Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy związane z rejestracja pojazdów. Można już zachować dotychczasowe tablice przy przerejestrowaniu auta

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Od 31 stycznia w większości przypadków, przy przerejestrowaniu samochodu można zostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne
Od 31 stycznia w większości przypadków, przy przerejestrowaniu samochodu można zostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne Fot. Mariusz Kapała
Od poniedziałku, 31 stycznia weszły w życie kolejne przepisy pakietu deregulacyjnego. Po zakupie samochodu już wcześniej zarejestrowanego, można zachować jego dotychczasowe numery rejestracyjne i uniknąć kosztów związanych z przerejestrowaniem auta. Ponadto można już zawiesić na określony czas użytkowanie samochodu i nie płacić dzięki temu np. opłat związanych z ubezpieczeniem.

Przepis związany z rejestracją samochodu używanego dotyczy możliwości zachowania tablic rejestracyjnych, naklejki na szybie i dowodu rejestracyjnego, jednak pod pewnymi warunkami. Samochód musi być wcześniej zarejestrowany w Polsce i posiadać tablice zgodne z obecnymi przepisami. Dlatego nabywcy aut, które mają białe tablice, ale bez unijnego znaczka lub stare tablice czarne z białymi literami, mogą zapomnieć o uldze, i po staremu muszą zgłosić do wydziału komunikacji w celu ponownego zarejestrowania samochodu i przyjęcia nowych tablic.

Oczywiście trzeba pamiętać, też o tym, że jeśli kupujemy samochód z tablicami rejestracyjnymi zgodnymi z obecnymi przepisami i chcemy je zachować, to muszą być one w dobrym stanie i być czytelne.

od 16 lat

Do wczoraj można było zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne wyłącznie wtedy gdy stary i nowy właściciel samochodu mieszkali na terenie jednego powiatu i jednej gminy.

Druga ważna zmiana dotyczy możliwości czasowego wycofania z ruchu uszkodzonego samochodu osobowego. Możemy to uczynić jeśli np. samochód musi być oddany do naprawy uszkodzonych zasadniczych elementów nośnych konstrukcji, która to naprawa trochę zatem potrwa, a wiemy, że w okresie od 3 miesięcy do 12 miesięcy nie będziemy na pewno go używać. Do tego wycofanie nie może nastąpić wcześniej niż po upływie trzech lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Nie będziemy w tym okresie musieli zatem płacić ubezpieczenia, jednak z drugiej strony, ponowne włączenie samochodu do użytkowania będzie poprzedzone obowiązkowym badaniem technicznym, a więc koniecznością poniesienia za nie opłaty. Dotychczas czasowe wycofanie z ruchu dotyczy samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów.

Nalepki związane z rejestracją pojazdu, a umieszczane na przedniej szybie, nadal będą wydawane przy rejestracji, choć nie potrwa to długo. W tym roku, we wrześniu odejdziemy od ich naklejania, co pozwoli zaoszczędzić w sumie 99,50 złotych przy rejestracji.
- Wprowadzamy ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, kończymy z barierami administracyjnymi - zapewnił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dotąd przepisy nie wiązały ściśle terenu użytkowania samochodu z miejscem rejestracji, bo np. w przypadku aut leasingowanych, rejestracji dokonywano tam, gdzie siedzibę miał bank uczestniczący w leasingu.

Zobacz też: Autobusy wodorowe już w przyszłym roku mogą trafić do poznańskiego MPK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto