Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocne zwiedzanie Gniezna [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Około 70 osób pojawiło się na trzecim nocnym zwiedzaniu Gniezna, zorganizowanym przez Gnieźnieńską Wyższą Szkołę Humanistyczno-Menedżerską "Milenium". Z grupy, która stawiła się w punkcie zbiórki na placu pod katedrą, nie wszyscy dotrwali do końca. W trakcie wycieczki jednak dołączali kolejni. Tematem przewodnim w tym roku było Gniezno industrialne.

- Chcieliśmy pokazać obiekty poprzemysłowe lub miejsca, gdzie rozwijał się przemysł w Gnieźnie w dwudziestoleciu międzywojennym, troszeczkę wcześniej i troszeczkę później - mówi Klaudiusz Święcicki, dziekan wydziału nauk o kulturze i turystyce "Milenium". - Nasze zwiedzanie ma formę zwiedzania fabularyzowanego, co kiedy zaczynaliśmy było jedną z bardziej nowatorskich w Polsce form.

W trakcie tej niecodziennej wycieczki można było się dowiedzieć, że w tym czasie w mieście na dużą skalę produkowano... broń i alkohole. Każdy chyba wie, gdzie mieściła się fabryka wódek i likierów Bolesława Kasprowicza. Nowością dla uczestników było, że jego sukces w tej dziedzinie znalazł naśladowców i trunki wytwarzano również na tyłach kamienicy przy ul. Warszawskiej.

Klaudiusz Święcicki oraz Rafał Jurke, przewodnik turystyczny, opowiedzieli też o fabryce broni i amunicji Stanisława Nakulskiego, gdzie powstawały kieszonkowe pistolety "Smok".

- Gniezno było jednym z pierwszych miejsc, gdzie produkowano seryjnie broń po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku - mówi Rafał Jurke.

Organizatorzy zaprowadzili uczestników zwiedzania też do parku nad jeziorem Jelonek. Kilkadziesiąt lat temu istniała tam garbarnia Rogowskich. Rodzina należała do ówczesnych gnieźnieńskich potentatów, a historia, zwłaszcza dwóch braci z ostatniego pokolenia, mogłaby stać się inspiracją dzieł literackich.

Swobodna atmosfera wycieczki po mieście sprzyjała nawiązywaniu się dyskusji, dotyczących też czasów nowszych. Po minięciu targowiska, w którego miejscu handel odbywał się już tysiąc lat temu, odezwały się wspomnienia związane z halami targowymi, gdzie za PRL-u niekiedy można było kupić mięso bez kartek. Przy tej samej ulicy znajdował się skład jednej z największych wtedy w Gnieźnie firm budowlanych.

Przedostatnim punktem było zwiedzanie nieczynnej od paru lat zabytkowej parowozowni.

Na zakończenie na stacji Gnieźnieńskiej Kolejki Wąskotorowej uczestników powitał poczęstunek i muzyka z lat 20-tych grana na żywo. Pociąg, do którego wsiedli, nie zatrzymywał się w drodze do Niechanowa i z powrotem. Jednak przejażdżka, mimo szalejącej za oknami wagonów burzy, wyraźnie zachwyciła nie tylko najmłodszych.

Zobacz inne filmy w serwisie Głos.tv:
Festiwal Wyobraźni w Gnieźnie
Poznań. Lato remontów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto