Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 77. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę w Gnieźnie

Magdalena Smolarek
Msza święta, przemarsz do Parku Miejskiego, ceremonia złożenia kwiatów i apel poległych. Gnieźnianie uczcili 77. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę

17. września to ważny dzień w dziejach Polski. 77 lat tem temu Armia Czerwona napadła na wschodnie kresy Rzeczypospolitej. Jak podaja historycy do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów. Co ważne, jedną z konsekwencji sowieckiej agresji 17. września 1939 roku stała się Zbrodnia Katyńska.

W Gnieźnie data ta została została uczczona z odpowiednimi honorami. Obchody 77. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę w Gnieźnie rozpoczęła msza święta w Kościele Garnizonowym. Następnie wszyscy zaproszeni goście wraz z udziałem pocztów sztandarowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz orkiestry powiatowej przeszli do Parku Miejskiego im. gen. Wł. Andersa. Tam, pod pomnikiem poświęconym policjantom II RP (zamordowanym przez sowieckie NKWD w Twerze wiosną 1940 roku oraz w innych miejscach na nieludzkiej ziemi) odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i apel poległych.

– Warto kultywować takie rocznice, ponieważ trzeba pamiętać to, co się wydarzyło. To jest również jakaś nauczka, z której wyciąga się wnioski. Wniosek jest taki, że nie zawsze trzeba wierzyć; trzeba zawsze być przygotowanym na najgorsze (...). Zawsze jest tak, że być może liczymy na przyjaciół, potem się niestety okazuje, że ich nie ma, że nas zawodzą i tak to właśnie wygląda tutaj. Należy zawsze przekazywać również młodzieży to, co się wydarzyło w naszej historii Polski, żeby oni również mieli na uwadze to, by nasz kraj był zawsze bezpieczny – skomentowała Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Podczas przemówień pod pomnikiem w Parku Miejskiego im. gen. Wł. Andersa nie zabrakło słów dotyczących pokoju i wybaczania innym, co współcześnie, mimo wszystko, okazuje się bardzo trudne do spełnienia.
– Prosimy pomóż nam, abyśmy poznawszy pełną prawdę o eksterminacji polskiego narodu zdobyli się na przebaczenie. Tylko wtedy można będzie zbudować lepszy świat. Jesteśmy przekonani, że ojczyzna, teren wspólny, dom wszystkich Polaków jest bezcenną wartością, dla ocalenia której potrzeba ofiary życia, a także ofiary pracy, cierpienia, uczciwego wypełniania wielkich i małych obowiązków – zawarł w swojej modlitwie ks. kapelan płk. Piotr Gibasiewicz.

– Spotykamy się dzisiaj w miejscu szczególnym, miejscu które w jednym wywołuje wspomnienia, w innych zadumę, ale wszystkich nas bez wyjątku nakłania do refleksji. Miejsce to przypomina nam o heroicznym zaangażowaniu i poświęceniu ludzi, Polaków dzięki którym dziś żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju. Naszym obowiązkiem jest dbałość o pokój, dialog i wzajemny szacunek oraz przekazywanie tych wartości przyszłym pokoleniom. Tylko wspólne działanie i otwartość na drugiego człowieka gwarantuje bowiem trwałą stabilizację – wspomniał w swoim przemówieniu Jerzy Berlik, wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto