Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 3 Majowe w Gnieźnie: uroczystość patriotyczna przy pomniku Bolesława Chrobrego

Sona Ishkhanyan
W Gnieźnie odbyły się uroczystości upamiętniające 226. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 maja.

Obchody 3 Majowe w Gnieźnie: uroczystość patriotyczna przy pomniku Bolesława Chrobrego

O 10:15 w katedrze rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie zebrani przeszli pod pomnik króla Bolesława Chrobrego, gdzie ustawiły się m.in. poczty sztandarowe oraz żołnierze z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Ceremonia patriotyczna upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja została zainaugurowana odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym zgromadzonych na placu powitał Dariusz Igliński, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. - Witam wszystkich tu zebranych, którzy przybyli dziś, by wspólnie przeżywać radość z polskich dokonań - mówił przewodniczący. Po słowach powitania do zebranych przemówiła Beata Tarczyńska, starosta Powiatu Gnieźnieńskiego. - Ustawa rządowa uchwalona przez sejm 3 maja 1791 r. była zniszczeniem projektów reform ustroju, przedstawianych już od połowy XVII wieku. Zapisane w niej zasady zmieniały w sposób ewolucyjny ustrój Rzeczypospolitej, a przeprowadzone reformy były zgodne z panującym w Europie duchem oświecenia. Majowa konstytucja była bowiem dziełem pionierskim - drugą na świecie i pierwszą w Europie. Z tego powodu nazwano jedną z ideowych latarni w dobie oświecenia. Odbyła się ona szerokim echem w całej Europie - zaczęła B. Tarczyńska. -Społeczeństwo zachodnie imponował zuchwały charakter polskich przemian. Dla Polaków zaś ustawa rządowa Sejmu Wielkiego stała się symbolem dążeń i działań reformatorskich narodu okazującego wielkość w chwili dziejowego upadku. dzisiaj wiemy, że było to działanie tyle że ambitne, co spóźnione, choć odbyło piętno we wszystkich dziedzinach życia - mówiła dalej starosta. -W tym roku radosne wspomnienie święta Konstytucji 3 Maja przybiera bardzo szczególny charakter. Wymownie podkreślają to ogólnopolskie obchody dwóch podniosłych rocznic wpisujących się doskonale w wydarzenia z maja 1791 r. - Jubileusz 600-lecia Prymasostwa w Polsce oraz 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. - zaznaczyła Beata Tarczyńska.

Następnie mjr Leszek Rybacki z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu odczytał Apel Pamięci, po czym przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatowe pod pomnikiem Bolesława Chrobego.

Muzyczną oprawę zapewnił chór "Metrum" oraz Samorządowa Orkiestra Dęta Miasta i Powiatu Gnieźnieńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto