Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2023. W Gnieźnie zagości ogrom atrakcji

red.
Wideo
od 16 lat
Ogólnopolska akcja powraca do Pierwszej Stolicy. Do kolejnej Nocy Muzeów przystąpiło aż trzynaście gnieźnieńskich instytucji.

W ramach Nocy Muzeów placówki w całej Polsce otwierają swe drzwi dla zwiedzających, nie pobierając opłat za bilety. Wiele z nich przygotowuje specjalne atrakcje, by zachęcić mieszkańców swoich miejscowości do odwiedzin i poznania bliżej danego okresu historycznego lub konkretnego segmentu kultury. Do tegorocznej akcji zaangażowały się aż trzynaście instytucji z Gniezna, które udostępnią swoje zbiory za zwiedzających lub przygotują autorskie inicjatywy.

Noc Muzeów 2023. Te placówki wezmą udział w ogólnopolskiej akcji

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, 15.00-23.00
ul. Kostrzewskiego 1

Zwiedzanie wystaw z przewodnikami
Muzeum – znane przede wszystkim z popularyzacji historii i kultury wczesnego średniowiecza w Polsce – zaprasza do zwiedzania wystaw w towarzystwie muzealnych przewodników. W tym roku program wystaw stałych wzbogacają dwie ekspozycje czasowe „Piast surwiwal. Człowiek i las 1000 lat temu” oraz „Wielolecie Muzeum”. Muzealnicy zaproszą również do swoich magazynów z zabytkami by opowiedzieć o tym, w jaki sposób na co dzień się nimi opiekują.

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, 19.00-23.00
ul. Kolegiaty 2

Muzeum zaprasza do samodzielnego zwiedzania swoich wystaw, na których można zobaczyć najcenniejsze i unikatowe zabytki sakralnej sztuki: paramenty, rzeźby sakralne, portrety trumienne, numizmaty oraz pamiątki po ostatnich prymasach Polski. Przewodnicy natomiast będą oprowadzać tylko po Katedrze Gnieźnieńskiej, a konkretnie po trzech wybranych kaplicach. Zwiedzanie będzie odbywać się w trybie ciągłym po zebraniu grupy chętnych.

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, 18.00-22.00
ul. Wrzesińska 49/b/4

Prezentowane w tym Muzeum eksponaty odnawiane są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywrócenie 100% sprawności. W programie Nocy Muzeów zaplanowano: zwiedzanie z przewodnikiem (od 19.00), konkurs fotograficzny, odpalanie motocykli (19.00, 19.30, 20.00, 20.30) oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek (20.00).

Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, 19.00-20.00
gościnnie: ul. Kolegiaty 2 (sala konferencyjna Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)

To jest Muzeum, które nie ma jeszcze siedziby, ale dysponujące największym na świecie zbiorem organów elektronicznych polskiej produkcji. Zaprasza na gościnny koncert muzyki elektronicznej z udziałem najbardziej znanych gnieźnieńskich muzyków.

Parowozownia Gniezno, 15.00-22.00
ul. Składowa 1

Prowadzona przez pasjonatów jedna z największych parowozowni nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Podczas Nocy Muzeów będzie możliwość zwiedzania XIX-wiecznego obiektu wraz z przewodnikiem, który będzie oprowadzał, co 2 godziny od rozpoczęcia wydarzenia (15.00, 17.00, 19.00, 21.00). Dodatkowo będzie udostępniona hala wachlarzowa, w której będzie można zobaczyć wystawę pamiątek kolejowych wraz z taborem.

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Dom Powstańca Wielkopolskiego, 15.00-23.00
Stary Ratusz, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od dziedzińca)

W otoczeniu Starego Ratusza i jego wnętrzach zaplanowano dużo atrakcji, a ich motywem przewodnim będzie hasło „historia na wyciągnięcie ręki”. To między innymi Edukacyjny Piknik Militarny organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej Dragoner z Gniezna. W Domu Powstańca odbywać się będzie dwukrotny pokaz filmu dokumentalnego „Miasto Młodych Buntowników” o strajku szkolnym dzieci wrzesińskich w 1901 r. (18.00, 20.00). Dla najmłodszych przygotowano warsztat „Co czytały i w co się bawiły dzieci wrzesińskie” (od 16.00).

Centrum Kultury „Scena to dziwna”, 17.00-20.00
ul. Roosevelta 42

Centrum Kultury zaprasza na warsztaty kreatywne oraz wystawę przedmiotów i czasopism, które pozwalały domowym krawcowym na tworzenie i uzupełnianie swojej i rodzinnej garderoby. W trakcie wydarzenia będzie działać Dziergające Pogotowie, a na odwiedzających będzie czekała także ekspozycja wydawnictw z wykrojami oraz poradnikami dla szyjących w domowym zaciszu.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, 15.00-17.00
Galeria BPMG, ul. Staszica 12 a

Specjalnie na Noc Muzeów Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza na zwiedzanie wystawy "Numizmatyka w kieszeni" z przewodnikami. Warto wybrać się na tę atrakcję, ponieważ będzie to okazja spotkania się z prawdziwymi pasjonatami monet, banknotów i innych znaków pieniężnych.

Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski, 9.00-17.00
ul. Chrobrego 40/41

Specjalnie na Gnieźnieńską Noc Muzeów w punkcie Informacji Turystycznej będzie można zobaczyć wystawę „Mieszczańskie kamienice XIX wieku w Gnieźnie w projektach architektów" ze zbiorów gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu. Będzie to okazja do bardziej uważnego przyjrzenia się rysunkom wybranych 15 kamienic znanych z gnieźnieńskich ulic.

Muzeum Ziemniaka, czyli pyra w Gnieźnie, 10.00-18.00
ul. Tumska 2

Ta jedna z najmłodszych atrakcji turystycznych na mapie Gniezna również przyłącza się do organizacji Nocy Muzeów i zaprasza do zwiedzania. Na chętnych czeka też niespodzianka – warsztaty pod tajemniczym tytułem "Kryminalna historia pyry – nie tylko w Gnieźnie", które odbędą się między godziną 16.00 a 17.30 (przewidywany czas warsztatu to około 1,5 godziny).

Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka, 15.00-23.00
ul. Wrzesińska 25

Gnieźnieńska Noc Muzeum zawita po raz pierwszy również na Stadion Miejski. Po obiekcie oprowadzać będą przewodnicy o 16.30 oraz o 19.00. Specjalną atrakcją będzie wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie w ramach Interaktywnego Muzeum Gniezna, która przedstawi historię gnieźnieńskiego hokeja na trawie oraz wystawa poświęcona historii sportu, w obiektywie Janusza Chlasty przygotowana przez Miasto Gniezno..

Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”, 15.00-20.00
ul. Poznańska 15

Jeśli ktoś nie wiedział, że przy ul. Poznańskiej 15 znajduje się Muzeum, to koniecznie musi skorzystać z tej propozycji. Tutaj można poznać dzieje gnieźnieńskiego zakładu psychiatrycznego w porządku chronologicznym od momentu jego powstania do końca XX w. Po tej niewielkiej wystawie oprowadzi przewodnik o 18.00. A między 15.00 a 17.00 będą się tu odbywać warsztaty robienia mydła.

Antyki Gniezno, 18.00, 19.00
ul. Świętego Wawrzyńca 42

Nowość w programie tegorocznej Gnieźnieńskiej Nocy Muzeów to zwiedzanie antykwariatu. Można w nim znaleźć zaskakująco dużo obiektów, których nie powstydziłoby się żadne muzeum. Koniecznie zarezerwujcie czas i szykujcie się na spotkanie z właścicielem. Planowane są dwa oprowadzania dla grup nie większych niż 10 osób o godzinie 18.00 i 19.00.

Za: Urząd Miejski w Gnieźnie [gniezno.eu]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto