jak zwraca uwagę M. Bogacki, średniowieczny Kodeks Matyldy wręczony przez księżną Mieszkowi II, uświetniający wystawę „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna”.

W organizację Nocy Muzeów, oprócz pracowników muzeum, włączeni zostali także wolontariusze, m.in. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie. Była to dla nich możliwość uczestniczenia w czymś nowym, niecodziennym, a także, jak podkreśla Martyna – jedna z wolontariuszek, „jest to sposób na dowiedzenie się nowych faktów historycznych, jak i szansa na przekazanie informacji innym, danie komuś czegoś od siebie”.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w MPPP cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, W ciągu pierwszych dwóch godzin od otwarcia muzeum odwiedziło je około 600 osób w różnym wieku. Wśród ich wypowiedzi można było usłyszeć, że „cieszą się, że mogą swobodnie pochodzić po muzeum, „posłuchać ciekawych historii”, , „nauczyć się czegoś poprzez zabawę”, "namalować prawdziwy obraz".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto