Noc Muzeów 2023. W Gnieźnie zagości ogrom atrakcji

red.
Ogólnopolska akcja powraca do Pierwszej Stolicy. Do kolejnej Nocy Muzeów przystąpiło aż trzynaście gnieźnieńskich instytucji.

W ramach Nocy Muzeów placówki w całej Polsce otwierają swe drzwi dla zwiedzających, nie pobierając opłat za bilety. Wiele z nich przygotowuje specjalne atrakcje, by zachęcić mieszkańców swoich miejscowości do odwiedzin i poznania bliżej danego okresu historycznego lub konkretnego segmentu kultury. Do tegorocznej akcji zaangażowały się aż trzynaście instytucji z Gniezna, które udostępnią swoje zbiory za zwiedzających lub przygotują autorskie inicjatywy.

Noc Muzeów 2023. Te placówki wezmą udział w ogólnopolskiej akcji

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, 15.00-23.00
ul. Kostrzewskiego 1

Zwiedzanie wystaw z przewodnikami
Muzeum – znane przede wszystkim z popularyzacji historii i kultury wczesnego średniowiecza w Polsce – zaprasza do zwiedzania wystaw w towarzystwie muzealnych przewodników. W tym roku program wystaw stałych wzbogacają dwie ekspozycje czasowe „Piast surwiwal. Człowiek i las 1000 lat temu” oraz „Wielolecie Muzeum”. Muzealnicy zaproszą również do swoich magazynów z zabytkami by opowiedzieć o tym, w jaki sposób na co dzień się nimi opiekują.

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, 19.00-23.00
ul. Kolegiaty 2

Muzeum zaprasza do samodzielnego zwiedzania swoich wystaw, na których można zobaczyć najcenniejsze i unikatowe zabytki sakralnej sztuki: paramenty, rzeźby sakralne, portrety trumienne, numizmaty oraz pamiątki po ostatnich prymasach Polski. Przewodnicy natomiast będą oprowadzać tylko po Katedrze Gnieźnieńskiej, a konkretnie po trzech wybranych kaplicach. Zwiedzanie będzie odbywać się w trybie ciągłym po zebraniu grupy chętnych.

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, 18.00-22.00
ul. Wrzesińska 49/b/4

Prezentowane w tym Muzeum eksponaty odnawiane są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywrócenie 100% sprawności. W programie Nocy Muzeów zaplanowano: zwiedzanie z przewodnikiem (od 19.00), konkurs fotograficzny, odpalanie motocykli (19.00, 19.30, 20.00, 20.30) oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek (20.00).

Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, 19.00-20.00
gościnnie: ul. Kolegiaty 2 (sala konferencyjna Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)

To jest Muzeum, które nie ma jeszcze siedziby, ale dysponujące największym na świecie zbiorem organów elektronicznych polskiej produkcji. Zaprasza na gościnny koncert muzyki elektronicznej z udziałem najbardziej znanych gnieźnieńskich muzyków.

Parowozownia Gniezno, 15.00-22.00
ul. Składowa 1

Prowadzona przez pasjonatów jedna z największych parowozowni nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Podczas Nocy Muzeów będzie możliwość zwiedzania XIX-wiecznego obiektu wraz z przewodnikiem, który będzie oprowadzał, co 2 godziny od rozpoczęcia wydarzenia (15.00, 17.00, 19.00, 21.00). Dodatkowo będzie udostępniona hala wachlarzowa, w której będzie można zobaczyć wystawę pamiątek kolejowych wraz z taborem.

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Dom Powstańca Wielkopolskiego, 15.00-23.00
Stary Ratusz, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od dziedzińca)

W otoczeniu Starego Ratusza i jego wnętrzach zaplanowano dużo atrakcji, a ich motywem przewodnim będzie hasło „historia na wyciągnięcie ręki”. To między innymi Edukacyjny Piknik Militarny organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej Dragoner z Gniezna. W Domu Powstańca odbywać się będzie dwukrotny pokaz filmu dokumentalnego „Miasto Młodych Buntowników” o strajku szkolnym dzieci wrzesińskich w 1901 r. (18.00, 20.00). Dla najmłodszych przygotowano warsztat „Co czytały i w co się bawiły dzieci wrzesińskie” (od 16.00).

Centrum Kultury „Scena to dziwna”, 17.00-20.00
ul. Roosevelta 42

Centrum Kultury zaprasza na warsztaty kreatywne oraz wystawę przedmiotów i czasopism, które pozwalały domowym krawcowym na tworzenie i uzupełnianie swojej i rodzinnej garderoby. W trakcie wydarzenia będzie działać Dziergające Pogotowie, a na odwiedzających będzie czekała także ekspozycja wydawnictw z wykrojami oraz poradnikami dla szyjących w domowym zaciszu.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, 15.00-17.00
Galeria BPMG, ul. Staszica 12 a

Specjalnie na Noc Muzeów Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza na zwiedzanie wystawy "Numizmatyka w kieszeni" z przewodnikami. Warto wybrać się na tę atrakcję, ponieważ będzie to okazja spotkania się z prawdziwymi pasjonatami monet, banknotów i innych znaków pieniężnych.

Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski, 9.00-17.00
ul. Chrobrego 40/41

Specjalnie na Gnieźnieńską Noc Muzeów w punkcie Informacji Turystycznej będzie można zobaczyć wystawę „Mieszczańskie kamienice XIX wieku w Gnieźnie w projektach architektów" ze zbiorów gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu. Będzie to okazja do bardziej uważnego przyjrzenia się rysunkom wybranych 15 kamienic znanych z gnieźnieńskich ulic.

Muzeum Ziemniaka, czyli pyra w Gnieźnie, 10.00-18.00
ul. Tumska 2

Ta jedna z najmłodszych atrakcji turystycznych na mapie Gniezna również przyłącza się do organizacji Nocy Muzeów i zaprasza do zwiedzania. Na chętnych czeka też niespodzianka – warsztaty pod tajemniczym tytułem "Kryminalna historia pyry – nie tylko w Gnieźnie", które odbędą się między godziną 16.00 a 17.30 (przewidywany czas warsztatu to około 1,5 godziny).

Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka, 15.00-23.00
ul. Wrzesińska 25

Gnieźnieńska Noc Muzeum zawita po raz pierwszy również na Stadion Miejski. Po obiekcie oprowadzać będą przewodnicy o 16.30 oraz o 19.00. Specjalną atrakcją będzie wystawa plenerowa przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie w ramach Interaktywnego Muzeum Gniezna, która przedstawi historię gnieźnieńskiego hokeja na trawie oraz wystawa poświęcona historii sportu, w obiektywie Janusza Chlasty przygotowana przez Miasto Gniezno..

Muzeum Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”, 15.00-20.00
ul. Poznańska 15

Jeśli ktoś nie wiedział, że przy ul. Poznańskiej 15 znajduje się Muzeum, to koniecznie musi skorzystać z tej propozycji. Tutaj można poznać dzieje gnieźnieńskiego zakładu psychiatrycznego w porządku chronologicznym od momentu jego powstania do końca XX w. Po tej niewielkiej wystawie oprowadzi przewodnik o 18.00. A między 15.00 a 17.00 będą się tu odbywać warsztaty robienia mydła.

Antyki Gniezno, 18.00, 19.00
ul. Świętego Wawrzyńca 42

Nowość w programie tegorocznej Gnieźnieńskiej Nocy Muzeów to zwiedzanie antykwariatu. Można w nim znaleźć zaskakująco dużo obiektów, których nie powstydziłoby się żadne muzeum. Koniecznie zarezerwujcie czas i szykujcie się na spotkanie z właścicielem. Planowane są dwa oprowadzania dla grup nie większych niż 10 osób o godzinie 18.00 i 19.00.

Za: Urząd Miejski w Gnieźnie [gniezno.eu]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie