Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2022. Gnieźnieńskie muzea wzięły udział w ogólnopolskiej akcji

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Trwa Noc Muzeów 2022. Po dwuletniej przerwie powraca ogólnopolska inicjatywa darmowych wejściówek do placówek historyczno-kulturalnych. Odwiedziliśmy muzea z Gniezna, które dołączyły do tegorocznej edycji.

Noc Muzeów 2022. Gnieźnieńskie muzea wzięły udział w ogólnopolskiej akcji
W ramach Nocy Muzeów w placówki w całej Polsce otwierają swe drzwi dla zwiedzających, nie pobierając opłat za bilety. Wiele z nich przygotowuje specjalne atrakcje, by zachęcić mieszkańców swoich miejscowości do odwiedzin i poznania bliżej danego okresu historycznego lub konkretnego segmentu kultury. Do tegorocznej akcji zaangażowały się także muzea i instytucje kulturalne z Gniezna, w tym niektóre po raz pierwszy od początku akcji.

Noc Muzeów 2022. Gnieźnieńskie muzea wzięły udział w ogólnop...

Wśród nowych miejsc mieszkańcy Pierwszej Stolicy mogli odwiedzić powstałe niedawno Muzeum Ziemniaka. W lokalu przy ul. Tumskiej zorganizowano dwa warsztaty, których uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią popularnego warzywa, poznać jego znaczenie na przestrzeni wieków i ważność dla polskiej kultury i gospodarki. Chętne osoby brały też udział w pracach manualnych związanych z przyrządzaniem wielkopolskiej pyry. Inną placówką, która po raz pierwszy wzięła udział w Nocy Muzeów, było Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej na wzgórzu katedralnym. Oprócz zwyczajowej wystawy z zabytkami sakralnymi w jednej z sal gościnnie znalazła się wystawa instrumentów z Muzeum Polskich Organów Elektronicznych. Do akcji przyłączyły się również Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna z wystawą w filii nr 2, Dom Powstańca Wielkopolskiego oraz stowarzyszenie Fantasmagoria z wieczorem gier planszowych.

Do akcji tradycyjnie przyłączyło się Muzeum Początków Państwa Polskiego. W ramach darmowego zwiedzania udostępniona została stała wystawa z zabytkami i replikami przedmiotów z wczesnego średniowiecza, po której zwiedzających oprowadzał Michał Bogacki, dyrektor muzeum. Rzadko dostępną atrakcją, która zaciekawiła wielu uczestników kulturalnej wycieczki, był muzealny magazyn z przedmiotami z różnych epok. Historia wielu z nich została opowiedziana przez Jarosława Mikołajczyka, który nawiązał do trwającej akcji „Nie kitraj zabytków!”, która ma na celu uchronić prywatne, niechciane pamiątki przed zniszczeniem lub zapomnieniem, by w przyszłości mogły cieszyć zwiedzających lub pomóc przy powstawaniu prac naukowych.

Podczas Nocy Muzeów nie zabrakło także miejsc dla pasjonatów szeroko pojętej techniki. Dla nich obowiązkowym punktem wycieczki okazało się Muzeum Techniki przy ul. Wrzesińskiej, które w swoich zbiorach posiada między innymi dawne telefony, gramofony, aparaty, mikroskopy, ale przede wszystkim zabytki motoryzacji w postaci kultowych jednośladów z okresu PRL-u. Z kolei przy ul. Składowej po raz kolejny do akcji przyłączyli się miłośnicy gnieźnieńskiej kolei, którzy udostępnili do zwiedzania teren parowozowni, przygotowując oprócz stałej wystawy również wycieczki z przewodnikiem opowiadającym o losach kompleksu.

Na trasie pomiędzy muzeami kursował kultowy autobus Autosan, zapewniając darmowe przejażdżkę w ramach specjalnej linii muzealnej. W czasie akcji przy każdym z muzem znajdowali się także wolontariusze gnieźnieńskiego oddziału „Caritas”, którzy prowadzili zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto