Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od Bolesława Chrobrego po Azerbejdżan. Oto pomniki z Pierwszej Stolicy [ZDJĘCIA]

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Gniezno może poszczycić się bogatą przeszłością, sięgającą początków polskiej państwowości. Nie powinno więc dziwić, że wiele postaci i wydarzeń z kart historii doczekało się upamiętnienia w postaci pomników lub tablic. Postanowiliśmy odnaleźć zarówno te najważniejsze, jak i te mniej znane.

Niekwestionowanym liderem gnieźnieńskich pomników jest Bolesław I Chrobry. Wizerunki polskiego króla możemy odnaleźć w wielu miejscach, a najważniejszy z nich odnajdziemy przez miejską katedrą. Pomnik ten nie jest jednak pierwszym, który stanął na postumencie. Pierwotną rzeźbę projektu Marcina Rożka odsłonięto w 1925 roku. Została jednak zniszczona w czasie II Wojny Światowej. W latach 80. jej drugą, obecną wersję stworzył Jerzy Sobociński.

W mieście natkniemy się także na szereg rzeźb w ramach Traktu Królewskiego. W ten sposób przemierzając ulice centrum natkniemy się na pięciu królów Polski koronowanych w gnieźnieńskiej katedrze. Oprócz władców na chodnikach czekają także małe dwa pomniki gnieźnieńskich legend, makiety przedstawiające historyczny wygląd miasta oraz rzeźby królików, z których każda odwołuje się do innego elementu związanego z Pierwszą Stolicą. Inicjatywa Urzędu Miejskiego od momentu powstania cieszy się dużą popularnością, a przyjeżdżający do Gniezna turyści chętnie szukają i fotografują zdobiące przestrzeń miejską posągi.

Osoby zaciekawione historią miasta mogą odnaleźć także trzy białe piramidy w pobliżu Rynku. Zawarte na nich opisy i rysunki przedstawiają historię trzech dawnych bram miejskich, skąd średniowieczni podróżni udawali się do innych grodów. Istnienie innego obiektu przypomina z kolei pomnik w Parku Trzech Kultur, na którego terenie znajdował się niegdyś rozległy cmentarz.

Gnieźnieńskie rzeźby to jednak nie tylko postacie historyczne. Wiele z nich możemy odnaleźć przy Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącym. Oprócz wysokiego pomnika pierwszych polskich władców znajdziemy tam park drewnianych rzeźb przy ścieżce nad Jezioro Jelonek. Drewniane dzieła warto obejrzeć jak najszybciej, gdyż czas nie działa dla nich zbyt łaskawie. Sprawy polityczne symbolizują z kolei dwa metalowe liście przy drodze do ul. Poznańskiej. Jest to pomnik nawiązujący do 50-lecia nawiązania i 20-lecia odrodzenia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Azerbejdżanem i Polską.

Najmłodszym pomnikiem na terenie miasta jest tzw. Kolumna Zwycięstwa. Monument, który stanął przy wejściu do Szkoły Podstawowej nr 5, upamiętnia setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Przełomowy moment wojny polsko-bolszewickiej nazywany jest Cudem Nad Wisłą i określany jako przełamanie ofensywy rosyjskiej na zachód Europy. Odsłonięcie kolumny miało miejsce 26 września. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, starostwa powiatowego, a także byli i obecni posłowie i senatorowie. List wojewody wielkopolskiego Tomasza Mikołajczyka odczytała jego zastępczyni, Aneta Niestrawska.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto