Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży zacznie działać w szpitalu HCP w Poznaniu. Zastąpi gnieźnieńską "Dziekankę"

OPRAC.:
Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Planowany w Szpitalu HCP oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży ma liczyć 30 łóżek
Planowany w Szpitalu HCP oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży ma liczyć 30 łóżek Grzegorz Dembinski
Wielkopolski NFZ zakończył postępowanie konkursowe na prowadzenie oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Umowa zostanie podpisana z Centrum Medycznym HCP w Poznaniu.

Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży ma rozpocząć działalność w nowym miejscu od 29 sierpnia tego roku.

- Konkurs ogłosiliśmy w momencie, kiedy z prowadzenia oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży zrezygnowała gnieźnieńska "Dziekanka" - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Zgodnie z okresem wypowiedzenia umowy psychiatria dziecięca w "Dziekance" miała funkcjonować do końca lipca. Na naszą prośbę dyrekcja szpitala zgodziła się na przesunięcie tego terminu prawie do końca sierpnia, żebyśmy mogli przeprowadzić postępowanie konkursowe i wyłonić podmiot, który podjął się tego wyzwania - dodaje.

Planowany w Szpitalu HCP oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży ma liczyć 30 łóżek. Dokładnie tyle, ile znajduje się w kończącym działalność szpitalu "Dziekanka" w Gnieźnie.

Opieka psychiatryczna w Wielkopolsce

W całej Wielkopolsce obecnie działają trzy oddziały psychiatryczne dla pacjentów do 18 roku życia. Dwa z nich w Szpitalu Klinicznym im. Jonschera w Poznaniu i jeden w gnieźnieńskiej "Dziekance". Oferują one łącznie 75 łóżek. Po 28 sierpnia nie zmieni się ani liczba oddziałów, ani łóżek psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, zachowana zostanie także ciągłość dostępu do tego rodzaju leczenia.

W Centrum Medycznym HCP w Poznaniu pacjenci do 18 roku życia mogą korzystać z poradni psychiatrycznej oraz oddziału dziennego. Dzięki temu placówka na poznańskiej Wildzie jest ośrodkiem III poziomu referencyjnego psychiatrii dziecięcej. Model systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zakłada funkcjonowanie trzech poziomów referencyjności.

Pierwszy - to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, gdzie pacjenci mogą skorzystać z opieki psychologia, psychoterapeuty i terapeuty środowiskowego.

Ośrodki takie zostały otwarte w całej Wielkopolsce, aby każdy pacjent miał łatwy dostęp do takiej pomocy.

Jeśli problem, z którym pacjent zgłasza się do ośrodka środowiskowego wymaga pomocy lekarza, pacjent zostaje skierowany do ośrodka drugiego poziomu referencyjnego, na którym działają poradnie ambulatoryjne, czy oddziały dzienne.

Trzeci poziom to całodobowa opieka na oddziałach psychiatrii dzieci i młodzieży, gdzie pacjenci trafiają zarówno w trybie przyjęć planowych, jak i nagłych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto